Eurobasket 22

Francozi po pravi drami (šele) po podaljšku strli odpor Italijanov

Berlin, 14. 09. 2022 16.56 |

Francoska reprezentanca je tretji polfinalist letošnjega evropskega prvenstva v košarki. V zelo zanimivem in razburljivem četrtfinalnem obračunu je po podaljšku z izidom 93:85 premagala italijansko izbrano vrsto in se bo tako v petek pomerila z Poljsko.

Italijanski košarkarji so po velikem presenečenju, ki so ga pripravili s spektakularno zmago nad Srbijo v osmini finala letošnjega Eurobasketa, v četrtfinalni obračun proti Franciji vstopili zelo samozavestno, odločno in z željo, da jo zagodejo tudi aktualnim olimpijskim podprvakom.

Kontroverzni italijanski selektor Gianmarco Pozzecco je dvoboj s Francozi začel z naslednjo peterko: Marco Spissu, Achille Polonara, Stefano Tonut, Simone Fontecchio in Nicolo Melli. Dolgoletni francoski šef stroke Vincent Collet pa se je odločil za branilski par Evan Fournier Andrew Albicy, nadalje za Terryja Tarpeya, Guerschona Yabuseleja in Rudyja Goberta. Uvodne minute so povsem pripadle francoskim košarkarjem, ki so po dveh uspešnih metih za tri točke organizatorja igre Fournierja in točkah Goberta povedli za pet točk (8:3). Ko se je omenjenemu dvojcu priključil še Tarpey, je francoska prednost v četrti minuti znašala že +8 (11:3). Pri Izidu 13:4 za Francoze je bil italijanski selektor Pozzecco prisiljen vzeti minuto odmora. Odlična francoska obramba ni dopuščala Italijanom lahkih metov z razdalje, a kljub temu je Spissu izkoristil trenutek nezbranosti Albicyja in zadel svoj prvi met izza črte 6,75 metra za znižanje francoskega vodstva na 13:7.

Francija je po zaslugi odličnega meta za tri točke ohranjala prednost 7 do 10 točk (27:17), a je Alessandro Pajola v zadnjem italijanskem napadu z uspešnim metom izza črte postavil izid prve četrtine (27:20). Prvi točki na začetku druge četrtine je dosegel Giampaolo Ricci, a je že v naslednjem napadu s trojko odgovoril izkušeni francoski organizator igre Thomas Heurtel (30:22). Ko je Timothe Luwawu-Cabarrot v 13. minuti dvoboja zadel novo francosko trojko za vodstvo +11 (33:22), se je zdelo, da Italijani preprosto nimajo odgovora na odličen strelski večer tekmeca. Toda Italijani ne bi bili Italijani, če ne bi vztrajali pri svoji igri, ki jim je v naslednjih minutah prinesla delni izid 7:0 (trojka Fontecchia ter točke Polonare in Spissuja) za vnovičen rezultatski priključek (33:29). Francija je do konca prvega polčasa zopet odgovorila z uspešnima metoma iz igre (trojka Yabuseleja in točki Goberta), kar je zadostovalo za vodstvo s sedmimi točkami razlike (38:31).

Francoski in italijanski košarkarji po poskrbeli za odlično predstavo, zmage pa so se po podaljšku z izidom 93:85 veselili aktualni olimpijski podprvaki. FOTO: Fiba

Italijani povedli ob koncu 3. četrtine, Francozi zatem izsilili podaljšek in zmagali
Do sredine tretje četrtine so Francozi ohranjali prednost 7 do 8 točk. Največje breme na svoja ramena je prevzel izkušeni organizator igre Heurtel, ki je ob tem, da je uspešno polnil italijanski koš z razdalje, mojstrsko "hranil" s podajami svoje soigralce. Po košu Luigija Datomeja dve minuti pred koncem tretjega dela igre so se Italijani približali na vsega dve točki zaostanka (54:52).

Varovanci Gianmarca Pozzecca so z agresivno obrambo in potrpežljivo igro v napadu ter po ukradeni žogi Nica Manniona minuto in pol pred koncem tretje četrtine prešli v vodstvo (56:57). Polonara je s tremi točkami v zadnjem napadu popeljal svojo reprezentanco v vodstvo s šestimi točkami razlike (56:62). Ricci je v 32. minuti povišal italijansko prednost na +8 (56:64) in zdelo se je, da bodo naši zahodni sosedi po Srbiji vzeli še francoski skalp. A tedaj so prišle do izraza bogate izkušnje izbrancev Vincenta Colleta, ki so iz minute v minuto zniževali tekmečevo prednost. Italija je v zadnjo minuto rednega dela dvoboja po košu Spissuja sicer vstopila s prednostjo štirih točk (73:77), ki je po nekaj nerazumljivih napakah ni uspela ohraniti do konca, kar sta na drugi strani izkoristila Tarpey in Heurtel za izenačenje izida na 77:77. Italijani so imeli še slabih šest sekund za zadnji napad, da z morebitnim košem odločijo srečanje v svoj prid, a je Spissu preprosto želel preveč in zgrešil.

V podaljšku so do izraza prišle bogate izkušnje Francozov, ki so na krilih agresivne kolektivne obrambe in napadalne navdahnjenosti Heurtela prelomili srečanje in se razveselili uvrstitve v polfinale Eurobasketa (93:85).