FIT 24UR

FOTO: Jogistka Ana Kersnik Žvab: Živimo samo enkrat v tej obliki, ampak če živimo prav, je enkrat dovolj

Kranjska Gora, 17. 03. 2018 11.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
12

Ste vedeli, da obstajajo joga olimpijske igre? Obstajajo. Letos potekajo v Nepalu in naša mednarodno priznana jogistka Ana Kersnik Žvab se jih bo udeležila. Z jogo se ukvarja že deset let. Začela je z jogo za nosečnice, mamice in dojenčke, a ker je v njihovi družini dedna kap, se je posvetila srčni jogi. Zaradi posebnih tehnik, ki krepijo srce, je požela zanimanje tudi v tujini.

28-letna Ana Kersnik Žvab iz Kranjske Gore se maja odpravlja v Nepal na joga olimpijske igre. Da se jih sploh lahko udeleži, je morala, podobno kot pri običajnih olimpijskih igrah, jogijskemu olimpijskemu komiteju dokazati, da dosega določene standarde. To so njene prve olimpijske igre, zato ne ve točno, kako vse skupaj poteka, je pa podobno kot na tekmovanjih. Enega se je udeležila v Indiji, kjer je sicer opravila tečaj joge in si tako pridobila mednarodno licenco, da lahko opravlja jogo za nosečnice, mamice, dojenčke, starejše ...

"Razvrščeni bomo v skupine glede na starost, tekmovanje pa poteka v več kategorijah. Izvajajo se različni telesni položaji, na primer upogibi, predkloni. Ena od kategorij so tudi vaje za ravnotežje: stoja na rokah, stoja na glavi, škorpijoni. Potem je tudi vaja prosti slog, kjer si izbereš, kar želiš. Vse se točkuje, kako točno, ne vem. Nekaj dobiš za slog, nekaj za držo v določenem položaju, na primer boki morajo biti poravnani, iztegnjene roke, iztegnjene noge. Točke dobiš tudi za samo izvedbo in za zaključek. Podobno je kot pri gimnastiki," je opisala Kersnik Žvabova.

Slovenska jogistka si ne predstavlja, kaj točno jo čaka na olimpijskih igrah.
Slovenska jogistka si ne predstavlja, kaj točno jo čaka na olimpijskih igrah. FOTO: Anže Kacin

'Joga je moj način življenja'

Ana Kersnik Žvab se z jogo ukvarja že več kot deset let. Začelo se je, ko se je vpisala na Filozofsko fakulteto. Pred tem je bila inštruktorica aerobike, poleg tega je še plesala. Občasno se je že ukvarjala z jogo, do preobrata pa je prišlo, ko je doživela hudo prometno nesrečo. "Takrat sem se zavedala: samo trenutek je manjkal in me ne bi bilo več. To me je zdramilo, sploh ne znam opisati! V bistvu sem dobila še eno možnost, da živim življenje, kot si ga želim," se spominja travm. Takrat se je začela zavedati, česa vse je zmožna, in kaj si želi delati.

Na vrat na nos je šla v Indijo

Prometna nesreča je bila nekakšna prelomnica, ki ji je spremenila življenje. Praktično čez noč je spakirala kovčke in odšla v Indijo. "Šele na letalu sem pomislila: kaj sploh delam, sama grem v Indijo?" A sogovornici se je vse odvilo bolje, kot če bi načrtovala. Že na letalu je spoznala ljudi, ki so potovali v isto smer, na letališču v Indiji pa vrstnika Momota iz Dubaja, ki je šel na isti tečaj joge kot ona in sta še danes prijatelja.

Bolezni srca in ožilja so najpogostejši povzročitelj smrti na svetu. Letno zaradi teh bolezni prezgodaj umre 17,5 milijona ljudi, do leta 2030 naj bi se število umrlih povečalo že na 23 milijonov. V Sloveniji zaradi teh bolezni umre 30 odstotkov moških na leto in 10 odstotkov žensk.

Ko je opravila tečaj in pridobila mednarodno licenco za jogo, je še kar nekaj časa živela v Indiji. Ker je bila ves čas aktivna in prizadevna, se ji je to dobro obrestovalo, ko se je vrnila domov. Ponudbe so kar deževale z neba. "Klicali so me iz Amerike, Londona, Pariza, Avstrije. Učila sem po različnih joga studijih," se je sogovornica spomnila svojih začetnih podvigov. A čeprav je bila uspešna, se je še naprej izobraževala na delavnicah, tečajih, konvencijah v Ameriki, Španiji, Rusiji in drugje po svetu. Sprva se je bolj posvečala jogi za nosečnice, mame in dojenčke ter tudi napisala dve knjigi o tem. V zadnjem obdobju pa se je lotila srčne joge.

S srčno jogo je začela, ker je njen oče umrl zaradi kapi

Anin oče Janko Kersnik je bil zdravnik, ki je pred tremi leti umrl zaradi srčne kapi. Ker jo je smrt močno pretresla, je pomislila, kaj bi lahko spremenila, kako bi lahko ljudem pomagala, da sami zmanjšajo možnost take usode. Tudi sama je namreč pripadnica tistih, ki so nagnjeni k srčni ali možganski kapi. V njeni družini je namreč kap dedna – kar pet rodov je pri 55 letih umrlo zaradi istega razloga.

"Ker so bolezni srca in ožilja najpogostejši vzrok prezgodnje umrljivosti ljudi, je pomembno, da se odločimo za zdrav način življenja. S tem lahko preprečimo ali vsaj zmanjšamo tveganje obolenja," svetuje sogovornica. Prav zato, da bi tudi sama pomagala, je ustvarila posebne vaje – srčno jogo, ki je plod njenega desetletnega preučevanja in dela z ljudmi. Povezala se je s kardiologom in homeopatinjo ter o tej jogi napisala knjigo. Poleg nominacije za najboljšo knjigo leta 2017 je zanjo dobila še priznanje Mednarodne jogijske zveze. Navdušenje je požela tudi v Švici, Avstriji in Nemčiji, zato bo delo kmalu prevedeno v nemški jezik.

Joga niso le telesne vaje, ampak omogočajo tudi psihološko ravnovesje, trdi jogistka.
Joga niso le telesne vaje, ampak omogočajo tudi psihološko ravnovesje, trdi jogistka. FOTO: Anže Kacin

Srčna joga temelji na konceptu krepitve srca in odstranitve energijskih blokad na področju srca. Vaje sicer so izluščene iz jogijske asane, a so drugačne od običajnih. "Določeni položaji so sicer enaki kot na primer pri jogi za nosečnice ali navadni jogi – eden takih je upogib naprej, ki spodbudi delovanje prsnega koša in je koristen za več stvari," je razložila Kersnik Žvabova. "Ampak srčna joga niso samo asane in položaji, zraven sodijo še mantre – to je petje, kjer se z vibracijami pretaka energije po telesu in pa mandale – to so pobarvanke. Barvanje ali risanje mandal namreč ljudi pomirja. Pomembne pa so tudi dihalne vaje."

Zakaj ravno joga, zakaj jo ima tako rada, nas je zanimalo za konec. "Joga mi ne pomeni zgolj službe. To je moj način življenja. Ne gre le za neke vaje, ampak ima smisel celoten filozofski koncept, miselnost in niyama zapovedi. To pomeni, da verjamem, da se vse zgodi ob pravem času in ko to najbolj potrebujemo. Tako dosežem psihološko ravnovesje. Pomagala mi je v različnih težkih situacijah, v katerih sem se znašla. Poleg tega pa z njo izvajam dihalne tehnike, ki mi zelo koristijo, saj imam slabo kapaciteto pljuč," je skušala smisel joge približati kranjskogorska jogistka. Joga ji prinaša občutek harmonije in sproščenosti.

"Če delaš v življenju tisto, kar te najbolj veseli, te napolni z energijo. Samo enkrat živimo v tej obliki in formi, ampak če živimo prav, je enkrat dovolj," je zaključila.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RdecaZvezda
18. 03. 2018 19.22
+0
Dobro si zapomnite svoje spomine,ne morete še jih enkrat živeti.
brezveze13
17. 03. 2018 19.52
-1
če ravno nimaš kaj počet je tudi to nekaj drugače pa to izgleda bolj kot meditiranje
TistoPravo
17. 03. 2018 15.19
+5
Odlična vadba za oči moških...še več takšnih :)
ČrniSokol
17. 03. 2018 13.50
+2
Pridi Ana bova skupaj trenirala...ti bom pokazal tapravo jogo zate
pingvinislo5
17. 03. 2018 13.19
+7
Joga je način molitve, kateremu posvečaš leta svojega življenja, da bi dosegel nekakšno višjo zavest (nirvano) in s tem ušel iz kroga reinkarnacije. Tole kar pa se gre folk na zahodu je pa zgolj izrabljanje imena za njihove komercialne namene.
svasta...
17. 03. 2018 12.52
+5
moja sosolka na faksu. Bravo, Ana, iskrene cestitke! ;)
Ata_Smrk
17. 03. 2018 12.52
+5
mmm, dobra, jogi pa to...
Tylers
17. 03. 2018 12.50
-4
# YOLO pa te fore
mastaflash
17. 03. 2018 12.49
-2
haha tale tut ne ve vec kako naj se samopromovira #annoying
batom@pinkponk.com
17. 03. 2018 12.26
+0
Jogistka z enim tecajem? My ass...
Borec21
17. 03. 2018 11.30
+1
Najboljša joga je trd spanec
Puppupapa
17. 03. 2018 11.29
+17
bullshit. jogiji verjamejo v neskončnost življenja. ona je navadna zahodnjaška šema.