V spravnem duhu in za pomiritev zaskrbljenosti ZDA, da se unija s svojimi načrti odvrača od zavezništva, so v za zdaj še osnutkih sklepov sicer potrdili, da NATO za članice zavezništva ostaja temelj kolektivne obrambe. Strukture za dialog med dvema organizacijama bodo po načrtih EU vzpostavljene v prvi polovici prihodnjega leta.
Voditelji so zagotovili, da bodo obrambne načrte še naprej razvijali tudi v sodelovanju z nečlanicami, s katerimi že od spomladi vodijo dialog. Vanj je kot kandidatka za članstvo v uniji vključena tudi Slovenija.
Vrh je danes prižgal še zeleno luč za vzpostavitev stalnih teles za vodenje skupne varnostne in obrambne politike, ki so doslej delovala začasno, in bil z napredkom v izgradnji področne politike zadovoljen.
Kot je znano, unija načrtuje do leta 2003 vzpostaviti lastne enote za samostojno posredovanje v regionalnih krizah. Članice so se že zavezale, da bodo za enote skupaj prispevale okrog 100.000 vojakov, 400 letal in 100 ladij. Od leta 2003 naprej naj bi bila unija na krizno območje v Evropi v roku 60 dni sposobna naenkrat poslati 60.000 vojakov, ki bi na terenu ostali do leta dni.