FIT 24UR

Andreju Štremflju kot prvemu Slovencu zlati cepin za življenjsko delo v alpinizmu

Ljubljana, 12. 06. 2018 12.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Dobitnik letošnje nagrade zlati cepin za življenjsko delo v alpinizmu je slovenski alpinist Andrej Štremfelj. 61-letni Kranjčan je tudi edini prejemnik zlatega cepina tako za življenjske dosežke kot za vrhunski vzpon, saj si je za prvenstveni vzpon po južnem stebru Kangčendzenge prislužil prvi podeljeni zlati cepin skupaj z Markom Prezljem.

Zlati cepin (francosko Piolet d'Or) je alpinistična nagrada, ki jo vse od leta 1992 podeljuje francoska alpinistična revija Montagnes in The Groupe de Haute Montagne za najodmevnejše alpinistične dosežke preteklega leta.

V 26-letni zgodovini podeljevanja zlatega cepina, najvišjega priznanja za alpinistične dosežke na svetu, so slovenski alpinisti že sedemkrat prejeli mednarodno odličje za najvidnejši alpinistični vzpon.

Zlati cepin za življenjsko delo so prvič podelili leta 2009 z idejo počastiti alpiniste, ki so navdihovali naslednje generacije raziskovalcev navpičnice. Prvega je prejel italijanski alpinist z veliko začetnico Walter Bonatti in postal nekakšen boter naslednjih alpinističnih legend, ki so ga še prejele – Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley, Chris Bonington, Woyciech Kurtyka in Jeff Lowe. Letošnji dobitnik zlatega cepina za življenjsko delo pa je Slovenec Andrej Štremfelj.

Himalajec, ki se mu je Planinska zveza Slovenije (PZS) poklonila s priznanjem za življenjsko delo 2017 na področju alpinizma, bo tako postal edini prejemnik zlatega cepina tako za življenjske dosežke kot za vrhunski vzpon, saj si je za prvenstveni vzpon po južnem stebru Kangčendzenge prislužil prvi podeljeni zlati cepin skupaj z Markom Prezljem, edinim alpinistom na svetu, ki je zlati cepin prejel štirikrat.

Andrej Štremfelj je lani prejel priznanje PZS za življenjsko delo v alpinizmu.
Andrej Štremfelj je lani prejel priznanje PZS za življenjsko delo v alpinizmu. FOTO: Irena Mušič Habjan

'To je priznanje za vse, kar sem naredil'

"Kot sem dejal že po prejemu priznanja PZS za življenjsko delo, so si ljudje izmislili priznanja, da bi popularizirali alpinizem, kar se mi ne zdi napačno, to mora biti, da bo alpinizem imel veljavo. Ko stopiš ob bok Bonattiju, Messnerju, Kurtyki, Boningtonu, Diembergerju in drugim, se počutiš počaščeno. To je priznanje za vse, kar sem naredil, zgolj zato, ker rad plezam, zato sem ga vesel," je dejal Štremfelj, ki bo nagrado prejel na slovesnosti septembra na Poljskem.

Štremfelj leta 1991 v steni Kangčendzenge, za vzpon sta z Markom Prezljem prejela prvi podeljeni zlati cepin.
Štremfelj leta 1991 v steni Kangčendzenge, za vzpon sta z Markom Prezljem prejela prvi podeljeni zlati cepin. FOTO: Marko Prezelj

V slovensko alpinistično zgodovino se je vpisal 13. maja 1979, ko sta z Nejcem Zaplotnikom kot prva Slovenca in hkrati prva Jugoslovana stopila na vrh Everesta (8848 m), leta 1990 pa sta se na najvišjo goro povzpela z ženo Marijo in postala prvi zakonski par na strehi sveta. Povzpel se je še na sedem drugih osemtisočakov: Gašerbrum I, Broad Peak, Gašerbrum II, Šiša Pangma, južni vrh Kangčendzenge, Čo Oju in Daulagiri. Prvenstveni vzpon v alpskem slogu po južnem stebru Kangčendzenge (8476 m) s Prezljem leta 1991 je naslednje leto okronala tudi mednarodna alpinistična javnost.

"V prvem obdobju, ko sem bil še bolj alpinistični otrok in sledil Nejcu, je bil vrhunski vzpon na Everest, za kar gre zasluga celotni ekipi, zadnji dan pa sem imel srečo, da sem dobil priložnost in dosegel vrh. Pozneje je bil moj največji alpinistični dosežek vzpon na Kangčendzengo, motor, katerega sem bil, z Markom pa nama je uspel tako kakovosten vzpon, ki je še danes na najvišji ravni," razmišlja 61-letni Kranjčan, najmlajši prejemnik zlatega cepina za življenjsko delo do zdaj.

"Moje dojemanje alpinizma se bistveno ni spremenilo, ves čas sem enako nor na hribe, seveda pa skušam iti s časom naprej. Danes so visoki hribi morda malo manj zanimivi, ker si ne vzamemo toliko časa zanje, zaradi pritiska javnosti pa tudi bistveno težje prenašamo poraze. Včasih se mi zdi, da smo imeli na voljo več poskusov, kup odprav se je končalo neuspešno, a sem od vsake nekaj odnesel in lahko pozneje porabil dragocene izkušnje," opiše Štremfelj, ki je bil v svoji 46-letni alpinistični karieri na več kot 20 odpravah v nepalski Himalaji, opravil je prve pristope na več sedemtisočakov ter kot inštruktor deloval v slovenski šoli za nepalske gorske vodnike v Manangu. Plezal je tudi v Patagoniji, Pamirju, ZDA in bil na Denaliju in Aconcagui.

Andrej leta 1979 na Everestu, z Nejcem Zaplotnikom sta kot prva Slovenca stopila na najvišjo goro sveta.
Andrej leta 1979 na Everestu, z Nejcem Zaplotnikom sta kot prva Slovenca stopila na najvišjo goro sveta. FOTO: Nejc Zaplotnik

Zgodovina zlatega cepina

Zgodovino zlatega cepina so vidno zaznamovali slovenski alpinisti, ki so bili v 26 letih podeljevanja najvišjega alpinističnega priznanja nagrajeni kar osemkrat. Prvi podeljeni zlati cepin sta leta 1992 za prvenstveni vzpon po južnem stebru Kangčendzenge (8476 m) prejela Prezelj in Štremfelj. Leta 1997 sta ga prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v severozahodni steni Ama Dablama (6812 m) v Nepalu. Leta 2007 je nagrado zlati cepin že drugič prejel Prezelj, skupaj z Borisom Lorenčičem za preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m); istega leta je zlati cepin po mnenju občinstva prejel še Pavle Kozjek za prvenstveni solo vzpon na Čo Oju (8201 m) in objavo fotografije poboja tibetanskih beguncev na prelazu Nangpa La. Leta 2012 sta zlati cepin za smer Sanjači zlatih jam v K7 West (6858 m) v Pakistanu prejela Luka Stražar in Nejc Marčič, leta 2015 za prvenstveni vzpon v severni steni Hagshuja (6657 m) v indijski Himalaji Aleš Česen, Luka Lindič in Prezelj ter leta 2016 za prvenstveno smer na Cerro Kishtwar (6173 m) v Indiji Urban Novak in Prezelj, skupaj z Američanom Haydenom Kennedyjem in Francozom Manujem Pellissierjem.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

111111112
12. 06. 2018 15.53
+7
Iskrene čestitke, to so dosežki! Vsekakor pa je na naših prelepih vrhovih še veliko starejših gospodov, ki se nikoli niso medijsko izpostavljali a so dosegali ne verjetne vzpone, takšni zame osebno hodijo gor še z večjim srcem in ne mi, kot tudi jaz, ki potrebujemo dokazovanje javnosti. Spoštujem tiste po tihem in z srcem v gorah. Srečno in varen korak vsem nam!
Kugakaj
12. 06. 2018 15.43
+2
yaks
12. 06. 2018 13.50
+18