Naslovnica

Enote ZN na meji med Etiopijo in Eritrejo

Asmara, 22. 02. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Potem ko so se etiopske enote včeraj umaknile s spornega mejnega območja med Etiopijo in Eritrejo, so se na položaje vzdolž meje danes namestile mirovne enote Združenih narodov. Zadnjih 1200 etiopskih vojakov je svoje tanke, topništvo in oklepna vozila s položajev, ki so jih zasedli pred poltretjim letom, umaknilo včeraj. Tako so izpraznili 25 kilometrov široko tamponsko območje, na katerega so se namestili vojaki ZN.

Etiopija je umik približno 100.000 vojakov z mejnega območja s sosednjo Eritrejo začela pred dvema dnevoma, kar naj bi bil prvi korak k začetku uresničevanja mirovnega sporazuma, ki sta ga sprti strani podpisali junija lani. Ta predvideva ustanovitev 25 kilometrov širokega tamponskega območja vzdolž 1000 kilometrov dolge skupne meje, ki naj bi ga nadzorovalo 4200 pripadnikov modrih čelad.

Poveljnik etiopskih enot v zahodni Eritreji Tefera Mamo je povedal, da se bodo njegovi vojaki premestili na severozahod Etiopije.

Vojna med Etiopijo in Eritrejo je izbruhnila maja 1998, ko so eritrejske enote prevzele nadzor nad ozemljem, ki ga je zahtevala Etiopija. Eritreja je postala neodvisna leta 1993 po 30-letni gverilski vojni z Etiopijo. Državi meje nista nikoli natančno določili.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12