Berlin, 11. 09. 2022 09.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
T.Š., Milan Doknić
302

V Berlinu so potekali zadnji dvoboji osmine finala. Italijani pa so poskrbeli za verjetno največje presenečenje na dosedanjem Eurobasketu. Padli so favorizirani Srbi. Za slovenske navijače je bil zelo zanimiv par Ukrajina – Poljska, saj se bo zmagovalec tega dvoboja Poljska, ki je zmagala 94:86, soočila z Luko Dončićem in druščino v sredo od 20.10 naprej (prenos na POP TV in VOYO). Sledila je spektakularna predstava Laurija Markkanena (43 točk) in zmaga Finske proti Hrvaški (94:86). Večerna tekma izločilnih bojev ni ponudila novega presenečenja, saj je Grčija premagala Češko (94:88).

Po sobotnih štirih tekmah osmine finala so bili znani štirje četrtfinalisti Eurobasketa, danes si bo mesta v boju za odličja priigrala še preostala četverica reprezentanc. Najprej je bila na sporedu tekma Ukrajina – Poljska in Poljaki kot zmagovalci so tekmec Slovenije v četrtfinalu EP. Slovenci so se med osmerico prebili z zmago proti Belgiji in sedaj mirno čakajo na nadaljevanje.

Poljaki premagali Ukrajince za zmenek s Slovenijo

Po prvi četrtini je bolje kazalo Poljski, saj je vodila večji del uvodne četrtine. Največ za šest točk, ob koncu prvih desetih minut pa je bil rezultat 24:21. V prvih dveh minutah druge četrtine pa so Ukrajinci ujeli priključek in tudi prvič na tekmi povedli (28:26), največjo prednost so imeli slabi dve minuti pred koncem, ko so vodili za šest točk (45:39). Ob polčasu so imeli prednost treh točk (45:42), prvo ime pa Vjačeslav Bobrov (13 točk, 3 skoki). Pri Poljski je najboljši Američan s poljskim potnim listom branilec A.J. Slaughter s 16 točkami.

Statistika tekme Ukrajina - Poljska
Statistika tekme Ukrajina - Poljska FOTO: Sofascore.com

Ukrajinci so vodili tudi večji del tretje četrtine, največ za sedem točk (59:52). Poljaki so slabe štiri minute pred koncem prvič izenačili (59:59) in nato tudi prvič povedli v tej četrtini (62:59).  Po 30 minutah igre so bili v prednosti za dve točki Poljaki (69:67). V zadnjem delu znova zelo izenačen začetek, nato so se Poljaki po zaslugi branilca Mateusza Ponitke odlepili in tri minute pred koncem vodili z najvišjo prednostjo na tekmi (87:78). Ponitka je bil "motor" ekipe in tudi prvi strelec v zadnjem delu tekme.

Minuto in pol do konca so Ukrajinci znižali prednost na tri točke (87:84), pred zadnjo minuto pa je bilo 88:86. Poljaki so ohranili prednost in se veselili zmage (94:86), naslednji njihov tekmec bo Slovenija. Ponitka je dosegel 22 točk in dodal še devet skokov in šest podaj, prvi strelec tekme je bil njegov soigralec A. J. Slaughter (24 točk). Pri Ukrajincih je Bobrov prispeval 15 točk.

Slovenska reprezentanca
Slovenska reprezentanca FOTO: AP

Finska – Hrvaška

Hrvati so pred tekmo veljali za rahle favorite, ampak prva četrtina ni kazala na to, da bi naši južni sosedje to vlogo tudi uspešno odigrali. Že po treh minutah igre so Finci po dveh trojkah Salina in atraktivnem zabijanju Markkanena povedli 13:6. Fincev tudi minuta odmora na zahtevo hrvaškega stratega ni ohladila in Salin je s svojo tretjo trojko še povečal vodstvo na 18:10. Ta izid je blede Hrvate vendarle prebudil in Bogdanović ter Hezonja sta s trojkama pred zaključkom tretjine svoje moštvo končno povedla v vodstvo. Druga četrtina je tudi bila izenačena, saj Finci Hrvatom niso dovolili, da bi se pretirano razigrali in na polčas so Finci odšli s prednostjo 45:43. V drugi četrtini lahko predvsem izpostavimo atraktivno zabijanje Karla Matkovića.

Tretja četrtina se je nadaljevala po enakem vzorcu, saj so Finci Hrvatom zvesto sledili, predvsem Markkanen je bil "trn v hrvaški peti". Na koncu je bila ključna minuta in pol igre ob zaključku tekme, ko so Finci z delnim izidom 10:0 pobegnili na 87:77. Hrvati so se sicer dobro minuto pred koncem tekme približali na 89:84. Nato pa jih je neverjetni Lauri Markkanen s trojko za 94:84 in svojo 43. točko poslal domov (94:86), Finska pa bodo prvič v svoji zgodovini zaigrala v četrtfinalu Eurobasketa.

Srbija - Italija

Srbija je ena od dveh še vedno neporaženih reprezentanc na tem Eurobasketu (tako kot Grčija je uvodni del zaključila s petimi zmagami), Nikolo Jokića in soigralce čaka tekma osmine finala z Italijo. Ta tekma ima nekako naziv derbi dneva, čeprav so Srbi brez dvoma v vlogi favorita ne le na tej tekmi, ampak so tudi eden od glavnih kandidatov za odličje. Srbski center "Joker" je bil z povprečjem 19,6 točke na tekmo šesti strelec EP skupinskega dela in s povprečjem 9,4 skoka na tekmo peti skakalec turnirja.

Srbi so vlogo favorita opravičili že v prvi četrtini, saj so poleg Jokića odlično igrali tudi njegovi soigralci. Po prvi četrtini so Srbi vodili 28:20, največ točk pa je v tem obdobju dosegel prvi zvezdnik Srbov Nikola Jokić (9). Najbolj zanimivo pa je dejstvo, da jih je kar sedem dosegel za črto prostih metov. dvakratni MVP lige je torej nasprotnikom predstavljal veliko težav pod košem. V drugi četrtini so se Italijani bolje soočali s srbskim velikanom in odgovorili z nižjo postavo, ki je minuto pred koncem polčasa prišla na 46:43. A Vasilije Micić je s trojko ob izteku Sirene sedem sekund pred koncem Srbe popeljal na bolj varnih 51:45.

Hitra igra poletnih Italijanov je Srbom povzročala težave tudi na začetku drugega polčasa. Proti koncu tretje četrtine so Italijani izenačili na 66:66. Sledili so trenutki italijanskega selektorja Gianmarca Pozzecca, ki si je prislužil izključitev zaradi tehnične napake. Za odhod v slačilnico si je milo rečeno vzel čas, se poslovil do svojih igralcev, nasprotnikov in praktično celotne dvorane, zadnje korake pred slačilnico pa so zaznamovale njegove solze.

Njegove varovance je njegova poteza očitno spodbudila, saj so po treh minutah zadnje četrtine že vodili 74:68. Fantastično je igral Marco Spissu, ki je odlično metal predvsem iz razdalje. Srbi so na drugi strani imeli veliko težav z metom z razdalje. Trojka Achilleja Polonare z velike razdalje je Italijane popeljala v veliko vodstvo 82:70. Favoriti prvenstva so bili v velikih težavah. Na sceno je stopil Jokić z noro trojko ob prekršku, izkoristil je prosti met in izid je štiri minute pred koncem bil 82:74. Srbi niso več imeli pravega odgovora za Italijane, ki so tekmo zaključili zelo zrelo in zmagali 94:86.

Statistika tekme Srbija - Italija
Statistika tekme Srbija - Italija FOTO: Sofascore.com

Grčija - Češka

Na zadnji tekmi večera je Češka sedem minut pred koncem proti Grčiji vodila 70:69. Napovedovalo se je novo presenečenje, nato pa je na sceno stopil dvakratni MVP lige NBA Giannis Antetokounmpo (27 točk in 10 skokov), ki je svojo reprezentanco popeljal v četrtfinale, kjer jih čaka Nemčija.