V raziskavi londonskega podjetja Mercer Human Resource Consulting, ki je obravnavalo 150 mest iz 40 držav sveta, je bilo upoštevanih več meril, od človekovih pravic in državljanskih svoboščin, kakovosti mestnega prometa, čistoče, zdravstvene oskrbe do podnebja.
Na vrhu seznama so sicer švicarska mesta, vendar pa je med prvimi 40. skoraj polovica mest iz članic EU. Na vrhu sta torej dve švicarski mesti, Zürich in Ženeva, ki sta dosegla 106,5 točke, tesno za petami pa sta jima kanadski Vancouver in avstrijski Dunaj, ki delita tretje mesto. Nato sledijo še Köbenhavn (Danska), Amsterdam (Nizozemska), Bruselj (Belgija) ter nemški metropoli Frankfurt in München.
Tiskovni predstavnik Evropske komisije je v odzivu na raziskavo dejal, da seznam kaže, da se v mestih unije lepo živi.
Medtem pa je na spodnjem koncu lestvice prav tako moč najti nekaj evropskih mest; Atene so tako med mesti v EU na vrhu seznama najbolj onesnaženih mest, saj so zasedle šele 120. mesto. Razmeroma nizko na lestvici so še nekatera evropska mesta, denimo Madrid, Lizbono, Rim in London. Na splošno sicer na seznamu mest z najvišjim življenjskim standardom dominirajo evropska, avstralska in novozelandska mesta.
Vendar pa, kot ob tem komentira EUobserver, obstajajo tudi stvari, ki jih ni moč meriti, denimo prijaznost ljudi in svojstvena lepota oziroma šarm posameznega mesta.