Köln, 07. 09. 2022 16.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Milan Doknić, Žiga Košec, Tomi Šujdovič
628

Slovenija je proti Francozom zaključila skupinski del Eurobasketa. Konec prve četrtine so Slovenci pričakali z vodstvom 20:19. Na začetku druge četrtine je Luka Dončić v svojem slogu začel dominirati in čarati, Slovenija pa je vodila. Sledil je grd prekršek Francozov nad Dončićem, ki je v slačilnico odšel s krvavo glavo. Vrnil se je na parket in do konca dosegel kar 47 točk, kar je drugi najvišji izkupiček na eni tekmi v zgodovini Eurobasketa. Slovenija je po številnih preobratih v zadnji četrtini vendarle slavila 88:82 in osvojila prvo mesto v skupini B. Razplet v skupini A je Sloveniji za nasprotnico v osmini finala ponudil Belgijo.

Slovenska reprezentanca pred prihodom na igrišče

"Enako kot včeraj, potem pa ostanejo še tri tekme (do finala op.a.)," so bile spodbudne besede zlatega kapetana svojim soigralcem tik pred odhodom na parket. Sledila je slaba novica za vse ljubitelje košarke v Sloveniji. Mike Tobey, ki se je poškodoval ob prvem skoku na včerajšnji tekmi proti Nemčiji, selektorju Aleksandru Sekuliću proti Francozom ni bil na voljo. Verjamemo, da se bo hitro pozdravil, najbolj pomembno pa je bilo, da je bil Luka Dončić zdrav in pripravljen na novo simultanko.

Luka Dončić je Nemčijo potopil s 36 točkami. Po prvem polčasu proti Francozom jih je imel že 27. FOTO: Fiba

Visoki Francozi najprej pretili, nato popustili

Francozi so tekmo začeli bolje. Slovenija jo je rezultatsko pravzaprav začela enako kot poraz proti Bosni, z osmimi točkami zaostanka (9:1). Najboljši strelec Francozov na prvenstvu Evan Fournier (15 točk na tekmo) je po štirih minutah že dosegel slabo polovico svojega povprečja (7 točk) in Slovenija je že zaostajala 12:3. Po več kot petih minutah igre je Slovenija na semaforju imela zgolj štiri točke, vse je dosegla iz prostih metov. Brata Dragić sta po šestih minutah vendarle zadela za Slovenijo iz igre, Goran Dragić je lepo podal svojemu bratu Zoranu. Jasno je bilo, da Francozi ob odsotnosti Tobeyja računajo na svojo prednost v višini. Ko ni igral visoki Rudy Gobert, je namesto njega igral še višji Mustapha Fall.

Nekaj časa je francoski recept bil uspešen, ampak selektor Aleksander Sekulić je odgovoril z nizko slovensko postavo. Vlatko Čančar je zaigral na položaju centra, poleg njega pa vedno borbeni Edo Murić in sledilo je boljše obdobje Slovencev, ki so s svojo hitrostjo visokim Francozom povzročali veliko težav, tako v napadu kot v obrambi. Pet sekund pred koncem prve četrtine so Slovenci že vodili (20:17), za to je v svojem slogu poskrbel Luka Dončić. Že v naslednjem napadu so se pojavile težave, saj je tretjo osebno napako prejel Murić, ki je do tega trenutka igral odlično.

Druga četrtina v slogu Luke Dončića

Luka Dončić je v tekmo vstopil z zelo slabim metom za tri točke na prvih štirih tekmah, a to je po 12 minutah igre bila davna zgodovina. Dve zaporedni trojki sta ga že ob začetku druge četrtine popeljali do kar 22 točk, v tem trenutku je zadel že štiri od sedmih metov za tri točke. Slovenska obramba je začela mleti, Luka je v napadu vodil vse niti igre, Francozi pa se kljub temu niso zlahka predali. Slovencem nikoli niso pustili preveč prednosti. Čeprav so Francoze skrbeli hitri slovenski protinapadi, so ravno oni bolj spretno uporabili to orožje in po 15 minutah igre so znova vodili 32:31. Luka Dončić se ni ustavil, svojo peto trojko na tekmi je zadel ob zvoku sirene štiri minute pred koncem in Slovence znova popeljal v vodstvo, tokrat s 36:33.

Skrb je vzbujalo dejstvo, da Dončićevemu vzoru niso sledili njegovi soigralci. Najboljša strelca na tekmi proti Bosni Goran Dragić in Vlatko Čančar se po 17 minutah igre še nista vpisala med strelce. Po šestih zaporednih zgrešenih metih se je ob koncu prvega polčasa kapetan Dragić le zbudil in dvakrat zapored zadel met za dve točki.

Tudi bogovi so krvavi pod kožo

V izdihljajih prvega polčasa je sledil ključni trenutek tekme. Luka Dončić je po zgrešenem metu Francozov pod košem skakal med velikani. Eden od njih, Vincent Poirier, je našega zvezdnika s komolcem močno udaril po glavi. Luka se je zgrudil na tla, kmalu pa jezno vstal in s krvavo glavo odšel v slačilnico. Ali bo zaigral v drugem polčasu, ni bilo jasno.

Luka se vrača, Francija za svoje grehe plača

Vrnil se je na parket, kot da se nič ni zgodilo. V svojem prvem napadu je lepo zadel in dosegel svojo 29. točko na tekmi. Agresivna igra Francozov se je nadaljevala, a Luka ni popuščal, kmalu je dosegel še 31. in 33. točko. Sledila je nova, tokrat manj resna poškodba roke in nov povratek v igro. Kljub poeziji Luke je bilo jasno, da bodo poleg Luke morali bolje zaigrati tudi njegovi soigralci. Tri minute pred koncem tretje četrtine je najbližje Dončiću bil Edo Murić z zgolj šestimi točkami. Kapetan Goran Dragić jih je imel zgolj pet. Ob koncu tretje četrtine so se vendarle zbudili tudi Dončićevi soigralci in v zadnjih deset minut igre smo vstopili z izidom 64:64.

Okrvavljeni Dončić
Okrvavljeni Dončić FOTO: POP TV

Zadnja četrtina

Zadnjo četrtino je Slovenija začela bolje, Vlatko Čančar in Luka Dončić sta poskrbela za vodstvo 68:64. Luka ni popuščal, že po treh minutah igre v zadnji četrtini je nabral že 42 točk. Koliko jih je imela Slovenija v tem trenutku? 71, a kmalu jih je bilo 74, saj je Edo Murić zadel za tri in selektorja Francozov prisilil v minuto odmora. Pri Francozih so štirje igralci presegli mejo desetih točk, a to jim ni ravno veliko pomagalo, saj je Luka kmalu z novo trojko, še šesto, dosegel že svojo 45. točko. Sledil je nešportni prekršek Gorana Dragića, ki ga Gobert ni izkoristil, a njegovo zabijanje je poskrbelo, da so Francozi zaostajali zgolj 76:80. Slabe tri minute pred koncem je po trojki Thomasa Huertrela prednost Slovenija bila zgolj 80:79.

Sledilo je izenačenje 82:82 in odlična obramba Gorana Dragića, ki je Slovenijo popeljal v vodstvo 84:82, koš je dodal Vlatko Čančar in Slovenija je vodila 86:82. Sledila je nova odlična obramba Zorana Dragića in polaganje Gorana. Semafor v dvorani je kazal izid 88:82, Slovenija je zmagala in osvojila prvo mesto v skupini B. Zdaj Slovenci čakajo na razplet v skupini A, kjer v osmini finala najverjetneje čakata Belgija ali Črna gora.

Statistika Luke Dončića proti Franciji
Statistika Luke Dončića proti Franciji FOTO: Sofascore.com

Skupina B, torek 7.9.:

Litva - BiH 87:70

Francija - Slovenija 82:88

Slovenija: G. Dragić 14 (2:2), Prepelič 2, Murić 9 (1:3), Blažič 4 (4:4), Z. Dragić 6, Čančar 6 (2:2), Dončić 47 (11:12).

Francija: Okobo 11, M'Baye 13, Luwawu-Cabarrot 2, Heurtel 10 (1:1), Fournier 15 (2:3), Poirier 2 (2:2), Tarpey 8 (2:2), Gobert 19 (1:4), Fall 2.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

19.33

Hvala za vašo pozornost! Kmalu sledijo odzivi slovenskega in francoskega tabora,

že kmalu pa se nam lahko pridružite pri spremljanju odbojkarskega svetovnega prvenstva, na katerem bo Slovenija lovila zgodovinsko uvrstitev v četrtfinale ...

19.33

Na krilih izjemnega Dončića pa je, kot kaže, prav vse mogoče ...

19.25

Skupinski del letošnjega Eurobasketa je Slovenija zaključila z veliko zmago proti Franciji

19.23

Slovenija je v osmini finala Eurobasketa in se bo v soboto pomerila s četrtouvrščeno ekipo skupine A.

Kot kaže bo to ali Črna Gora ali Belgija ali Gruzija ...