Naslovnica

Evropski ministri o kulturni dediščini

Piran, 07. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Portorožu se je končala dvodnevna peta evropska konferenca ministrov, odgovornih za kulturno dediščino. Udeleženci ministrskega srečanja so kot osrednjo temo obravnavali kulturno dediščino v središču gospodarskih, političnih in družbenih procesov v novem tisočletju.

Sinteza zelo obsežne konferenčne teme Kulturna dediščina in izzivi globalizacije je strnjena v treh konferenčnih dokumentih, ki so perspektiva za prihodnost naše dediščine in vsebujejo smernice in orodja za prihodnje delovanje, je ob koncu konference povedal direktor za kulturo ter kulturno dediščino in naravno dediščino iz direktorata za izobraževanje, kulturo, mladino, šport in okolje SE Raymond Weber.

Štirideset mladih strokovnjakov s področja varovanja kulturne dediščine iz 16 držav, ki sodelujejo na forumu Europa nostra/Slovenia nostra (Naša Evropa/Naša Slovenija), ki poteka med 4. in 8. aprilom v Piranu, so podprli poudarek konference ministrov, odgovornih za kulturno dediščino, ki izpostavlja družbene in ekonomske vrednote kulturne dediščine, kot tudi namero, da se začnejo bistveno bolj podpirati obstoječe mreže evropskih prostovoljnih in nevladnih organizacij. Za to pa je nujna zakonska zaščita, osnovna finančna pomoč prizadevanjem mladih strokovnjakov, da bi postali uspešni partnerji vlad in poslovnega sveta ter bi ohranili raznoliko kulturno dediščino Evrope za prihodnje generacije, je v pismu zapisal vodja projekta Europa Nostra Lester Borley.

Pismo mladinskega foruma za kulturno dediščino so udeleženci naslovili na ministrico za kulturo Andrejo Rihter. Vsebina pisma pa je namenjena vsem udeležencem pete evropske konference ministrov, odgovornih za kulturno dediščino, ki se bo danes sklenila na Bernardinu. Udeleženci piranskega foruma so pismo ministrici za kulturo sklenili s prošnjo, naj vsebino vključijo v sklop ministrske diskusije o dediščini, participaciji in partnerstvu.

V pismu mladi strokovnjaki s področja varovanja kulturne dediščine soglašajo, da je dediščina več kot zgolj spomenik. Vanjo je potrebno vključiti kulturno krajino v najširšem pomenu, da bi tako odrazili tradicije in skupne nematerialne vrednote, ki so nam pomagale opredeliti kulturno identiteto. "Evropejce združujejo skupne vrednote in izkušnje, toda identitete ovedno odražajo večkulturne vplive," piše v pismu udeležencev piranskega foruma.

Medtem ko sta izobraževanje in širša zavest o vrednotah kulturne dediščine osnova, na kateri je treba zagotoviti sodelovanje civilne družbe z vlado na vseh ravneh. Spoznavanje kulturne dediščine pa je potrebno vpeljati v programe formalnega izobraževanja, da bi mlade pripravili na soudeležbo pri ohranjanju in izboljšanju kulturne dediščine njihovih narodov, so ob bok ministrski konferenci na Bernardinu zapisali udeleženci štiiridnevnega mladinskega foruma v Piranu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10