Köln, 04. 09. 2022 22.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Žiga Košec, Milan Doknić
14

Na prvi tekmi nedeljskega sporeda skupine B letošnjega Eurobasketa sta se pomerila Litva in Nemčija. Evropski prvaki iz leta 2003 Litovci tudi po treh tekmah na turnirju še ne poznajo zmage, saj so klonili tako proti Sloveniji (92:85) kot proti Franciji (77:73) in sedaj še proti Nemčiji (109:107), ki je tretjo zaporedno zmago na domačem Eurobasketu dosegla šele po dveh podaljških. Obračun Francije in Madžarske se je končal z zmago Francozov, rezultat je bil 78:74.

Uvodna četrtina srečanja med Litvo in Nemčijo je bila izenačena (19:19)

Skok za žogo je dobil visokorasli Jonas Valančiunas, njegov soigralec Marius Grigonis pa je po le dvanajstih sekundah tekme uspešno izvedel prvo trojko. Član Panathinaikosa je bil na začetku tekme zelo razpoložen in je dosegel pet izmed uvodnih sedmih točk za Litvo. Po izenačenju na 7:7 pa so Nemci prevzeli pobudo. Dennis Schröder in Franz Wagner sta se razigrala in pri rezultatu 9:9 poskrbela za atraktivno t.i. alley oop akcijo. Litovci, ki so po dveh porazih že nekoliko pod pritiskom, se niso zlahka vdali in so domačine lovili do konca prve četrtine in so po zaslugi uspešno izvedenih prostih metov Rokasa Jokubaitisa šest sekund pred koncem uvodne četrtine izenačili na 19:19.

Nemci na glavni odmor s prednostjo +5 (46:41)

Drugo četrtino pa so Nemci začeli sanjsko. Z delnim izidom 6:0 so povedli na 25:19, ob tem pa so Litovci v le dobrih dveh minutah in pol izpolnili bonus osebnih napak. Mindaugas Kuzminskas je najprej zmanjšal zaostanek, ki pa je nato po koših Schröderja in Andreasa Obsta znašal že devet točk (30:21) in Kazys Maksvytis je bil primoran vzeti minuto odmora. Valančiunas in Kuzminskas sta poskrbela za znižanje zaostanka na pet točk in s svojo minuto odmora je odgovoril Gordon Herbert. Ob koncu druge četrtine sta Wagner in Kuzminskas poskrbela za svoj mali šov, ko sta zaporedoma zadela vsak po dve trojki in poskrbela za 39:44. Do konca prvega polčasa sta zadela še Lukas Lekavicius in Niels Giffey, kar je pomenilo, da je Nemčija na glavni odmor odšla s petimi točkami prednosti (46:41).

Franz Wagner in Jonas Valančiunas
Franz Wagner in Jonas Valančiunas FOTO: Fiba

Litovci v tretji četrtini skoraj ujeli domačine (66:65)

Ta prednost se je po odmoru nekoliko stopila, a nikoli na manj kot dve točki. V ključnih trenutkih je imel mirno roko Wagner, ki je bil 24 minutah igre že pri prav toliko točkah, veliko dela pod košem pa je opravil tudi Daniel Theis, ki je moral ves čas skakati z razpoloženim Valančiunasom.Ravno novopečeni član Indiana Pacersov je pri rezultatu 54:57 storil osebno napako nad centrom New Orleans Pelicansov, ki je zadel oba prosta treninga in zmanjšal na točko zaostanka. Minuto pred koncem tretje četrtine pa se je hrabra igra Litovcem le obrestovala Ignas Brazdeikis je zadel trojko in izenačil na 63:63. Jokubaitis in Maodo Lo, sta postavila končni izid tretje četrtine in sicer 66:65 za Nemce.

Litovci na krilih Sabonisa izsilili podaljšek (89:89)

Takoj na začetku zadnje četrtine pa preobrat. Domantas Sabonis je uspešno izvedel polaganje, ob tem izsilil še prekršek in nato zadel prosti met za 68:66. Nemce je znova v vodstvo popeljal Obst in tekma se je razživela.

Domantas Sabonis
Domantas Sabonis FOTO: Fiba

Wagner je z izvrstno strelsko formo ohranjal minimalno prednost domačinov, ki so skoraj tri minute mrežico ohranili nedotaknjeno in Litovce držali na 72 točkah. Majhno strelsko sušo je s polaganjem in nato še prostim metom prekinil Brazdeikis. A kaj, ko je bil Franz Wagner izjemen. Slabe tri minute pred koncem srečanja je bil že pri 32 točkah in Nemčija je dve minuti do konca vodila z 89:82. A to ni bilo dovolj za zmago: Grigonis in Valančiunas sta sedem sekund pred koncem poskrbela za izenačenje na 89. Žogo so v roke dobili Nemci, čigar trener Herbert je fante vpoklical na klop in jim dal napotke za zadnji napad. Žoga je romala v roke Schröderja, ki pa je odločilni met zgrešil in litovski navijači so se lahko razveselili podaljškov.

Prvi podaljšek ni dal zmagovalca (96:96)

Litovci so podaljšek začeli odločno: Grigonis je najprej zadel za dve točki, Valančiunas pa izsilil osebno napako Schröderja in izkoristil oba prosta meta za vodstvo s 93:89. Prav Schröder je nato znižal na dve točki razlike, Lo pa je bil izza črte, ki označuje met za tri točke nenatančen. Če ni šlo s trojko, je šlo z zabijanjem, si je mislil Johannes Thiemann. Schröder je nato ukanil Sabonisa, ki je nad njim stroil prekršek, zadel polaganje in z uspešno izvedenim prostim emtom poskrbel za izenačenje na 96:96. Pol minute do konca podaljška je imel Grigonis žogo za izenačenje, a je v preveliki želji storil prekršek v napadu nad Giffeyem. Nemcem je za napad ostalo šest sekund in tokrat je žogo v roke dobil vroči Wagner, ki pa je prav tako kot Schröder ob koncu rednega dela zgrešil.

Klop Litve
Klop Litve FOTO: Fiba

Nemci še do tretje zmage na Eurobasketu (109:107)

Drugi podaljšek pa je z ti.i. 'floaterjem' otvoril Johannes Voigtmann, trojko pa je nato dodal še Schröder in Nemčija je presegla stotico (101:96). Po prostih metih Grigonisa in košu Brazdeikisa je stotico dosegla tudi Litva, a je tudi Schröder uspešno izvedel prosta meta in Nemčijo ohranil v vodstvu. Nato pa je znova roko umeril Lo in z dvema zadetima trojkama poskrbel za vodstvo s +5 (109:104). Martynas Echodas je po solo predoru zadel najprej polaganja in nato še prosti met ter tako Litvo znova približal na le dve točki razlike. Ko je priložnost za zakoličenje nemške zmage zapravil Schröder, je s polaganjem poskusil izenačiti Brazdeikis, ki pa je zgrešil. Skok je pripadel njegovemu soigralcu Arnasu Butkeviciusu, ki se je hitro odkril na trojki in ob zvoku sirene vrgel z zmago in zadel le obroč. Nemčija se je tako s 109:107 lahko razveselila še tretje zmage na prvenstvu, četrto pa bo že v torek lovila proti Sloveniji.

Statistika tekme med Nemčijo in Litvo

Francija za las boljša od Madžarske

Francozi so po porazu proti Nemciji in zmagi proti Litvi pričakovano premagali Madžarsko. Kljub temu pa je končni izid tekme bil za Madžarsko še najtesnejši na letošnjem prvenstvu. Po tem, ko so Francozi tretjo četrtino dobili prepričljivo (25:14) in se v zadnjih 10 minut odpravili s prednostjo 67:53, so v zadnji minuti trepetali za zmago.

Madžari so se po trojki Adama Hange minuto pred koncem približali na zgolj dve točki zaostanka (74:72). Po dveh zgrešenih prostih metih Francoza Andrewa Albicyja, so imeli priložnost za izenačenje, a je nov prekršek Madžarov in nova prosta meta tokrat uspešno izvedel Guerschon Yabusele. Kljub temu se je Madžarska po zabijanju Rosca Allena 11 sekund pred koncem, znova prikradla na zgolj dve točki zaostanka. Sledila je živčna igra prekrškov in prostih metov do bridkega konca, ko so naši vzhodni sosedje galskim petelinom le morali priznati premoč (78:74) in preboleti še tretji zaporedni poraz na prvenstvu.

Tolaži jih lahko dejstvo, da jim družbo na dnu lestvice delajo favorizirani Litovci, ki prav tako še niso okusili slasti zmage. Francozi ostajajo na četrtem mestu za drugo Bosno in Hercegovino in tretjo Slovenijo. Vse tri omenjene reprezentance so zabeležile dve zmagi in en poraz. Na vrhu skupine pa za zdaj kraljuje domača Nemčija, ki še ni izgubila. Francoze zdaj čaka torkov obračun z Bosanci, Madžari pa bodo poskušali presenetiti šokirane Litovce.