
Severna Koreja je v petek še zaostrila vojno retoriko. V Pjongjangu so tujim veleposlanikom sporočili, da jim po 10. aprilu ne morejo več zagotavljati varnosti, zato naj se pripravijo na evakuacijo. Z namestitvijo dveh raket srednjega dosega na vzhodno obalo pa so podkrepili vojno napoved ZDA in Južni Koreji. Raketi naj bi dosegli tudi ameriška oporišča na Guamu in Havajih.
Retorični izpadi severnokorejskega voditelja Kim Džong Una, ki grozi z vojno ZDA in njenim zaveznicam, so vzdramili starosto revolucionarnega gibanja v Latinski Ameriki. Upokojeni kubanski predsednik Fidel Castro je včeraj napisal kolumno, v kateri se je obrnil neposredno na mladega Una. El Commandante je poudaril, da predstavlja kriza na Korejskem polotoku največjo nevarnost za "jedrski holokavst" od kubanske krize leta 1962.
Izkušeni Fidel je 30-letnega voditelja najbolj izolirane države na svetu najprej prijateljsko pohvalil, da je to res sijajno, kako je pokazal svojo moč pred vsem svetom, a ga takoj zatem opozoril, da mora pokazati odgovornost do drugih držav. 86-letni Castro je Unu priporočil, naj se brzda, saj bi bila jedrska vojna velika napaka in katastrofa za 70 odstotkov svetovnega prebivalstva. Obenem pa je dodal, da del odgovornosti za izbruh "absurdne situacije" na Korejskem polotoku nosijo tudi ZDA.
Ameriški diplomati so nekoliko umirili žogico. V Beli hiši pravijo, da ne bi bili presenečeni, če bi režim v Pjongjangu izstrelil kakšno raketo, kot se je v preteklosti že zgodilo, menijo pa, da gre za variacijo ustaljene prakse, ki so jo že večkrat videli pri Unovem očetu, pokojnem Kim Džong Ilu. Nepredvidljivost predstavlja predvsem 30-letni Un, za katerega še ne morejo reči, kaj se mu plete po glavi.
KOMENTARJI (892)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.