Na pariškem Institutu Pasteur so omamljene miši izpostavili komarjem, s čimer so želeli ugotoviti, kako z malarijo okuženi komarji to bolezen prenesejo v telo. V študiji, ki jo je objavil spletni medij Plos One, so opisali tudi izsledke samega sesanja krvi komarjev.
Čeprav bi pomislili, da imajo nadležni insekti en sam rilec, ki je podoben drobni igli, je t. i. bodalo ali proboscis sestavljeno iz več delov in ni nujno ravno, ampak se premika v različne smeri. Bodalo sicer sestavljajo ustna, dolge in ostre maksile ter mandibule, ustnica in hipofarinks, ki skupaj tvorita dva kanala, enega za slino in drugega za sesanje tekočine. Samci nimajo ostrih maksil in mandibul. Konica je opremljena s kemoreceptorji, ki iščejo ustrezno mesto za vbod.
''Bral sem, da se bodalo v koži premika, ampak ko sem to videl v živo, je bilo izjemno,'' je pojasnil poznavalec komarjev James Logan, ki je zaposlen na londonski šoli za higieno in tropske bolezni. ''Ker gre skozi kožo kot igla, bi predvidevali, da gre za trd organ, a v resnici je gibljiv in pod nadzorom.''
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.