Zanimivosti

Z motorno žago na letalo

New York, 24. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Američani se na letalih očitno še vedno ne počutijo varne, saj s sabo vztrajno nosijo prepovedane predmete, tudi orožje.

Policiji je na voljo le zastarela tehnologija
Policiji je na voljo le zastarela tehnologija FOTO: Reuters

Ameriška uprava za varnost v transportu (TSA), ustanovljena po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001, je v sporočila, da Američani na letala še naprej prinašajo prepovedane predmete. Od ustanovitve TSA februarja 2002 do oktobra letos so letališki varnostniki zaplenili 2150 pištol, 75.000 nožev za rezanje lepenke in 4,7 milijona drugih nožev. Razlog za večino prekrškov je večinoma malomarnost, vendar so tudi pozabljivci deležni aretacij. Med njimi je tudi 79-letna babica, ki se je v torek v Fort Lauderdaleu vkrcala na letalo s pištolo v torbici, na katero je pozabila.

Medtem ko je večina zaplenjenih predmetov nedolžnih, kot so pilice za nohte, ali pa plod pozabljivosti, je pri drugih drugače, npr. pri poskusih vkrcanja z motornimi žagami. Posamezniki so skušali pretihotapiti tudi pištole, skrite v igrače, nože, zamaskirane v šminko, neki vojak pa je na letalo skušal pretihotapiti celo mino.

Veliko primerov je verjetno ostalo neodkritih, saj imajo varnostniki na voljo večinoma zastarelo tehnologijo. Znan je na primer primer študenta Nathaniela Heatwoleja, ki je na letalo družbe Southwest pretihotapil škatlo z noži za rezanje lepenke in kemikalije, ker je hotel opozoriti na pomanjkljivo varnost. Za svojo vestnost si je prislužil kazen za prekršek, če pa bi bili tožilci slabše volje, bi mu grozila kazen do 10 let zapora.

  • Komplet za igrivo učenje
  • Šolski koledar
  • Šolski nahrbtnik
  • Beležka s puhastim videzom / Svinčnik s čopki
  • Šolska peresnica
  • Šolska torba
  • Namizna svetilka
  • Pisala z gelom
  • Vodene barvice
  • Zvezek A4
  • Otroška budilka
  • Izbor čopičev
  • Peresnica
  • Otroški nahrbtnik
  • Šestilo / komplet za geometrijo