19. marca se je poslovil verjetno najbolj znan polarni medved na svetu Knut, ki je prebival v berlinskem živalskem vrtu. Njegovo smrt so videli številni obiskovalci, ki so povedali, da se je prikupen medvedek nekaj časa vrtel v krogu, nato pa padel v vodo. Za vzrok njegove smrti so določili encefalitis, vnetje možganskega tkiva, ki se je razširilo tudi na hrbtenjačo. Knut, ki je bil star dobre štiri leta, je bil zvezda v Nemčiji že vse od skotitve, ko ga je mati zavrnila. Skrb zanj je takrat prevzel Thomas Dörflein, ki je nato septembra 2008 umrl, slabe tri mesece pred Knutovim drugim rojstnim dnevom.
Neuspešno zdravljenje za škilastega oposuma
28. septembra je v Leipzigu poginila Heidi, znana kot škilasti oposum. Žival so sicer uspavali, saj se nekaj tednov ni mogla premikati in ker so bili vsi poskusi zdravljenja zaman, se je vodstvo živalskega vrta odločilo, da jo odrešijo muk. Tri leta in pol stara žival je bila sicer znana tudi po svojem prerokovanju – pravilno je na primer napovedala letošnje dobitnike oskarjev.
Izgubljena je bila kar šest let
6. junija so morali uspavati novozelandsko merino ovco po imenu Shrek, ki se je leta 1998 izgubila, nato pa so jo po šestih letih našli v neki jamski votlini. Zaradi svoje neobrite volne je bila kar trikrat večja kot običajno. Iz striženja ovce so zato naredili pomemben dogodek, ki so ga spremljale številne televizijske kamere. Nastrižena volna je na koncu tehtala kar 27 kilogramov. Ovca Shrek je zato postala prava medijska zvezda. Obiskala je celo parlament, kjer se je srečala s tedanjo premierko Helen Clark, o njej so napisali številne knjige za otroke, pogosto pa so jo pripeljali tudi na različne dobrodelne prireditve, v šole, vrtce in domove za ostarele. Za ovco, ki je umrla na farmi na Južnem otoku, so organizirali celo pogreb.
Je izgubljeni pingvin našel pot domov?
Sredi septembra so izpustili v divjino mladega cesarskega pingvina, znanega pod imenom Happy Feet. Izgubljenega pingvina so našli na novozelandski obali, potem ko je prepotoval 3000 kilometrov. Najprej je moral zaradi zdravstvenih težav na operacijo, kjer so mu iz želodca odstranili tri kilograme peska, nato pa je nekaj časa bival v živalskem vrtu, kjer je bil prava atrakcija za številne obiskovalce. Ko so se njegovi skrbniki odločili, da ga spet pošljejo na Antarktiko, so mu namestili sledilno napravo, da bi lahko še naprej spremljali njegovo pot, a ta je že po nekaj dneh prenehala oddajati signal. Zaradi tega se je za njim izgubila vsa sled.
Slovo ''jasnovidne'' hobotnice
Spomnili smo se tudi na Paula, najbolj znano hobotnico na svetu, ki je sicer umrl 26. oktobra lani. Zaslovel je med svetovnim prvenstvom v Južni Afriki, ko je najprej pravilno napovedal vseh sedem izhodov tekem nemške reprezentance, nato pa še zmagovalce SP Špance. "Užaloščeni smo ob izgubi naše maskote," so takrat sporočili iz akvarija v Oberhasnu, kjer so hobotnici pozneje postavili tudi skromen spomenik. Paul je zmagovalce izbral tako, da je moral izbrati eno od dveh škatlic z zastavama držav, v katero so mu oskrbovalci nastavili školjko.
Poginil znameniti filmski šimpanz
Zadnja znana žival, ki se je letos poslovila, je bil šimpanz Čita, ki je zaslovel v filmih o Tarzanu v davnih 30. letih prejšnjega stoletja. Poginil je zaradi odpovedi ledvic prav na božični večer, star pa je bil 80 let. Čita je bil znan kot zelo živahen, rad je slikal s prsti, zelo všeč pa mu je bil človeški smeh. Če mu kaj ni bilo všeč, je začel naokoli metati iztrebke. Šimpanz je sicer nekoč prebival na posestvu ''Tarzana'' Johnnyja Weissmullerja, ki se je na žival med snemanjem filmov precej navezal. Filmski lik Čite je leta 1995 na pločniku zvezd v Palm Springsu dobil svojo zvezdo, obstaja jo pa tudi prizadevanja, da bi šimpanz dobil svojo zvezdo tudi na bolj slavnem hollywoodskem pločniku slavnih.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.