Ob praznovanju 50-letnice evropske zastave je bila v Strasbourgu slovesnost, na kateri je skupina mladih v navzočnosti najvišjih predstavnikov Evropske unije in Sveta Evrope na ogromno zastavo - velika je bi bila 45 krat 25 metrov in s tem največja na svetu - pritrdila 12 zvezd.
Slovesnosti v Strasbourgu, kjer ima sedež Svet Evrope, mesto pa gosti tudi mesečna plenarna zasedanja Evropskega parlamenta, so se udeležili najvišji predstavniki obeh institucij na čelu z generalnim sekretarjem Sveta Evrope Terryjem Davisom, predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom in predsednikom Evropskega parlamenta Josepom Borrellom.
Pogajanja o številu zvezd
Evropska zastava, modra z dvanajstimi rumenimi zvezdami, je letos stara 50 let. Dogovor o njej je namreč leta 1955 doseglo petnajst tedanjih članic Sveta Evrope, EU pa jo je za svojo vzela leta 1986.
Iskanje primerne zastave, ki bi bila simbol Evrope, se je začelo že leta 1949 ob ustanovitvi Sveta Evrope. Sprva je bilo mišljeno, da bo zvezd na zastavi 15, toliko kot članic organizacije, a je Nemčija to preprečila, saj naj bi ena zvezda ponazarjala Posarje, ki je bilo tedaj kot posledica druge svetovne vojne pod francosko oblastjo.
Nemčija je želela 14 zvezd, kar pa ni bilo všeč Franciji. Ker nihče ni maral nesrečne številke 13, so sklenili opustiti načelo ena država - ena zveza in se odločili, da bo na zastavi simboličnih 12 zvezd. Gre za simbolično število, saj naj bi imel po Bibliji Izrael 12 plemen, Jezus je imel 12 apostolov, tudi zodiak ima 12 znakov, 12 je mesecev v letu.