FIT 24UR

BLOG: Vse o češnjah

Ljubljana, 09. 06. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Boban Pauković, prehranski svetovalec
Komentarji
15

Češnje so priljubljene zaradi svoje sladkobe in sočnosti, zelo koristne pa so tudi za vaše zdravje. Uživanje češenj in izdelkov iz njih zmanjša oksidativni stres, vnetja, bolečine v mišicah in izgubo moči, LDL holesterol, krvni tlak, simptome artritisa in težave s spanjem. Obilje flavonoidov blaži tudi simptome alergij in astme.

Koristi češenj izvirajo iz njihove visoke vsebnosti ravni antioksidantov, ki nam pomagajo, da se borimo proti poškodbam prostih radikalov in z njihovim uživanjem ščitimo naše celice. Češnje vam bodo pomagale odstraniti odvečne telesne maščobe in lahko pomagajo tudi k zvišanju ravni melatonina, kar bo zagotovo dalo dodatno podporo oziroma pomoč k zdravemu ciklu spanja.

In ker je zdaj sezona, si privoščite nekaj svežih češenj in uživajte v njihovih številnih zdravstvenih koristih. So odličnega okusa in polne koristnih hranil. Bogate so z minerali, kot so kalij, kalcij, železo, magnezij, cink in silicij. Vsebujejo tudi vitamine C, B1, B2, B6 in folno kislino.

Kaj so češnje? Vrste češenj

Češnja je plod rodu Prunus. Obstajata dve znani vrsti češenj. Med njimi so vrste, ki izvirajo iz Prunus avium (sladke ali divje češnje), in tiste, ki izvirajo iz Prunus cerasus (višnje). Te užitne češnje odlikujejo cvetni grozdi in gladko sadje. Izvirajo iz predelov severne poloble, dve vrsti iz Amerike, tri iz Evrope in ostale iz Azije. Pri nas so najpogostejše in najbolj iskane hrustavke, ki nas navdušujejo s čvrstim in sladkim mesom.

Namakanje, škropljenje, delo in nagnjenost k poškodbam zaradi dežja in toče so vzrok relativno drage cene češenj, vendar je povpraševanje kljub takšni ceni po njih še vedno veliko.

Sezona češenj je kratka, zato kar čim prej izkoristite vse blagodejnosti tega sadeža.
Sezona češenj je kratka, zato kar čim prej izkoristite vse blagodejnosti tega sadeža. FOTO: Thinkstock

Koristi uživanja češenj

Preprečevanje rakavih obolenj

Flavonoid, ki ga najdemo v češnjah (kercetin), ima protirakave učinke, v koščici češenj pa se nahaja tudi majhna količina vitamina B17 oziroma amigdalina, ki naj bi pozitivno vplival na zmanjšanje tumorjev in preprečitev nadaljnjega širjenje raka.

Izboljšujejo zdravje srca

Antioksidanti v češnjah izboljšujejo zdravje srca in ožilja. Uživanje le teh lahko prispeva k kardiovaskularnim koristim in lahko zmanjšajo tveganje za možgansko kap. Aktivirajo tudi receptorje za aktiviranje proliferatorja peroksisoma (PPAR) v mnogih telesnih tkivih. PPAR urejajo gene, ki sodelujejo pri presnovi maščob in glukoze in, kadar so modificirani, lahko pomagajo zmanjšati tveganje za bolezni srca in ožilja. Obstajajo določena zdravila, ki delajo isto stvar, vendar imajo lahko resne neželene učinke, na primer srčni infarkt ali kap.

Antociani in vlakna v češnjah prispevajo k zdravju srca, saj zmanjšujejo tveganje za težave s presnovo, izboljšujejo raven LDL holesterola in presnavljanje glukoze. Flavonoid, ki ga najdemo v češnjah (kercetin) pomaga pa tudi pri preprečevanju bolezni srca.

So velik vir antioksidantov

Antocianini in cianidin sta dve komponenti, ki nam ob uživanju češenj zagotavljata  vnos močnih antioksidantov. Antocianini v češnjah imajo močno antioksidativno in protivnetno delovanje in naj bi celo zavirale razvoj tumorjev in rast rakavih celic v debelem črevesju. Telo se z antioksidanti zavaruje pred škodo, ki jo povzroča oksidativen stres, ta pa igra veliko vlogo pri današnjih boleznih, povezujejo ga tudi z rakom, srčnimi obolenji in demenco. Antociani nas varujejo tudi pred škodljivim delovanjem ultravijoličnih žarkov.

Izboljšajo razpoloženje

Uživanje češenj pozitivno vpliva na izboljšanje mentalne funkcije, pomagajo pa tudi pri fizični in umski izčrpanosti.

Zdravje oči

Še ena od prednosti uživanja češenj je boj proti prostim radikalom, ki lahko poškodujejo oči. Makularna degeneracija in glavkom sta posledica prostih radikalov in oksidativnega stresa. Makularna degeneracija je starostna izguba vida in zamegljen vid, povezan s poškodbami makule ali središča očesa. Sčasoma lahko vpliva na sposobnost posameznika, da bere in opravlja številne vsakodnevne naloge. Glaukom povzroča kopičenje tekočine v očesu, ta povzroča pritisk na vidni živec, mrežnico in lečo. Če ga ne zdravimo, lahko tlak trajno poškoduje oko. Češnje so naravno zdravilo za degeneracijo makule in glavkoma ravno zaradi močnih antioksidantov, ki preprečujejo poškodbe oči.

Ker so češnje bogate z vitaminom C, lahko izboljšajo zdravje kože. Zmanjšujejo vnetja kože, izboljšajo elastičnost in upočasnjujejo znake staranja.

Pomoč pri prebavi in razstrupljanju

Češnje spodbujajo delovanje ledvic, jeter in celotnega črevesja, uravnavajo prebavo in močno pospešujejo izločanje odpadnih snovi iz telesa. Njihovo blago odvajalno delovanje pomaga lajšati zaprtje, v pomoč pa so lahko tudi pri napihnjenosti.

Pomoč pri putiki

Putika je boleče, artritično stanje, ki večinoma prizadene palec na stopalu. Palec zaradi presežka sečne kisline otrdi, postane vnet in boleč. To vodi do nastajanja kristalov v sklepih. Visoko raven sečne kisline imenujemo hiperurikemija, bolečina pa izvira iz naravnega protivnetnega odziva telesa na kristale. Visoka raven sečne kisline lahko vodi do resnejših zdravstvenih težav, kot so sladkorna bolezen, bolezni ledvic in bolezni srca.

Privoščite si domače češnje, saj te ne potujejo teden, dva ali celo več do prodajnih polic.
Privoščite si domače češnje, saj te ne potujejo teden, dva ali celo več do prodajnih polic. FOTO: Thinkstock

Ublažitev vnetij in bolečin

Češnje so eno najboljših protivnetnih živil. Uživanje češenj vam bo v veliko pomoč pri blaženju poškodb mišic in bolečin med napornimi vadbami. Češnje torej lahko zmanjšajo vnetje, zavrejo vnetne poti in znižajo plazemske urate. Plazemski urat je sol, pridobljena iz sečne kisline. Antocianini, ki so prisotni v češnjah, blokirajo vnetne encime in na ta način lajšajo bolečine. Uživanje tega sadeža naj bi celo ublažilo bolečino, podobno kot zdravilo za lajšanje bolečin, kot sta denimo aspirin ali ibuprofen.

Visoka vrednost kalija

Medtem ko uživate v tem okusnem s kalijem bogatem sadežu, svoje telo nahranite z mineralom, ki je potreben za delovanje večih organov. Kalij je ključnega pomena za srce, ledvice, možgane in mišice. Zmanjšuje tveganje za možgansko kap, lajša hipertenzijo in visok krvni tlak, lajša mišične krče in izboljšuje mišično moč.
Poleg tega so češnje koristne med nosečnostjo, ker zagotavljajo kalij, potreben za kemično ravnovesje tekočine in kemično ravnovesje med povečanjem krvnega volumna.

Pomoč pri spalnem ciklu

Češnje vsebujejo visoko raven fitokemikalij, vključno z melatoninom, ki je ključnega pomena za uravnavanje cikla spanja in budnosti. Melatonin je hormon, proizvaja ga epifiza, majhna žleza v možganih, ki pomaga nadzorovati cikle spanja in budnosti. Melatonin v češnjah deluje izredno razstrupljevalno, krepi imunski sistem, znižuje nivo škodljivega holesterola in pomaga proti nespečnosti

Pri težavah s kožo, kostmi in sklepi

Pozitivni učinki bodo vidni tudi pri težavah s kožo, poleg nje pa se bo očistila in izboljšala tudi kri. Uživanje češenj pospešuje nastajanje kolagena, zaradi česar bo vaša koža napeta in prožna, nohti in lasje pa zdravi in sijoči. Antociani oziroma rastlinska barvila v njih poleg tega ne samo obnavljajo poškodovana vezivna tkiva, temveč tudi odstranjujejo in nevtralizirajo vse škodljive presnovne odpadke, ki povzročajo poškodbe vezivnih tkiv v sklepih. Češnje so odličen vir bora, ki v kombinaciji s kalcijem in magnezijem zelo ugodno vpliva na zdravje kosti.

Pomoč pri steoartritisu

Eden najpogostejših tipov artritisa je osteoartritis ali degenerativna bolezen sklepov. Pojavi se, ko se hrustanec med kostmi in sklepom obrabi. Posledično se kosti drgnejo med sabo, brez zaščite in blažitve hrustanca.

Spodbujajo izgubo teže

Ne samo, da imajo češnje malo kalorij, temveč tudi pomagajo zmanjševati koncentracijo maščob v krvi. Češnje naj bi namreč maščobam v črevesju onemogočale prodor skozi črevesno sluznico v kri.

Kaj pa peclji?

Bobana lahko spremljate na njegovi spletni strani, Facebookovem in Instagramovem profilu. Vsa mnenja, morebitna vprašanja in predloge lahko sporočite na info@bobanpaukovic.com ali 24ur.com@pop-tv.si.

Pri češnjah ni zdrav le sadež, temveč tudi pecelj. Pecelj je bogat s tanini, grenkimi snovmi, organskimi kislinami, flavonoidi, sladkorji in minerali, zato so jih že od nekdaj uporabljali za pripravo čajev, ki spodbujajo izločanje vode ter topljenje kamnov iz ledvic in sečnega mehurja. Iz njih lahko pripravite čaj za lajše izločanje urina pri pojavu ledvičnih kamnov: litru vrele vode dodajte pest pecljev, kuhajte dve minuti in pustite odstati 15 minut. Čaj precedite in ga pijte po požirkih skozi ves dan.

Zanimivost: Svetujem vam, da sveže češnje uživate pred obrokom, saj njihova bazična reakcija zavira izločanje prebavnih sokov, kar še posebno ovira prebavo mesa.

Koristi češenj in uporaba v tradicionalni medicini

Češnje so bogate s hranili: z antocianini, kvercetinom, hidroksicinati, kalijem, karotenoidi in melatoninom. Poleg visoke vsebnosti antioksidantov vsebujejo veliko vlaknin in so odličen vir vitamina C. Češnje imajo tudi nižji glikemični indeks (22), kar je presenetljivo nižja vrednost indeksa, kot ga imajo marelice, grozdje, breskve, borovnice in slive.

V tradicionalni kitajski medicini se uporabljajo za povečanje krvnega obtoka, izboljšanje zdravja kože in lajšanje izčrpanosti ter utrujenosti ter pri čiščenju oziroma razstrupljanju organizma. Poznavalci in zdravniki v kitajski tradicionalni medicini le te uporabljajo tudi pri zdravstvenih stanjih, kot so diabetes, putika, artritis, fibromialgija in mnoga druga vnetna stanja. Češnje se uporabljajo tudi za krepitev vranice, lajšanje prebavnih težav, driske, pomlajevanje telesa in spodbujanje apetita. Melatonin v češnjah povzroča občutek miru, pomaga pri nespečnosti, glavobolih in razdražljivosti. Zdravilnost češenj so poznali že v starih časih in so uporabljali zdravilnost tega sadeža, ki ugodno vpliva na črevesje ter pomaga pri razstrupljanju črevesja in tudi pri žolčnih težavah.

Zaključne misli

Obstaja ogromno različnih in predvsem okusnih načinov priprave in vključitve češenj v vaš jedilnik. Med sezono jih lahko sveže dodamo k ovseni kaši, jogurtu, solatam, sladicam, pijačam ali pa si jih privoščimo kot samostojen prigrizek.

Njihova sezona je kratka, tako da kar čim prej izkoristite vse blagodejnosti tega sadeža. Vsekakor pa vam polagam na srce, da si privoščite naše domače češnje, saj te ne potujejo teden, dva ali celo več do prodajnih polic. Pa tudi ne "konzervirajo" jih pridelovalci za pot do tržnic. Naj vas tudi opomnim – nikoli jih pozabite dobro oprati!

 

Do naslednjega branja!

Zdrav um, zdravo telo!

 

Članek odraža stališče avtorja in ne odraža nujno tudi stališča uredništva.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hotchilipoper
10. 06. 2019 07.32
-1
Boban Pauković že ve,on je expert za slovenske češnje
buda78
09. 06. 2019 19.57
Posadi svojo cesnjo in je stvar resena V 4 letih strosti jih je na drevesu +5kg Se pa strinjah da so kupljene ziher spricane.
rdeč alarm
09. 06. 2019 18.52
+7
Češnje se ne kupujejo ampak robutajo.
reaf
09. 06. 2019 12.16
+8
Kar pa članek o češnjah ne pove, češnje so sedež, ki je med najbolj kemično tretiranimi (špricanimi) sadeži nasploh!!! Ko voli nek izvoli ... Najboljše češnje so z domačega nešpricanega drevesa, če ga seveda imaš ...
komarec
09. 06. 2019 12.59
+2
reaf nimaš vsega prav. Zgodnje sorte ni treba špricati in tiste so najboljše, pa še najbolj pravi okus po češnjah. Kasnejše sorte pa je treba špricati proti češnjevi muhi ali pa jesti črvičke. Še en problem je nastal z prihodom "suzukija" ali plodova vinska mušica, ki zaleže jajčeca v zrelo češnjo in tu si ne moreš pomagati tudi s škropljenjem. Sicer je treba špricati oljke več kot češnje, pa vsi prisegajo na olčno olje.
periot22
09. 06. 2019 14.37
+6
Kara Kutin
09. 06. 2019 20.31
Reaf, ti res pojma nimaš, kaj ješ. Če ne prideluješ vse hrane doma, je takorekoč vse sadje in zelenjava bolj tretirana kot češnje. Če bi vsaj malo vedel o pridelovanju hrane, ne bi takih trosil, ker pa ne veš, je bolje, da ne pišeš bedarij!
hotchilipoper
09. 06. 2019 11.13
+3
Briških češenj bo kljub vsemu dovolj,če verjamete
Franci Luzar
09. 06. 2019 09.46
-1
če bi bile res tako zdrave ? potem jaz nebi smel imeti,previdokega pritiska? poriznih kosti in kaj vem kaj še ne? najbol zdrave so za tiste ki jih prodajajo ! kajti dobim 3kg mesa za Kilo češenj.
rekapaka
09. 06. 2019 10.34
+9
Pa ti sploh veš kaj pišeš. 3 kg mesa za kg češenj. Kaj ti pod meso šteješ kopita, kremplje in kosti?
Frane Šajn
09. 06. 2019 08.59
+1
Letos jih žal ne bo, ampak ne porešam jih zakaj ? zardi nečloveških prenapihnjenih cen kot so jih lani postavljali Brici! Bog vse vidi......
disorderliness
09. 06. 2019 10.44
+7
Prenapihnjene cene? Slovenija je zato tako v ritki, ker vsak, ki nima pojma o pojmu, ve, koliko naj kaka stvar stane. Češnje, glede na vložen trud in strošek, so praktično zastonj v primerjavi s stroški, ki jih zaračunajo policaji, pravniki in druge državne in nepotrebne službe.
ne rabimo predsednika
09. 06. 2019 12.36
+1
obiranje češenj tudi ni prav zabavno, pravzaprav je tudi nevarno
buda78
09. 06. 2019 19.59
+2
Kara Kutin
09. 06. 2019 20.35
+1
Kje bi pa ti Frane ceno postavil? Koliko bi dal za kilogram?