FIT 24UR

Nova aplikacija je lahko vaš pomočnik pri nakupovanju zdravih živil

Ljubljana, 03. 04. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
57

Zaživela je nova brezplačna mobilna aplikacija Veš, kaj ješ?! Potrošnik lahko že v trgovini z mobilnim telefonom poskenira črtno kodo živila, aplikacija pa mu v hipu prikaže ključne informacije o njegovi hranilni sestavi, pojasnjene v barvah prehranskega semaforja. Nižje vrednosti so obarvane zeleno, srednje oranžno, visoke pa rdeče.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Veste, kaj jeste?
    02:28
    Iz 24UR: Veste, kaj jeste?
  • Kako deluje aplikacija Veš, kaj ješ?
    01:12
    Kako deluje aplikacija Veš, kaj ješ?
  • Pravst o bazi podatkov
    01:45
    Pravst o bazi podatkov
  • Omejitve in opozorila
    02:09
    Omejitve in opozorila

Naša zakonodaja že od leta 2011 opredeljuje obvezno označevanje predpakiranih živil tudi s hranilno vrednostjo, a odzivi potrošnikov dokazujejo, da mnogi teh informacij ne uporabljajo, ker jih preprosto ne razumejo, nimajo časa za primerjavo ali pa jih niti ne opazijo.

Znanstvene raziskave so že pred časom pokazale, da potrošniki tovrstne podatke pogosteje uporabljajo, če so prikazani v preprostejši in razumljivejši obliki. V ta namen so v Veliki Britaniji razvili sistem označevanja hranilne vrednosti, ki ključne podatke označuje z barvami semaforja – od zelene do rdeče. Raziskovalci so namreč ugotovili, da pri tako prikazanih podatkih večina zna ločiti med "dobrim" in "manj dobrim" prehranskim profilom živila in bistveno lažje izbere živilo z ugodnejšo hranilno sestavo.

Aplikacija ima v bazi več deset tisoč živil s slovenskih polic.
Aplikacija ima v bazi več deset tisoč živil s slovenskih polic. FOTO: Shutterstock

Mobilna aplikacija Veš, kaj ješ?!

Da bi potrošnikom ponudili hitro, preprosto in razumljivo informacijo o hranilni sestavi živila, so Inštitut za nutricionistiko, Institut Jožef Stefan in Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) v okviru programa Inovativne rešitve za informirane odločitve, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje, skupaj razvili brezplačno mobilno aplikacijo VešKajJeš, ki potrošniku v treh korakih (izberi – skeniraj – preveri) v barvah semaforja predstavi prehranski profil izbranega živila.

Aplikacija je povezana z obsežno podatkovno bazo, ki vsebuje informacije o sestavi predpakiranih živil. Potrošnik lahko v trgovini ali doma s kamero pametnega telefona fotografira črtno kodo živila, aplikacija pa mu v hipu prikaže ključne informacije o njegovi hranilni sestavi, pojasnjene v barvah prehranskega semaforja. Če živila v bazi še ni, mu predlaga dopolnitev baze.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zdrava izbira mora biti preprosta izbira

Izbira (bolj) zdravih živil na tržišču trenutno ni preprosta. V Nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015-2025 so na Ministrstvu za zdravje zato raznovrstno izbiro prehransko ugodnih izdelkov izpostavili kot pomemben predpogoj, ki posamezniku omogoča odločitev za zdravo izbiro. Potrošniki se sicer vedno bolj zavedajo, da so podatki o sestavinah in hranilni vrednosti živila ključni vir informacij za pravilno odločitev za nakup, a jih tudi zaradi nerazumevanja pri nakupnih odločitvah pogosto ne uporabijo.

"Verjamemo, da bo sodobna mobilna aplikacija VešKajJeš potrošnikom olajšala odločitev, da bodo lažje izbirali za zdravje ugodnejša živila. Pričakujemo, da bodo spremembe izbire živil potrošnikov spodbudile tudi živilsko industrijo in trgovino k nadaljnjemu izboljševanju sestave živil z manj soli, sladkorja in nasičenih maščob," je povedala Marjeta Recek z Ministrstva za zdravje. "Tako kot lahko v šolah in vrtcih v zadnjem obdobju beležimo ugoden trend zmanjševanja telesne teže tudi na račun izboljšane ponudbe obrokov in številnih ukrepov, ki jih financira in spodbuja Ministrstvo za zdravje, lahko upravičeno pričakujemo, da bo tudi mobilna aplikacija VešKajJeš kupcem, ki iščejo informacije, olajšala izbor za zdravje ugodnih izdelkov in s tem prispevala k obvladovanju debelosti."

Razširjenost uporabe pametnih telefonov in dostopa do mobilnih podatkov sta se v zadnjih letih tako razširila, da sta nam omogočila, da lahko potrošniku pomagamo hitro in točno takrat, ko pomoč tudi potrebuje, pa je pojasnil Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko.

Prehranski semafor.
Prehranski semafor. FOTO: 24ur.com

Vaš pomočnik pri nakupovanju

V okviru pestre in uravnotežene prehrane moramo telesu zagotoviti ustrezno količino hranil, pri tem pa paziti, da nekaterih ne zaužijemo preveč. Nika Kremič iz  ZPS je pojasnila, da so ključne snovi, ki jih v prehrani želimo omejevati, sladkor, sol in skupne ter nasičene maščobe.

Predvsem pritiski živilske industrije in neusklajenost držav članic so bili razlog, da v EU danes nimamo enostavnega enotnega sistema, ki bi potrošnikom lajšal izbiro živil z ugodnejšo hranilno sestavo, hkrati pa smejo povsem legalno živila z manj ugodno hranilno sestavo oglaševati kot izjemno zdrava. Da je to velik problem tudi v Sloveniji, je dokazala obsežna raziskava Inštituta za nutricionistiko. Ker takšno stanje ni sprejemljivo, smo dolžni potrošniku pomagati, da bo tudi pri izboru živil znal sprejemati informirane odločitve. Igor Pravst

"Aplikacija VešKajJeš zato prav količino teh snovi prikazuje v barvah semaforja, s čimer potrošnik dobi hitro in jasno informacijo o hranilni sestavi živila, ki ga ima pred seboj. Nižje vrednosti so obarvane zeleno, srednje oranžno, visoke pa rdeče. Za živila z rdeče obarvanimi polji velja opozorilo, da takšnih živil ne uživajte v večjih količinah in preveč pogosto," je dejala.

V aplikaciji so barvam semaforja dodali tudi ikone, ki so v pomoč uporabnikom aplikacije z barvno slepoto. Potrošnik lahko z uporabo dodatnih funkcij izdelke med seboj primerja ter jih doda na seznam priljubljenih živil, kar mu omogoča bolj ugodno izbiro tudi s primerjavo živil v posamezni kategoriji (npr. žita za zajtrk) po vseh ali le po izbranem hranilu (npr. sladkor).

Podatki o hranilni sestavi izdelka so v aplikaciji vedno podani in ovrednoteni na 100 gramov živila oziroma na 100 mililitrov pijače, kar omogoča izjemno enostavno in objektivno primerjavo zamenljivih živil.

Potrošniki so pogosto presenečeni, ko za izbran izdelek zasveti rdeča luč

Na ZPS že vrsto let potekajo številne aktivnosti, usmerjene v ozaveščanje in izobraževanje potrošnikov na temo bolj zdravih prehranskih izbir – številne prav prek konkretnih primerov, ki številne potrošnike pogosto (negativno) presenetijo.

Rezultati raziskave, v katero so vključili 6619 različnih predpakiranih živil in pijač, so pokazali, da je bila več kot četrtina pregledanih izdelkov označena s prehransko ali zdravstveno trditvijo, kar potrjuje, da so tovrstne trditve pomembno marketinško orodje. Upoštevajoč manj strog avstralski model za profiliranje so ugotovili, da kar 32 % izdelkov s tovrstnimi trditvami nima ustrezne hranilne sestave. Strožji model SZO je med manj zdrava živila razvrstil celo 67 % s trditvami označenih predpakiranih živil. Največ med manj zdrava živila razvrščenih s trditvami označenih izdelkov je bilo v skupinah prigrizkov, pekovskih izdelkov, slaščic ter med omakami in namazi.

"Naše izkušnje kažejo, da potrošniki pri nakupu večinoma sledijo napisom na sprednji strani embalaže. Hranilna vrednost je le malokrat vodilo pri izbiri živil, predvsem zato, ker je ne razumejo oziroma ne znajo oceniti, ali je določenega hranila malo, srednje ali veliko," še opozarja Kremićeva.

Semafor potrošnikom omogoča, da lahko primerjajo med seboj industrijsko pripravljena živila po njihovi prehranski oziroma hranilni lastnosti.
Semafor potrošnikom omogoča, da lahko primerjajo med seboj industrijsko pripravljena živila po njihovi prehranski oziroma hranilni lastnosti. FOTO: Zveza potrošnikov Slovenije

V bazi že več deset tisoč živil, soustvarjajte jo tudi vi

"Za nas najpomembnejši vidik projekta je ravno baza podatkov, ki jo sedaj lahko uporabniki dopolnjujejo. Prav to bo postopoma pripeljalo do novih, boljših aplikacij in storitev, ki lajšajo življenje in pripomorejo k preventivi in nenazadnje omogočajo nova odkritja ter boljše razumevanje prehrane in njenega pomena," je pojasnil Bojan Blažica iz IJF. Z današnjo predstavitvijo aplikacije se pričenja tudi tri mesečno testno obdobje, med katerim bodo odpravljali morebitne pomanjkljivosti.

V podatkovno bazo je že sedaj vključenih že več 10.000 živil, vendar pa se njihove recepture nenehno spreminjajo, na trg pa prihajajo novi in novi izdelki. Vsi podatki so zato informativne narave in so namenjeni izključno za osebno uporabo potrošnikom, da bodo lažje izbirali zdravju koristnejša živila, pa je opozoril Pravst.

Da bo v bazi še več živil in da bodo podatki o njihovi sestavi ažurni, partnerji na projektu potrošnike in podjetja pozivajo, naj soustvarjajo bazo živil. "Lahko se zgodi, da aplikacija posameznega izdelka ne bo našla ali pa da bodo prikazani podatki o sestavi živila drugačni od dejanske sestave, saj se izdelki hitro spreminjajo. V takšnem primeru nam lahko uporabniki s posebno funkcijo v aplikaciji pošljete fotografije takšnega živila, ki jih bo naše ekipa uporabila za dopolnitev baze. Na ta način bodo dopolnjeni podatki dostopni ne le posameznemu uporabniku, temveč vsem uporabnikom aplikacije", je pojasnil.

Hkrati je apeliral na trgovce, naj ne ovirajo uporabe aplikacije potrošnikom v njihovih trgovinah tako, da jim prepovedujejo fotografiranje, ter da s pošiljanjem podatkov o izdelkih na njihovih policah soustvarjajo ažurno bazo živil. "Podatki o živilu, ki jih aplikacija pokaže, so javno dostopni, tako da aplikacija na noben način s tem ne ogroža trgovcev," je še dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (57)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marston
05. 04. 2019 16.54
a ogljikovih hidratov in beljakovin aplikacija ne sporoča? če ne, je velika pomanjkljivost, ker OH in beljakovin preveč pomeni resne posledice za zdravje; štetje kalorij pa je itak brez veze ob pravi hrani
marston
05. 04. 2019 16.45
maslo, olivno olje, kokosova maščoba, jajca - to uživati le občasno???? a se hecajo ali delajo norce iz prebivalstva? namesto da bi država prepovedala transmaščobe dodajati v živila, to pa le omejijo na 2%. Zakaj ne na 0,5?
marston
05. 04. 2019 16.38
aplikacija temelji na napačnih dejstvih o prehrani, ker jo vodi farmacija, da proda več tablet in kmetijstvo, da proda več predelane hrane, ki zagotavlja velike dobičke uravnotežena prehrana je čisto nekaj drugega, kot jo predstavlja semafor v tem aplikaciji dokler bodo jogurti z manj maščob (in hkrati več sladili) zdravi, polnomastno mleko pa škodljivo, do takrat nima smisla slediti takšnim trendom. Žal večino zdravnikov podpira takšne neumnosti, tudi ZD z raznimi šolami zdrave prehrane in hujšanja. Vse temelji na ogljikovih hidrati, ki se spremenijo v glukozo in tako onemogočijo kurjenje lastnih maščob. priporočam cronometerpikacom, ki je v celoti brezplačen.
kritika1
05. 04. 2019 09.10
Aplikacija deluje zelo počasi in neprestano prekinja ... ideja je dobra, vendar je treba stvar dodelati.
jovincenko
04. 04. 2019 16.43
+1
žal aplikacije NI mogoče namestiti na telefone s Windows op. sistemom. žal aplikacije NI mogoče namestiti na telefone s Windows op. sistemom.
jovincenko
04. 04. 2019 16.40
+1
žal aplikacije NI mogoče namestiti na telefone s Windows op. sistemom.
mastablasta
04. 04. 2019 15.13
lahko bi terjali od proizvajalcev, da polnijo bazo.
SadButTrue
04. 04. 2019 13.41
+1
Kje so pa dobili bazo podatkov o vseh izdelkih?
Important notice
03. 04. 2019 21.25
+1
Danes sem poskusila aplikacijo. Preveriti sem hotela navadni jogurt, maslo in sir. Nobenega artikla ni v njihovi bazi.
matej1111
03. 04. 2019 18.18
+1
Ne rabim aplikacije. Se izogibam Horferju in Lidlu, imam domačo zelenjavo, okoliško meso pa je to to.
flojdi
03. 04. 2019 15.54
-1
. zakaj pa poTem so inšpektorji ? zakaj je dovoljena prodaja nezdravih reči ? torej so inšpektorji popolnoma nepotrebni , če naj bi morali vsi sami pazit kaj kupimo
flojdi
03. 04. 2019 16.02
+0
.zase vem , da kupujem samo še stvari, kjer piše da je naše.(čeprav glih ne verjamem popolnoma) V glavnem Ne kupujem kitajskega česna , egipčanskega krompirja, madžarskih gob, perujske paprike, grškega paradajza, etc , ne jem sladkarij , kuham si čorbe, uporabljam sol , cukr, skratka jem enako kot že od malega
veteranka1
04. 04. 2019 15.31
+4
jaz tudi! Pa sem pri 84 letih še popolnoma zdrava, ne potrebujem nobenih tablet, hvala BOGU !
Neutrino
03. 04. 2019 13.13
+14
Kaj pa je zdravo? Verjetno tako težko in raznoliko vprašanje kot kako veliko in staro je vesolje.
Romantik
03. 04. 2019 12.58
+5
izogibati se sladkorja, tako je sadni jogurti in kokakola odpadejo, prav tako se izogibati preveč maščobam če se ne gibate dovolj, pijte veliko vode, pa malo pazite na kemikalije, ki jih najdete predvsem v "manj" kvalitetnih trgovinah, razni ponaredki nutelle npr nutoka itd
Luka40
03. 04. 2019 10.31
+69
Če bi ministrstvo za zdravje opravljalo svoje edino najbolj pomembno delo in to je varovalo svoje državljane zoper zdravju škodljive hrane in ostalih dejavnikov potem te aplikacije nebi potrebovali!!! Saj ima moč iz polic umakniti hrano, ki je škodljiva za potrošnike! In zakaj jo ne??
Follow me
03. 04. 2019 13.05
+26
Živimo v kapitalizmu, kjer je denar več vreden kot zdravje.
Ka pa mislis
03. 04. 2019 10.27
+4
kje je aplikacija?
Luka40
03. 04. 2019 10.37
+4
Na trgoplay '' vtipkaj veš kaj ješ" in ti jo najde.
Opta Musi
03. 04. 2019 13.16
+4
Tina Kova? 1
03. 04. 2019 10.18
-2
SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!! BRAVO!!!!
darmr
03. 04. 2019 09.58
+2
Točno tako KrofKrof
gulmor
03. 04. 2019 09.48
+7
A ste vedeli, da morske ribe niso zDrave?
RichPiana
03. 04. 2019 09.38
-3
To je vse zelo relativno. Aplikacija naprimer ne ve, da sem jaz po par ur na kolesu. Cokoladka ali gel za energijo bo se vedno rdece svetila na aplikaciji.
DragonFly99
03. 04. 2019 11.54
+10
Saj ni point v tem da aplikacija ve, koliko si ti aktiven, ampak prepozna sestavo izdelka, ti se pa potem sam odloči, a boš jedel nasičene maščobe ali ne.
Dinho8O
03. 04. 2019 12.10
+4
Saj pa to ni aplikacija za stetje kalorij.
RichPiana
03. 04. 2019 12.21
+2
To ze itak pise na izdelku. Zakaj potem rabim telefon, da preberem teh par vrstic? Ocitno potem folk ne loci med mascobami hidrati in beljakovinami.
KrofKrof
03. 04. 2019 09.37
+29
Ah. Jaz jem tisto, kar mi paše. Zdravo ali ne, me ne zanima. Niti sadje in zelenjava nista več zdrava, kot bi morala biti. Pa naj bo bio, eko ali pa od kmetov. Ne verjamem nič. Itak na koncu vse čaka ista usoda. Temu se ne moreš izogniti, četudi se strogo držiš zdrave prehrane.
zagor2
03. 04. 2019 09.59
+29
Kos dobrega mesa pa pivo gor, to je hrana. Bolše je 70 let dobro živet, kot pa 90 slabo.
darmr
03. 04. 2019 09.59
+1
Tina Kova? 1
03. 04. 2019 10.20
+5
No, ko pa zboliš za kako resno boleznijo, potem pa naenkrat vsem prav pridejo diete, ne v smislu hujšanja,, ampak hrana ki te pozdravi. Sem gledala en dokumentarec, ko so za čist vsakega bolnika pripravili jedilnik in seznam živil kaj naj je in česa ne ........... in se je pozdravil
Luka40
03. 04. 2019 10.34
+13
Je napisal zdrav človek... Tisti, ki so bolani in ne pri 70 kot ti pišeš jim je žal da niso prej bolj zdravo živeli, da bi videli svoje otroke odrasti zato ne nakladaj. Enkrat se živi zato je treba spoštovati življenje!