Lepotno tekmovanje so v Sarajevu organizirali v času obleganja mesta, ki so ga pripadniki vojske Republike srbske in enot jugoslovanske ljudske armade začeli 5. aprila 1992. Blokada mesta se je končala 29. februarja leta 1996 po 44 tednih, kar je dlje, kot je trajalo nemško obleganje Sankt Peterburga (takrat Leningrada) v drugi svetovni vojni.
Mesto s 380.000 prebivalci je trpelo vsakodnevno bombandiranje, ogrožali pa so jih tudi ostrostrelci, ki so bili razporejeni na bližnjih hribih. Kljub vojni so ljudje poskušali živeti naprej, zato so v Bosanskem kulturnem centru organizirali lepotni izbor, ki je simboliziral njihov upor, Nogićeva pa je postala svetovno znana.
Takratna zmagovalka je danes mati dveh otrok in živi na Nizozemskem. V rodno mesto, kjer ima starše, se pogosto vrne. ''Čeprav se zdi v času vojne nesmiselno organizirati takšen dogodek, pa je bilo smiselno, saj smo vsi želeli živeti običajno življenje. Šlo je za nekakšen obrambni mehanizem, ki nam je pomagal preživeti,'' je povedala Nogićeva po vrnitvi v dvorano, kjer je bila nazadnje pred 20 leti.
V času obleganja so se krepili pozivi na pomoč. Združeni narodi so pomagali s hrano, na vojna območja pa so poslali opazovalce, ki so svetu lahko samo poročali o vojnih grozotah, v katerih je po uradnih ocenah umrlo 11.500 ljudi, med njimi 1.600 otrok.
Ljudje pa se niso dali – organizirali so glasbene dogodke in filmske projekcije, ki so zaradi bombardiranj večinoma potekali v kleteh. Tako so se spomnili tudi na lepotno tekmovanje, s katerim bi po navedbah organizatorjev svetu dokazali, ''da so neuničljivi''.
Dokumentarec in uspešnica U2
Na odru je tako poleg Nogićeve nastopilo še 12 drugih najstnic, ki so tekmovale za naziv miss obkoljenega Sarajeva. Do najbolj znamenitega trenutka je prišlo med izhodom v kopalkah, ko so dekleta razvile napis v angleščini ''Don't let them kill us'' (Ne dovolite, da nas ubijejo), ki je bil še en poziv na pomoč. ''Bili so različni poskusi, da bi se vojna končala, na pomoč smo prosili na različne načine, a nič ni pomagalo. Mislim, da je bil (lepotni izbor) eden od načinov, s katerim smo poskušali pritegniti pozornost,'' je dejala zmagovalka, ki je po osvojitvi lepotne krone dejala, da načrtov za prihodnost nima, saj naslednji dan verjetno ne bo več živa.
Njen nastop, nasmeh in napis je ganil svetovno javnost. Dogodek je namreč posnel amaterski snemalec, posnetke pa je pridobil režiser Bill Carter in ustvaril dokumentarec Miss Sarajevo, ki so ga predvajali marsikje po svetu in je pripomogel k mednarodnemu pritisku, da se obleganje ustavi.
Zgodba je ganila tudi člane irske skupine U2, ki so tako napisali pesem z istim imenom, torej Miss Sarajevo, in jo posvetili Nogićevi in njenemu mestu, pogosto pa so jo izvajali s pokojnim tenoristom Lucianom Pavarottijem. V Sarajevu so leta 1997 imeli tudi koncert, na katerem je bila Nogićeva častna gostja. ''Prihaja ... Glave se obračajo … Prihaja … Da dobi svoji krono …, je takrat dejal Bono, ko je miss pospremil na oder.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.