Poljaki dolgo časa mučili Nemce, na koncu pa jim je zmanjkalo moči

Berlin, 18. 09. 2022 16.57 |

A.V., Ž.K.
128

Na 41. evropskem prvenstvu v košarki sta se za bronasto medaljo v berlinski Mercedes-Benz Areni pomerili reprezentanci Nemčije in Poljske, ki sta v petkovem polfinalu morali priznati premoč izbranima vrstama Španije oziroma Francije. Domača reprezentanca je težje od pričakovanj prišla do želenega odličja, na koncu je bil izid 82:69. Najučinkovitejši posameznik tekme je bil nemški organizator igre Dennis Schröder s 26 točkami.

• Slavje Nemcev po osvojitvi 3. mesta na Eurobasketu
    00:57
    Slavje Nemcev po osvojitvi 3. mesta na Eurobasketu
  • Zaključek tekme za 3. mesto med Nemčijo in Poljsko
    01:25
    Zaključek tekme za 3. mesto med Nemčijo in Poljsko

Po pravi katastrofi Poljakov v polfinalu proti Franciji (54:95) so se mnogi spraševali, ali bomo kaj podobnega spremljali tudi na današnjem obračunu za končno tretje mesto z domačo izbrano vrsto, ki je petkov polfinale s Španci izgubila po razburljivi končnici (91:96). Uvodne minute so pripadle favorizirani nemški reprezentanci, ki je prek naveze Dennis Schröder Franz Wagner prišla do začetne prednosti šestih točk, a se Poljaki niso dali in s potrpežljivo igro ujeli priključek (17:12).

Statistika tekme: Nemčija vs. Poljska
Statistika tekme: Nemčija vs. Poljska FOTO: Sofascore.com

Nemčija je zapravila kar nekaj priložnosti, da se že v prvi četrtini rezultatsko še bolj oddalji od tekmeca, a je v napadu storila preveč napak. Poljaki so na začetku druge četrtine sicer povsem ujeli Nemce (21:20), ki pa so zatem med 14. in 17. minuto naredili delni izid 10:0 za +11 (31:20) in minuto odmora poljskega selektorja Igorja Miličića. V tem delu igre sta bila pri domačih zelo razpoložena center Daniel Theis in ostrostrelec münchenskega Bayerna Andreas Obst, ki sta z meti z razdalje polnila poljski koš. Ko sta po dve točki dodala še Johannes Voigtmann in Schröder je nemška prednost ob polčasu znašala +13 (36:23).

Poljaki izenačili, za kaj več pa jim je zmanjkalo moči
Čeprav v uvodnih minutah tretje četrtine ni kazalo, da bi se lahko Poljaki resneje vrnili v igro, se je sredi tega dela igre začelo dogajati prav to. V napadu sta se razigrala Jakub Garbacz (12 točk, 4/4 met za tri) in Michal Sokolowski (18 točk, 54-odstotni met iz igre: 7/13), obenem pa se je nemškim košarkarjem na drugi strani ustavil met za tri točke, kar je po izteku 30 minut igre privedlo do le petih točk zaostanka Poljakov (54:49).

Garbacz je s tretjo trojko na srečanju v 32. minuti igre poljski zaostanek znižal na zgolj dve točki razlike (56:54), a je že v naslednjem napadu prazen prostor v tekmečevi obrambi z novo trojko kaznoval Nick Weiler-Babb. Poljski selektor Miličić je praktično vso tekmo čakal na večji učinek glavnega dvojca A. J. Slaughter (10 točk) Mateusz Ponitka (9 točk), a ga na svojo žalost ni dočakal. Gordie Herbert je skoval odlično obrambno taktiko, tu sta glavni vlogi odigrala Schröder in Weiler-Babb, a so za to odlično izza črte 6,75 metra metali ostali poljski reprezentanti. Odločilno prednost so si Nemci nabrali po zaporednih trojkah Johannesa Thiemanna in Voigtmanna, čeprav jima je z enako mero vračal Aaron Cel (65:64).

Poljakom so dokončno pošle moči nekaj manj kot tri minute pred koncem tekme, ko jih je z odločilnimi koši 'uničil' Schröder za končnih 82:69.