Predsednik Bush svoj načrt, ki ga je sicer izdelala skupina pod vodstvom podpredsednika Dicka Cheneyja, predstavlja kot naravnan v izkoriščanje nadomestnih virov energije in zmanjšanje porabe. Pri tem je naletel na oster odziv demokratov in organizacij za zaščito okolja, ki trdijo, da naftni lobi pod Cheneyjevim vodstvom razmišlja le o povečanju črpanja nafte in zemeljskega plina ter gradnji novih jedrskih elektrarn, alternativni viri energije pa so v načrt vključeni le zaradi metanja peska v oči Američanom.
Republikanci so nemudoma stopili v predsednikov bran in po televizijskih oddajah sprožili ofenzivo. Prejšnjega predsednika Billa Clintona, ki je prav v četrtek na Poljskem od nekega protestnika dobil sveže jajce na suknjič, so obtožili vseh tegob, s katerimi se srečuje domača energetska industrija, od pomanjkanja elektrike v Kaliforniji do visokih cen bencina. Republikanci trdijo, da je Clinton povsem zaspal za krmilom in zanemaril vprašanje energije. Obtožujejo ga, da je pokleknil pred državami OPEC, ko so začele zmanjševati proizvodnjo, da bi dvignile cene, prav tako pa naj nikoli ne bi resno pritiskal za razvoj alternativnih virov energije.
Demokrati puščajo Clintona ob strani in se osredotočajo na Bushev načrt, za katerega je vodja manjšine v predstavniškem domu Dick Gephard dejal, da izgleda kot letno poročilo o poslovanju naftnega podjetja. Bush je med predstavljanjem svojega načrta obiskal elektrarno v kraju St. Paul v zvezni državi Minnesota, ki kot vir za ustvarjanje energije uporablja biomaso. Z demokratske strani je bilo takoj slišati kritike in priporočila, da naj se raje v skladu s svojim načrtom poda na odlagališče jedrskih odpadkov ali teksaška naftna polja.
Predsedujoči konferenci ZN o zaščiti podnebja, nizozemski minister za okolje Jan Pronk je energetski načrt ameriškega predsednika Georga Busha ostro kritiziral. Njegove namere imajo "uničujoč razvoj za mednarodne prizadevanja, da bi omejili emisijo škodljivih plinov," je za nizozemsko televizijo izjavil Pronk. Na Bushevo izjavo odzval tudi kanadski minister za okolje David Anderson, ki je dejal, da njegova država odločno nasprotuje izkoriščanju zalog nafte in zemeljskega plina v nacionalnem parku ANWR na Aljaski.
Konferenca ZN o zaščiti podnebja se je neuspešno končala novembra lani v Haagu, nadaljevala pa naj bi se julija v Bonnu. ZDA so predsedujočemu konferenci ZN o zaščiti podnebja Pronku že pred novim srečanjem sporočile, da ne bodo pristale na dogovor o zmanjšanju misije škodljivih plinov.
Ameriški predsednik George Bush je v četrtek sprožil dolgo pričakovano energetsko kampanjo, ki je naravnana predvsem v povečanje izkoriščanja naravnih virov, manj pa zmanjševanje porabe. V 163-stranskem poročilu so zapisali, da se Amerika v letu 2001 sooča z največjim pomanjkanjem energetskih virov po letu 1970. Demokrati trdijo, da Bela hiša, ki ji vlada naftni lobi pod vodstvom podpredsednika Dicka Cheneyja, noče niti razmišljati o tem, da bi morali Američani zaradi energetske krize v Kaliforniji in visokih cen naftnih derivatov, spremeniti svoje potrošniške navade in omejiti razkošno porabo energije. Recept Bele hiše za rešitev težav je pospeševanje gradnje novih jedrskih elektrarn in odprava omejitev izkoriščanja javnih zemljišč za črpanje nafte in zemeljskega plina. CNN poroča, da nameravajo Združene države zgraditi kar 1300 novih jedrskih elektrarn.