Prepelič brez ovinkarjenja po porazu: To je blamaža

Köln, 04. 09. 2022 20.33 |

Jakob Batič
184

Navdahnjena Bosna in Hercegovina je Sloveniji prisolila bolečo klofuto. Že drugo to poletje. Na vprašanje, zakaj v drugi četrtini ni igral, je kapetan Goran Dragić odvrnil: "Vprašajte selektorja." Aleksander Sekulić je nato pojasnil, da skuša razporediti minutažo. Edo Murić je umiril, da je v taboru Slovenije vse, kot mora biti. Klemen Prepelič pa je poraz označil za blamažo.

Najboljše akcije na tekmi Slovenija - BiH

"Pričakovan ali ne, zgodil se je. Bosna je bila danes boljša. Treba bo narediti analizo in videti, kaj je šlo narobe. Zagotovo začetek tekme ni bil takšen, kot smo si ga želeli. Ko se enkrat Bosanci razigrajo, so zelo nevarni. To so že pokazali. Poraz ni usoden. Recept je jasen: če zmagamo obe tekmi, bomo prvi. Na to ciljamo," je misli po prvem porazu (93:97) na letošnjem Eurobasketu strnil Edo Murić.

Goran Dragić na klopi 14 zaporednih minut

Slovenski reprezentanti so si med tekmo izmenjali kar nekaj ostrih besed. A ko kot aktualni evropski prvak izgubljaš proti reprezentanci Bosne in Hercegovine, ki resnici na ljubo ne sodi med najkakovostnejše, je to pričakovano, verjetno tudi zdravo. Bolj nepričakovano pa je, da jih je bilo nekaj, vsaj tako se je zdelo z novinarske tribune, uperjenih tudi v selektorja.

Luka Dončić se pred novinarji ni ustavil. Za njim je skozi "mix cono" šel Goran Dragić, ki se je ustavil, a bil kratek. Na vprašanje, zakaj ga po odlični prvi četrtini v drugi ni bilo na parket, je preprosto odvrnil: "Vprašajte selektorja."  Sekulić je kasneje na novinarski konferenci svojo odločitev pojasnil: "Takšna je bila odločitev. Skušam razporejati minutažo in nisem vedel, ali bo lahko (Dragić, op. a.) odigral vseh 40 minut. Pomembno se mi je zdelo, da bo v drugem polčasu bolj svež."

Kapetan je v prvi četrtini dosegel sedem točk, tri skoke in pet asistenc. Po manj kot dveh minutah druge ga je Sekulić potegnil na klop, na parket pa ga vrnil šele sredi tretje četrtine. Milo rečeno čudno je dejstvo, da je pred njim v drugem polčasu priložnost dobil celo Žiga Samar, ki je šele dan prej proti Madžarom debitiral za reprezentanco na velikih tekmovanjih.

Goran Dragić je bil z 20 točkami drugi najboljši strelec Slovenije. Dve več je prispeval Vlatko Čančar. FOTO: Fiba

Murić umirja, Prepelič oster

Zgoraj omenjene besede, pa tudi določene poteze – Prepelič si je v zadnji četrtini po neuspeli akciji s Sekulićem izmenjal nekaj ostrih besed – so dale slutiti, da znotraj slovenske garderobe ni vse rožnato. Edo Murić je to zanikal: "V ekipi je zagotovo vse, kot mora biti. Goran ima karakter, da hoče zmagovati. In ko vidi, da ne gre dobro, hoče dati vse od sebe. Sem je prišel, da nam pomaga. Ne vem, kaj se je zgodilo, a prepričan sem, da bo že naslednjo tekmo vse v redu."

Vidno nezadovoljni Klemen Prepelič je bil samokritičen: "Blamaža, nova slaba predstava z naše strani od začetka tekme. Bosanci so začeli verjeti, da lahko zmagajo. Krivi pa smo si čisto sami. Preveč individualne igre, preveč zaspanosti. Oni pa so bili energični, kar se je odrazilo v nepričakovanem porazu."

Sekulić: Samo na napad se ne gre zanašati

"Najprej bi rad čestital Bosni. Vedeli smo, da to ne bo lahka tekma, nobena na tem turnirju ni. Odločilne trojke in skoki v napadu so nas stali zmage," je na novinarski konferenci razplet srečanja komentiral Vlatko Čančar

Aleksander Sekulič je uvodoma izjavil, da je Bosna odigrala sijajno tekmo, a da gre krivdo za to pripisati tudi slovenski reprezentanci: "Na začetku tekme jih nismo dovolj pritiskali, začeli so zadevati s povsod. V drugem polčasu so začeli pobirati še skoke v napadu. To sta bili ključni točki v njihovi zmagi."  Podobno kot Čančar je glavna razloga za poraz videl v porozni obrambi in nezbranosti pri skoku – košarkarji Bosne so v drugem delu v napadu ujeli 11 odbitih žog.

Statistika Gorana Dragića proti Bosni in Hercegovini.
Statistika Gorana Dragića proti Bosni in Hercegovini. FOTO: Sofascore.com

O faktorjih, na katere nimajo vpliva ...

Aktualni evropski prvaki so še tretjič na tem prvenstvu dosegli več kot 90 točk, a kaj, ko jih tudi veliko prejemajo. Doslej jih v povprečju nasprotnikom dovoljujejo 89,6. "V obrambi moramo opravljati boljše delo, sploh pri skokih. Potem bo vse lažje. Samo na napad se ne smemo zanašati. Čeprav smo dosegli veliko točk, nismo imeli dobrega meta," je opozoril Sekulić.

Razloge za poraz je iskal tudi v okoliščinah, na katere reprezentanca ni imela vpliva. "Pristop ni bil slab, vsi so si želeli zmage. Na žalost smo imeli včeraj pozno zvečer tekmo. Mogoče je eden od faktorjev tudi krajša regeneracija in čas za pripravo, čeprav ne bi rad iskal izgovorov. Mogoče je tudi strokovni štab naredil kakšno napako. Jasno je, da moramo analizirati tekmo, ne bežimo od odgovornosti. Moramo pa vedeti, da je bila na drugi strani ekipa z odličnimi posamezniki, ki je imela več časa za pripravo na tekmo."

Kakšna pa je bila reakcija košarkarjev v garderobi? "Vsi smo bili razočarani, ker smo si želeli in pričakovali zmago. Pričakovanja so eno, drugo je, kar narediš na parketu. Mislim, da se igralci zavedajo, da smo odigrali slabšo tekmo. Jasno je, da moramo na naslednji tekmi odreagirati na pravi način. Čaka nas težko delo proti domačinu," je še povedal 44-letnik.