Španci z odličnim drugim polčasom v polfinalu EP

Berlin, 13. 09. 2022 19.03 |

M.J., T.Š., STA
44

Na Eurobasketu se nadaljujejo izločilni boji, na sporedu so tekme četrtfinala. Prva tekma dneva je ponudila dvoboj Španije in Finske. Španci so povedli z 8:2, a je Fincem hitro uspel rezultatski preobrat in so po uvodni četrtini vodili 30:19. Španci so zaostajali že za petnajst točk, vendar so v izdihljajih prvega polčasa zmanjšali razliko (43:52), po tretji četrtini pa so že vodili s 73:67. Ta del igre so košarkarji s Pirenejskega polotoka dobili s 30:15. Na koncu so varovanci selektorja Sergia Scariola slavili s 100:90 in se uvrstili med štiri v Evropi.

Finska vs Španija FOTO: Sofascore.com

Španska izbrana vrsta ima kljub menjavi izjemno uspešnega košarkarskega rodu, ki je na svetovnih prvenstvih slavila v letih 2006 in 2019, na evropskih prvenstvih v letih 2009, 2011 in 2015, na olimpijskih igrah pa je osvojila dve odličji srebrnega leska v letih 2008 in 2012 ter eno bronastega 2016, še naprej pomembno vlogo na mednarodni sceni. V svojem 16. četrtfinalnem nastopu na evropskem prvenstvu, kar doslej ni uspelo še nobeni reprezentanci, se je že enajstič v nizu prebila v polfinale. Nazadnje je v četrtfinalu izpadla davnega leta 1997, ko je izgubila proti Rusiji. Izbranci italijanskega strokovnjaka na španski klopi Sergia Scariola so bili v prvem polčasu v težavah, Finci so jih s svojo poletno igro povsem zasenčili. Na koncu uvodne četrtine so po trojki s svoje polovice igrišča Mikaela Jantunena zaostajali za 11 točk (19:30), v drugi četrtini pa je primanjkljaj v točkah narasel na -15 (22:37, 33:48, 35:50).

Sergio Scariolo
Sergio Scariolo FOTO: AP

V drugi polovici tekme so Španci le našli protiorožje za igro Fincev. Predvsem so odlično zaigrali v obrambi in v končnici tretje četrtine povedli s 73:65, v zadnjih desetih minutah pa niso dovolili presenečenja. Pri Špancih sta bila najbolj učinkovita 28-letni Willy Hernangomez s 27 in njegov dve leti mlajši brat Juancho s 15 točkami, izkazal pa se je tudi Lorenzo Brown z 10 točkami, 11 podajami in štirimi skoki. Pri Fincih je prvi zvezdnik Lauri Markkanen dosegel 27 točk in pobral 11 žog pod obema obročema, Jantunen je dodal 18 točk.