Zanimivosti

Z Jamajke z ljubeznijo

Kingston, 18. 01. 2011 18.49 1 min branja 0

Letališče na Jamajki

Na severu Jamajke so odprli novo mednarodno letališče za zasebna in manjša komercialna letala, ki so ga poimenovali po britanskem pisatelju Ianu Flemingu, avtorju del o najslavnejšem vohunu Jamesu Bondu.

Mednarodno letališče Ian Fleming leži blizu slikovitega kraja, kjer naj bi Fleming napisal vseh 14 knjig o vohunu z licenco za ubijanje 007.

Flemingova posest je sedaj v lasti ustanovitelja založbe Island Records Chrisa Blackwella, ki je med drugim predstavil reggae glasbo Boba Marleya svetu.

Majhno letališče, ki se je nekoč imenovalo Boscobel Aerodrome, je sicer tretje največje mednarodno letališče na Jamajki.

Nečakinja pisatelja Fleminga Lucy Fleming, ki se je udeležila slovesnega odprtja letališča, je dejala, da bi bil njen stric navdušen, da so letališče poimenovali po njem. Kot je povedala, je njen stric oboževal Jamajko, kjer je našel veliko navdiha in sprostitve. Po njenem prepričanju ne bi nikoli napisal vseh svojih knjig o Bondu, če ne bi bil na Jamajki.

Ian Fleming je prvič obiskal Jamajko leta 1942, ko je bil obveščevalni agent na Bermudih. Pozneje se je vrnil in kupil posestvo, ki ga je poimenoval Zlato oko (Golden Eye). Tam je napisal prvo knjigo Casino Royale, s čimer se je začela uspešna serija dogodivščin Jamesa Bonda. Ime za svojega junaka si je Fleming izposodil pri ameriškem ornitologu, ki je napisal knjigo Ptice Zahodne Indije.
 

  • slika 1
  • slika 2
  • slika 3
  • slika 4
  • slika 5
  • slika 6
  • slika 7
  • slika 8
  • slika 9
  • slika 10
  • slika 11
  • slika 12
  • slika 13
  • slika 14
  • slika 15
  • slika 16
  • slika 17
  • slika 18
  • slika19
  • Slika 20
KOMENTARJI0

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1414