Eurobasket 22

Srbi rutinirano odpravili Nizozemce, Grki na krilih Giannisa do zmage proti Hrvatom

Milano, 02. 09. 2022 16.21 |

Na evropskem prvenstvu v košarki so na sporedu tekme v skupinah C in D. V skupini C v Milanu je bil na vrsti derbi med Hrvaško in Grčijo. Po prvem polčasu popolna dominacija Grkov, ki so vodili za 16 točk, v zaključku tekme pa je Giannis Antetokounmpo poskrbel za zmago z 89:85. Evropski podprvaki Srbi so se na tekmi v Pragi pomerili z Nizozemsko in dvoboj zanesljivo dobili (100:76).

Danes je na evropskem prvenstvu v slovenski skupini v Kölnu prost dan, prvenstvo pa so začele ekipe v skupinah D in C v Pragi in Milanu.  Na tekmi med reprezentancama Hrvaške in Grčije je bilo na parketu kar nekaj zvezdnikov, na grški strani je bil v središču pozornosti brez dvoma superzvezda NBS Giannis Antetokounmpo, na hrvaški strani pa je med bolj izkušenimi prav tako igralec NBA Bojan Bogdanović, veliko so stavili tudi na Daria Šarića

To je bil derbi današnjega razporeda v skupini C v Milanu. Prvo četrtino so bolje začeli Hrvati, ki so vodili nazadnje z 10:8, nato pa so Grki prevzeli pobudo in si dobri dve minuti pred koncem prvega dela priigrali prednost 20:12, na koncu je bilo 24:16. Pri Hrvatih je osem točk prispeval Bogdanović, pri Grkih pa je bil po prvih desetih minutah najbolj razpoložen Američan z grškim potnim listom Tyler Dorsey (10 točk).

Dorsey je bil odličen tudi v drugi četrtini, saj je do polčasa dosegel 22 točk in bil prvi strelec tekme po 20 minutah igre. Hrvati so povsem odpovedali, saj so Grki krepko višali prednost in vodili že tudi za ogromnih 19 točk (40:21). Ob polčasu je bilo nato +16 za Grke, drugi njihov najboljši strelec je bil Giannis Antetokounmpo s 14 točkami. Hrvati so imeli kar 12 izgubljenih žog, Grki le eno.

V tretji četrtini je kazalo, da bodo Grki zanesljivo držali prednost, saj so vodili znova tudi za 17 točk (53:36), v drugem delu te četrtine pa so se Hrvati zbudili, z boljšo obrambo in napadom so začeli manjšati prednost. Prišli so celo le na dve točki zaostanka (62:60), toda Grki so nato v zadnji minuti le naredili manjši "break" in ob koncu četrtine vodili za osem točk (70:62). V zadnji četrtini so Hrvati znova začeli počasi loviti tekmece, dvakrat so se približali na štiri točke zaostanka, najbolj pa je bilo napeto v zaključku tekme.

Dobro minuto in pol pred koncem četrtine je bilo le še plus dva za Grke (84:82), toda zadnjih pet točk je dosegel Giannis za vodstvo 89:82, za Hrvate je na koncu trojko zadel Jaleen Smith, a je bilo prepozno. Grki so vknjižili prvo zmago (89:85), prva strelca tekme  sta bila Giannis in Dorsey, oba sta jih prispevala po 27. Pri Hrvatih je bil najučinkovitejši Smith (23 točk), Bogdanović jih je dodal 19, razočaral pa je Šarić, ki je v dobrih 20 minutah igre ostal brez točk.

Na preostalih dveh tekmah te skupine je Ukrajina visoko premagala Velika Britanija (90:61), Italija pa Estonija (83:62).

Grčija - Hrvaška
Grčija - Hrvaška FOTO: Fiba

Srbi zanesljivi proti Nizozemcem
Zvečer je sledila še tekma med Srbijo in Nizozemsko, kjer so bili prvi zvezdnik moštva selektorja Svetislava Pešića Nikola Jokić in soigralci v vlogi favorita. Veliko je bilo vprašanj, kako bodo z nastopi na EP začeli viceprvaki iz zadnjega Eurobasketa 2017. Nizozemci so vodili le na začetku (0:2), nato pa so Srbi višali prednost in vodili že za 12 točk, na koncu prve četrtine je bilo +10 (31:21). Tudi v drugi četrtini se Srbi niso pretirano naprezali in so Nizozemce varno držali na razdalji. Največ so vodili za 17 točk, ob polčasu je bilo 51:38. Jokić je v 20 minutah tekme dal 11 točk, prvi strelec tekme je bil na polovici tekme Worthy de Jong (15 točk).

Brez velikih sprememb v tretji četrtini, Srbi so vodili za največ 16 točk (70:54) in se niso preveč naprezali. Veliko je Pešić menjal in dal priložnost vsem igralcem na klopi, ob koncu tega dela igre pa so vodili s 75:61. V zadnjih desetih minutah tekme je razlika le naraščala, srbski košarkarji so precej rutinirano nadzorovali potek dogajanja in v zadnji minuti dosegli stotico. Končni izid je bil 100:76.

Pri Nizozemcih je blestel že omenjeni de Jong, ki je bil z 28 točkami prvi strelec tekme (met iz igre 11:14, met za tri točke 6:8), od njegovih soigralcev pa je le eden dosegel več kot 10 točk. Pri Srbiji je Jokić dosegel 19 točk  v dobrih 21 minutah igre in bil prvi strelec, čeprav je večinoma igral le v prvem polčasu. Vanja Marinković je dodal 18 točk, Vasilije Micić pa 15.

V skupini D je bilo najbolj izenačeno na prvi tekmi dneva, saj je Izrael po podaljšku strl finski odpor (89:87), na drugi tekmi pa je Poljska precej visoko premagala Češko (99:84).

V osmino finala se uvrstijo prve štiri ekipe iz vseh skupin. Skupina C se bo v nadaljevanju prvenstva križala s skupino D. V soboto drugi nastop na EP čaka Slovenijo, v večernem terminu se bodo pomerili z Madžarsko.