
Ojmjakon, uradno najbolj mrzel kraj na svetu, se nahaja v ruski Sibiriji, približno 9000 kilometrov od Moskve. Prišleke ob prihodu v mesto pozdravi tabla z napisom 'Ojmjakon, tečaj mraza', ki se nanaša na dejstvo, da gre za najbolj mrzel kraj na svetu. Zanesljivi meteorološki podatki so na voljo sicer šele od začetka 20. stoletja.
''Rekordna temperatura je bila izmerjena leta 1933, ko je dosegla –67,7 stopinje Celzija,'' je povedala lokalna etnologinja Tamara Vasiljeva. Spet drugi podatki navajajo, da so leta 1926 izmerili neverjetnih –71,2 stopinje Celzija.
V kraju Ojmjakon živi približno 500 ljudi, ki so na tamkajšnjo klimo navajeni in jih pri vsakodnevnih opravilih prek vsega leta ne ovira. Zime so namreč v tem delu sveta dolge, v povprečju trajajo osem mesecev, in ogrevanje domov predstavlja za domačine vse prej kot udobje.
Stoletja so se se tamkajšnji prebivalci greli s pomočjo drv. Trgovanje z lesom pa predstavlja tudi danes poslovno priložnost, ki jo lokalni drvar Aleksei Jegorov s pridom izkorišča. Temperature globoko pod lediščem mu namreč zagotavljajo redna naročila vse do maja, ko nastopi kratko poletje.

Jegorov sicer trdi, da so zime danes precej toplejše, kot so bile včasih. Spustijo se do –40 ali –50 pod ničlo, a rekord še vedno dosežejo vsako leto.
''Spomnim se, ko sem hodil v šolo, je bilo zunaj –60 stopinj Celzija. Še vedno je tako, vsaj deset dni zapovrstjo,'' je povedal Jegorov.
Podnebje v dolini, kjer je Ojmjakon velja za najbolj ostro, vendar že 1000 kilometrov stran leži še eno mesto, ki se poteguje za naslov najbolj mrzlega – Verhojansk. Spor z Ojmjakonom za prestižni naslov se je začel leta 1885, je pojasnila Vasiljeva, ko se je v dokumentih, ki so navajali temperaturo –67,8 stopinje Celzija, pojavila tiskarska napaka.

KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.