Že ti podatki kažejo, kako pomembna je tumorska patologija glave in vratu za slovensko medicino. Skupaj z vrhunskimi evropskimi strokovnjaki, patologi in laringologi, bodo tudi naši specialisti prihodnji teden prikazali svoje dosežke in izsledke o novih dognanjih pri nastanku teh sprememb, odkrivanju in prepoznavi, kot tudi zdravljenju karcinomov in ne-nevarnih tumorjev glave in vratu, ki se razvijejo iz površinske plasti (epitelija) sluznice zgornjega dela prebavne in dihalne poti.
Patologijo oziroma biopsijo obolelega tkiva ali celo organa, ki ga kirurgi odstranijo med kirurškim posegom, opravljajo na oddelku za otorinolaringološko patologijo na medicinski fakulteti v Ljubljani. Odstranjeno tkivo bolnika najprej po določenem postopku fiksirajo, nato pa ga na posebnem aparatu režejo na tanke rezine, ki merijo od 4 do 6 mikrometrov. Tkivo obarvajo z barvilom, po 12-ih do 24-ih urah pa je pripravljeno za pregled pod svetlobnim mikroskopom.
Nadvse pomembna je tudi kirurška patologija, saj so tkivni vzorci lahko pregledani že med samim kirurškim posegom. Tkivo zmrznejo na -30 stopinj, ga prav tako razrežejo na tanke rezine, pobarvajo in postopek je končan v desetih minutah. Že po tako kratkem času lahko kirurgu v operacijski dvorani sporočijo ali je tumor odstranjen v celoti ali ne.
Poseben poudarek bodo prihodnji teden namenili tudi odkrivanju okužb in ugotavljanju sprememb v dednih zasnovah, kar omogoča najnovejša aparatura Discovery, ki jo na Inštitutu za patologijo že uporabljajo. Ta izredno hitra in zanesljiva metodologija, ki jo imenujejo ‘