Ko so znanstveniki pregledali posnetke visoko resolucijskih kamer, posebno izdelanih za snemanje v tako težkih pogojih, so bili osupli nad življenjem v globini. Posnetki namreč kažejo skupino rib, ki živijo v globini, kjer je pritisk enak takšnemu, kot bi ga ustvarilo 1600 slonov na avtomobilski strehi. To je tudi prvič, da so kar koli posneli v takšni globini. "Dobili smo osupljive posnetke iz globine 7700 metrov. Tam je več rib, kot smo mi ali kdor koli drug pričakovali,“ je povedal dr. Alan Jamieson, vodja projekta na krovu japonske raziskovalne ladje Hakuho-Maru.
Da je zadeva neverjetna in da videi močno presegajo vsa raziskovalna pričakovanja, je povedal tudi direktor Oceanlaba in profesor na univerzi v Aberdeenu Monty Priede. Pojasnil je, da so znanstveniki mislili, da se ribe v takih globinah ne premikajo, da so samotarske in krhke. Individualne ribe, ki komaj preživijo v okolju, kjer primanjkuje hrane. Vendar pa te ribe, kot so ugotovili, niso samotarske. Posnetki namreč kažejo skupine, ki so socialne in aktivne, mogoče obstajajo celo družine. Na posnetkih se ribe hranijo z majhnim rakcem, živijo pa v enem najbolj ekstremnih okolij na Zemlji.
Riba na posnetku se imenuje polžja riba in pripada družini Liparidae. Živijo le v več kot 6000 metrov globoki vodi. Na tej globini je trda tema, temperature blizu ledišča in pritisk pa velik. Hranijo se z rakcem podobnimi živalmi. Živijo v pacifiškem oceanu v Kermadec in Tonga jarkih med Samoo in Novo Zelandijo ter v južnopacifiškem in japonskem jarku, ki ju znanstveniki trenutno raziskujejo.
vir: Planet Earth Online
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.