Evropska komisija je danes objavila nov zemljevid evropskega prometnega omrežja, ki bo potekalo prek 28 držav članic EU in močneje povezalo celino. Gre za najtemeljitejšo prenovo infrastrukturne politike EU od njene uvedbe v 80. letih. Skladno s tem se bo financiranje EU za prometno infrastrukturo v obdobju od leta 2014 do 2020 potrojilo na 26 milijard evrov. Nova infrastrukturna politika EU bo preoblikovala obstoječe razdrobljene cestne, železniške in letalske mreže ter celinske plovne poti v enotno vseevropsko prometno omrežje (TEN-T).

Omrežje bo sestavljalo devet velikih koridorjev
Osrednje omrežje bo povezovalo 94 glavnih evropskih pristanišč z železniškimi in cestnimi povezavami, 38 ključnih letališč z železniškimi povezavami z večjimi mesti, 15.000 km železniških tirov, posodobljenih za hitre vlake, in 35 čezmejnih projektov za zmanjšanje ozkih grl. Med načrtovanimi devetimi velikimi koridorji je tudi sredozemski koridor, ki povezuje vzhod in zahod Evrope ter Slovenijo povezuje s severno Italijo in Hrvaško. V glavnem ga sestavljajo le cestne in železniške povezave. Eden ključnih železniških projektov v tem koridorju je tudi odsek Benetke–Ljubljana.
Omrežje bo preoblikovalo povezave med vzhodom in zahodom, odpravilo ozka grla, dopolnilo manjkajoče povezave, nadgradilo infrastrukturo in poenostavilo čezmejni promet za potnike in podjetja po vsej EU. Prispevalo naj bi tudi k zmanjšanju emisij iz prometa za 60 odstotkov do leta 2050. Širši cilj projekta je, da do leta 2050 večina evropskih državljanov in podjetij od tega celovitega omrežja ne bo oddaljena več kot 30 minut.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.