Eva Irgl je bila, preden je po oktobrskih volitvah postala poslanka, slovenski javnosti znana predvsem kot televizijska voditeljica. Kot je povedala, se je za politično kariero odločila, ker ji je to pomenilo izziv. "Zdi se mi, da človek, ki ne sprejme izzivov, morda osebnostno ne more odrasti," meni Eva.
Trenutno kot poslanka zaseda tudi funkcijo podpredsednice parlamentarnega odbora za šolstvo, znanost in tehnologijo, ukvarja pa se s problemom nasilja v družini. "Marsikdo je skušal dokazati, da je epicenter nasilja prav družina," pravi Eva Irgl. "Mi izhajamo iz drugačnega stališča – da je družina v prvi vrsti vrednota," dodaja. Čeprav po drugi strani priznava, da se tudi v družinah dogaja nasilje, pa meni, da je treba uvesti vzgibe in ukrepe, da bi tega bilo čim manj.
S svojimi sodelavci nima težav. Z vsemi dobro sodeluje in tudi nima občutka, da bi bili zato, ker je še mlada, nova v politiki, in ženska, starejši kolegi do nje pokroviteljski. "Nasprotno. Od njih se lahko marsikaj naučim," je dejala Eva. Kar se tiče poslanske plače, meni, da je ta pač višja, saj je višja tudi poslančeva odgovornost. Ne čisto brez odpora pa je le povedala, da njena plača znaša 400 tisočakov. Sicer pa je ta podatek javen in ga lahko dobi vsak, ki to želi, je še dodala.
Kot poslanka Slovenske demokratske stranke, ki pripada konservativnejšemu polu slovenske politike, je odgovarjala tudi na vprašanja o splavu, enostarševskih družinah, istospolnem partnerstvu in gradnji džamije. Kot je povedala, ni zagovornica splava. O tem vprašanju meni podobno kot stranka, ki jo zastopa v parlamentu. "Ne borimo se za zakonsko prepoved splava, ampak za zmanjšanje števila splavov," je dejala in v isti sapi dodala, da je navsezadnje ena izmed prioritet sedanje vlade povečanje števila rojstev in ustvarjanje okoliščin, ki bodo materam in otrokom prijaznejše. Eva tudi meni, da je družina osnovna družbena celica, zato meni, da bi otroci, če se le da, morali živeti z obema staršema. Nasprotuje pa posvojitvam otrok in porokam med istospolnimi partnerji in partnericami. "Sem proti tem porokam, ker se mi zdi, da bi bila na simbolni ravni ta poroka isto kot poroka dveh ljudi," je rekla. "Morda za kaj takega še nismo dovolj zreli." Kljub vsemu pa je za to, da se status istospolnih partnerjev zakonsko uredi.
Eva Irgl poleg opravljanja poslanskega dela študira tudi teologijo. Zakaj prav teologijo? Najprej je sicer poskusila samo s filozofijo, potem pa se ji je zdelo to premalo. In sestra ji je predlagala, naj si pogleda, kakšen je študij teologije in Eva je tako pristala na Teološki fakulteti. "Mislim, da ta študij daje večjo širino in pogled na družbeno humanističnem poodročju," pravi. Kot teologinja in političarka ima mnenje tudi o gradnji džamije, ki ji ne nasprotuje, saj meni, da morajo vsi, ki se odločijo za neko veroizpoved, imeti tudi prostor, kjer lahko opravljajo svoje obrede.
Seveda pa ni šlo brez 'čisto ženskih' vprašanj. Recimo mode... Kot pravi Eva, modnih smernic ni nikoli pretirano spremljala in ni suženj mode. Glede oblačenja v državnem zboru pravi, da mora biti obleka primerna. Meni, da ne izstopa, sicer pa minic ne nosi, ampak raje daljša krila. Sicer pa se oblači po občutku in če je le mogoče, nosi oblačila slovenskih proizvajalcev.
Kar se glasbe tiče, je pristašica rocka. Depeche mode so tisti, ki jih najraje posluša, od domačih bendov pa Siddharta, všeč pa ji je tudi slovenski izbranec za letošnjo Evrovizijo, Omar Naber. Sicer pa ji je glasba blizu, saj igra kitaro in violino.
Se bo še kdaj podala v voditeljske vode? S tem vprašanjem se ne ukvarja. "Ko sem se odločila za politiko, sem se odločila s polno odgovornostjo. Vem, da je to delo potrebno izpeljati dobro, korektno," je odločna. Sicer pravi, da ne ve, kaj bo čez nekaj let, vendar pa trenutno o tem ne razmišlja tudi zato, ker v času, ko je poslanka, ne more biti voditeljica na televiziji. Če pa bi že ponovno zašla v te vode, pa bi si želela voditi pogovorno oddajo resnejšega tipa.
Kaj pa moški? "Sem vezana," pravi Eva. "Včasih morda tudi zvezana," doda in se zasmeji. Ima stalnega partnerja in upa, da bosta vztrajala.