Francozi in Španci slavili po podaljških, Nemci po veliki prednosti trepetali

Berlin, 10. 09. 2022 09.40 |

T.Š., M.D.
19

Na Eurobasketu so v boju za četrtfinale v Berlinu na sporedu bile prve štiri tekme. Slovenija je premagala Belgijo (88:72), a zelo zanimivo je bila že na prvi tekmi med Francijo in Turčijo, saj so po podaljšku bili za točko boljši Francozi (87:86). Sledila je tekma Nemčija - Črna gora, na kater so slavili domačini (85:79), nato pa je večerna tekma med Španijo in Litvo ponudila nov podaljšek in zmago Špancev s 102:94.

Danes je na EP na sporedu bil prvi "paket" tekem osmine finala, pari pa zanimivi. Slovenija je na tekmi z Belgijo bila favorit in to vlogo z zmago 88:72 opravičila. Podobno je storila tudi Nemčija, ki je bila boljša od Črne gore s 85:79. Nato sta se udarila stara košarkarska tekmeca Španija in Litva in po podaljšku so 102:94 slavili Španci.

Nervozen začetek tekme in kup zgrešenih metov na obeh straneh, Francozi so povedli s 7:0, Turki so prvi koš dosegli šele v peti minuti uvodne tretjine. Francija je največ vodila za 10 točk, a so Turki zadeli trojko (njihov met za tri 1/9), tako da je bil ob koncu prvega dela izid 18:11. Turki tudi v drugi četrtini niso našli pravega ritma v napadu, zelo se je poznala odsotnost Larkina. Tako je Francija vodila že za 16 točk (31:15)m Ataman je bil vse bolj nervozen in je slabih pet minut pred koncem četrtine dobil tehnično napako, kakšno minuto kasneje pa je bil enake obravnave pri sodnikih deležen tudi Cedi Osman.

Turki so imeli katastrofalen met za tri točke (2:14), a le do zaključka četrtine, potem so zadeli trikrat zapored (dvakrat Buhragan Tuncer in enkrat Osman) in prišli na deset točk zaostanka. To je bila "budnica" za Turke, ki so prišli na pet točk zaostanka v zadnji minuti (40:35), ob polčasu pa je bilo +8 za Francijo (43:35). Prvi strelec Turčije ob polčasu je bil Osman (9 točk), met turške reprezentance iz igre pa le 34 odstoten. Pri Franciji sta po devet točk dosegla Gobert in Guerschon Yabusele.

V tretji četrtini so se Turki nekajkrat približali na pet točk zaostanka, nato pa slabi dve minuti pred koncem izid izenačili (49:49) in nato tudi povedli za pet ob začetku zadnje minute, na koncu pa je bilo +8 (57:49). Tudi po zaslugi francoske "suše" v napadu, varovanci selektorja Vincenta Colleta niso dosegli koša več kot sedem minut. Pri Franciji je šel Gobert z igrišča s tremi osebnimi napakami štiri minute in pol pred koncem četrtine, Turki so četrtino dobili z 22:6.

Rudy Gobert
Rudy Gobert FOTO: Fiba

Četrta četrtina je bila najbolj izenačena od vseh, Turki so večino časa v rahli prednosti. Slabe tri minute pred koncem so imeli točko prednosti (69:68), minuto pred koncem je bilo 72:71. V napeti končnici so Turki prišli do prednosti 75:73 na začetku zadnje minute, takšen je bil izid še 25 sekund pred koncem. Francozi si zapravili napad, Korkmaz je zadel dva prosta meta za +4 (77:73) 20 sekund pred koncem. Francozi so znižali (77:75), nato je Luwawu-Cabarrot dobil nešportno osebno napako 12 sekund pred koncem in kazalo je, da so možnosti Francije splavale po vodi. A Osman je zgrešil oba prosta meta in še zapravili so žogo. Sedem sekund pred koncem so imeli Francozi napad in Gobert je "zatlačil" žogo v koš za izenačenje (77:77) 2,7 sekunde do konca. Tak izid je ostal, sledil je podaljšek.

V dodatnih petih minutah je Gobert poskrbel za delni francoski izid 4:0 (81:77), tri minute pred koncem je bil izid znova izenačen (83:83). Fournier je zadel ključno trojko, Tuncer pa je dobil nešportno osebno napako po prekršku nad Gobertom. Francozi tega niso izkoristili (le en zadeti prosti met) in Turki so bili znova -1 (87:86) 38 sekund pred koncem podaljška. Turki so imeli možnost za zmago v zadnjem napadu, toda izgubili so žogo in upanja je bilo konec. Francozi so slavili za točko (87:86). Tuncer je bil prvi strelec Turčije (22 točk), prvo ime Francije pa Gobert z dvojnim dvojčkom (20 točk, 17 skokov).

Nemci začeli silovito, na koncu trepetali

Domačini so po prvem polčasu vodili že 48:24 in njihova vloga favorita je očitno bila opravičena. No, s tem se niso strinjali Črnogorci, ki so tretjo četrtino začeli bolje, četrto pa še bolj silovito (29:18). Kljub temu jim je na koncu za popoln preobrat zmanjkalo časa. Najboljši strelec pri Nemcih je bil Dennis Schroeder z 22 točkami in osmimi podajami. Več od njega sta jih pa dosegla Črnogorca Kendrick Perry (25 točk in šest podaj) in Bojan Dubljević (22 točk in sedem skokov).

Litovci izsilili podaljšek, nato klonili

Litva je po katastrofalnem začetku prvenstva in treh zaporednih porazih premagala Madžarsko in BiH. Litovci so znova začeli sanjati in po košu Ignasa Brazdeikisa ob zvoku sirene, so te sanje bile zelo blizu uresničitve. A Španci so se v podaljšku zbrali in v petih minutah Litovcem nasuli kar 19 točk. Tako je Litva izpadla, Španci pa čakajo na zmagovalca jutrišnjega obračuna Finska - Hrvaška.

Turčija - Francija 86:87 (11:18, 24:25, 22:6, 20:28, 9:10)

Slovenija - Belgija 88:72 (24:19, 20:22, 19:19, 25:12)

Nemčija - Črna gora 85:79 (19:10, 29:14, 19:26, 18:29)

Španija - Litva 102:94 (19:20, 21:25, 23:23, 19:25)

V soboto bomo na naši televiziji prenašali kar tri tekme izločilnih bojev Eurobasketa.