Litva v končnici po zmagi proti BiH

Köln, 07. 09. 2022 14.40 |

A.V., T.Š.
13

Reprezentanci Litve in Bosne in Hercegovine sta v neposrednem dvoboju odločili o (zadnjem) potniku v izločilni del tekmovanja letošnjega evropskega prvenstva v košarki. V "slovenski" skupini B je ostalo še nekaj odprtih vprašanj glede končnega vrstnega reda, Litovci so zmagali 87:70 in se uvrstili med najboljših 16 moštev.

Danes se bo na Eurobasketu zaključuje skupinski del tekmovanja v skupinah A in B. V slovenski skupini ima Slovenija dobro izhodišče, v primeru zmage proti Franciji bi zasedli prvo mesto, tako da sami odločajo o svoji usodi. Zanimiv je tudi boj za zadnje mesto v izločilnih bojih, Slovenija, Francija in Nemčija so si namreč že zagotovili kočnico. Odpisana je bila Madžarska, zato sta BiH in Litva odločali o uvrstitvi med najboljših 16 reprezentanc na EP. Pred tekmo je imela reprezentanca BiH na lestvici dve zmagi in dva poraza, Litva pa eno zmago in tri poraze.

Litovci bili v vlogi rahlega favorita in so nujno potrebovali zmago. Po prvi četrtini je bil izid izenačen (28:28), čeprav so Litovci vodili večji del teh uvodnih prvih desetih minut. Najvišja njihova prednost je bila +8 (26:18), toda bosansko-hercegovski košarkarji so se ob koncu vrnili in s trojko ob zaključku izid izenačili na 28.

Tudi v drugi četrtini so bili Litovci v manjši ali večji rezultatski prednosti, največ so vodili za 15 točk ob zaključku tega dela (56:41), ob polčasu pa so imeli visoko prednost 56:42, ta del igre so dobili s 28:14. Pri Litovcih je bil prvi strelec Marius Grigonis (14 točk), pri BiH pa Džanan Musa, z enakim številom doseženih točk. Litovci so tudi krepko "nadskakali" tekmece (18:9).

BiH - Litva
BiH - Litva FOTO: Fiba

V drugem polčasu so Litovci držali visoko prednost, bilo že je +22 (69:47), toda tekmec je nato naredil serijo (70:59), toda Litovci so vseeno imeli lepo razliko ob koncu tretje četrtine (75:59). Tudi v zadnji četrtini so imeli Litovci vse pod kontrolo, razlika ni padla pod deset točk, na koncu je bil izid 87:70, kar je pomenilo, da so izborili mesto med reprezentancami, ki bodo nadaljevale EP. Prvi strelec pri poražencih je bil Musa z 22 točkami, pri zmagovacih pa jih je Grigonis dal 16, Jonas Valančiunas pa je vpisal dvojnega dvojčka (13 točk, 15 skokov).