Aplikacija se imenuje prehranski navigator in je plod slovenskega znanja, nastala pa je v okviru projekta Malica ni kava in cigaret. S projektom so želeli javnost opozoriti, da je zelo pomembno zdravo in uravnoteženo prehranjevanje tudi na delovnem mestu, kjer preživimo kar tretjino dneva. S pomočjo te aplikacije za mobilne naprave lahko uporabniki preverijo, kako zdravo se prehranjujejo, kakšne so njihove navade in kaj te navade pomenijo za njihovo telo na dolgi rok, kar je ključno.
Aplikacijo lahko prevzamete neposredno na spletnem naslovu www.prehranskinavigator.si, kot tudi prek portala Googleplay. Avtorji aplikacije poudarjajo, da boste z namestitvijo aplikacije dobili osebnega svetovalca in vodiča na poti uravnoteženega prehranjevanja, s pomočjo aplikacije pa boste lahko počeli naslednje: izračunali, kaj telo potrebuje, vodili dnevnik zaužitih hranil ter evidenco raznih meritev (krvni tlak, sladkor, teža …). Prav tako vam bo svetovala pri izbiri živil in vas opozorila, pri katerih živilih je potrebna pozornost glede na tip diete. Prav tako bo uporabniku pokazala, kaj se bo z njegovim telesom dogajalo, če se bo na dolgi rok prehranjeval na izbrani način. Predstavljena pa so tudi tveganja za zdravje, povezana z izbiro posameznega živila, na voljo pa so tudi izobraževanja na temo zravega prehranjevanja.
Več kot podatkov o sebi uporabnik vnese, bolj natančno aplikacija izračunava njegove dnevne potrebe po energiji in hranilih. Obvezni podatki za delovanja aplikacije so spol, starost, teža, višina, število ur spanja, fizična zahtevnost delovnega mesta in fizična aktivnost v prostem času. Seveda lahko vnesete tudi dodatne podatke, da bo izračun še natančnejši. Ti so: meritve krvnega sladkorja, rezultati meritev holesterola, trigliceridov, obseg pasu, bazalna presnova, indeks telesne mase, delež maščob v telesu, delež vode v telesu in trebušna maščoba. Uporabnik aplikacije vnese tudi podatke o svojem načinu oziroma tipu prehranjevanja oziroma dieti, če se je mora ali želi držati.
Ko boste prvič preizkusili aplikacijo, boste ugotovili, da je njena uporaba precej enostavna. Deluje na naslednjem principu: najprej vnesete osnovne podatke, nato za vsak dan iz baze živil izberete hrano, ki ste jo tisti dan zaužili v okviru posameznega obroka. Aplikacija vam za vsako živilo poda vrsto podatkov, ob vsakem prenosu hrane na krožnik dobite informacije o osnovnih hranilnih vrednostih izbranega obroka, vedno pa lahko tudi pogledate, kaj ta obrok pomeni z vidika celodnevnega vnosa. S tem boste dosegli cilj izbire posameznih obrokov – 'uloviti' priproročeno razmerje med beljakovinami, ogljikovimi hidrati in maščobami!
Vsem je še iz osnovne šole poznan prehranski semafor, prav tako nam z njim zelo radi 'požugajo' tudi strokovnjaki za prehrano. S pomočjo barv semaforja vam bo tudi aplikacija predstavila podatke o celodnevnem vnosu, tako da uporabnik takoj ve, pri katerih hranilih je dosegel cilj. Vedno se lahko vrne na krožnik in popravi izbiro, torej ne vnaša podatkov po jedi, ampak pred jedjo, s čimer preveri, kaj mu določeno prinaša. S pomočjo koledarja uporabnik vodi evidenco vnosov meritev, barve posameznega dneva pa mu povedo, katere dneve je bil uspešen pri zagotavljanju potrebnih hranil za svoje telo.
Če se odločite, da naj vam aplikacija ob koncu dneva prikaže vrednost izbranih vnosov za tisti dan, se vam, v primeru preseženega ali prenizkega vnosa posameznega hranila, izpišejo tudi opisi posledic takšnega vnosa. Kaj bi takšno prehranjevanje pomenilo na dolgi rok, pa uporabnik lahko razbere iz silhuete oziroma lika, ki se zriše.
V osnovi skrb za zdravje na delovnem mestu
Cilj projekta je bil namreč izdelati mobilno aplikacijo na temo zdravega prehranjevanja, kot pripomoček za zaposlene, da bodo lahko skrbeli za zdravo prehranjevanje in zdrav življenjski slog, kar je na delovnem mestu še posebej težko.
Projekt je izvedel konzorcij v sestavi Soške elektrarne Nova Gorica, Cobit, Sindikat severnoprimorske regije Neodvisnost-KNSS in zavod Con SENSE kot del aktivnosti promocije zdravja na delovnem mestu. V soških elektrarnah je bilo v projekt vključenih več kot polovica zaposlenih, vse skupaj pa je pri projektu v različnih fazah s strani vseh projektnih partnerjev sodelovalo več kot 80 oseb.
Projekt in razvoj mobilne aplikacije je sofinanciral Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, zato je mobilna aplikacija za spremljanje in izboljševanje prehranskih navad brezplačno na voljo vsem uporabnikom.
Aplikacijo lahko uporablja vsak, ki si na svojo napravo z Android sistemom (telefon, računalniška tablica) prenese aplikacijo. Avtorji opozarjajo, da se vsi osebni podatki in podatki o zažitih živih ter rezultati hranijo izključno na uporabnikovi napravi.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.