FIT 24UR

Kaj jedo slovenski študenti? Njihov jedilnik vsebuje preveč maščob in soli

Ljubljana, 22. 03. 2018 14.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski študenti se prehranjujejo nezdravo, je pokazala raziskava. Njihovi obroki vsebujejo preveč maščob in soli ter premalo zelenjave. Problem pa ni le, kaj jedo, ampak tudi kdaj in kako pogosto jedo. Odgovornost za nezdravo prehrano je tako na gostincih kot tudi študentih. Zato si različne institucije prizadevajo, da bi njihove slabe navade spremenili.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Pregrehe z aprilom manj nevarne
    03:30
    Iz 24UR ZVEČER: Pregrehe z aprilom manj nevarne
  • Iz 24UR ZVEČER: Slovenija po vzoru Danske z najstrožjo zakonodajo
    03:40
    Iz 24UR ZVEČER: Slovenija po vzoru Danske z najstrožjo zakonodajo
Na jedilnikih študentov je preveč maščob in premalo zelenjave.
Na jedilnikih študentov je preveč maščob in premalo zelenjave. FOTO: Thinkstock

Ljudem danes nenehno primanjkuje časa in izjeme niso niti študenti. Prepogosto se zato odločijo za hitro prehrano ali hrano pri ponudnikih subvencionirane študentske hrane, ki vsebuje preveč maščob in premalo zelenjave, je pokazala raziskava Zveze Potrošnikov Slovenije (ZPS). V okviru projekta Študent – veš, kaj ješ so izvedli testiranje 18 izbranih jed (6 glavnih obrokov na študentske bone in 2 sendviča). V jedeh so preverili vsebnost skupne maščobe, transmaščobnih kislin in soli. "Obroke smo izbirali ciljno, torej takšne, kjer obstaja možnost visokih vrednosti transmaščob. To so predvsem pražene, panirane in ocvrte jedi, jedi z žara ter pice, ki so premastne in preslane. Vse te jedi naj bi bile v skladu s smernicami zdravega prehranjevanja za študente na študentskih jedilnikih zgolj občasno, a jih zelo pogosto najdemo na jedilnikih ponudnikov," je predstavila izbor živil za testiranje Marjana Peterman iz ZPS in dodala: "Vsebnost transmaščob v obrokih je bila v večini obrokov v sprejemljivih mejah, medtem ko je bilo soli preveč. Študent s primeri obrokov, ki smo jih analizirali, zaužije kar polovico priporočene dnevne količine soli."

Ponudniki študentske hrane bi lahko zmanjšali porcije mesa in ocvrtega krompirčka in dodali parjeno zelenjavo na krožnik ter s tem zmanjšali vsebnost soli in skupnih maščob. Zveza potrošnikov Slovenije

Projekt je še pokazal, da študentom primanjkuje znanja o zdravem načinu prehranjevanja, kar bi pripomoglo k lažji izbiri in pripravi zdravih, uravnoteženih obrokov. Zato jih bodo s projektom skušali spodbuditi, da si obroke bolj pogosto pripravljajo sami – ponudili jim bodo recepte in svetovali pri kuhanju in tudi nakupu. Na ta načni lahko prihranijo in hkrati jedo bolj zdravo – predvsem pa vedo, kaj jedo, poudarjajo na ZPS. Izvajalci projekta se zavedajo časovnih omejitev in možnosti študentov za samostojno pripravo obrokov, zato bodo spodbujali predvsem pripravo zajtrkov in večerij, medtem ko bo cilj študente osvestiti, kako izbrati zdrav in uravnotežen obrok med ponudbo subvencionirane prehrane ali iz avtomata. Pri tem jim bo pomagala Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija (MZBIS).

Študenti ne bi smeli izpuščati obrokov, predvsem pa ne zajtrka.
Študenti ne bi smeli izpuščati obrokov, predvsem pa ne zajtrka. FOTO: Thinkstock

Dobra polovica študentov ne zajtrkuje

Zajtrk je pomemben za začetek dneva, saj telesu zagotovi energijo, pripomore k boljšim miselnim sposobnostim, pozitivno deluje na imunski sistem in izboljša dnevni vnos hranil in telesno aktivnost. "Večina študentov se zaveda, da je zajtrk pomemben obrok, a jih še vedno 40 odstotkov ne zajtrkuje redno, med njimi 15 odstotkov skoraj nikoli, ker nimajo časa, se jim ne da ali jim enostavno ne paše. Razlikujejo pa med tem kaj je zdrava izbira in kaj ni," je o zajtrkovalnih navadah med študenti, ki so odgovorili na spletno anketo, povedala Anja Zupan iz ZPS.

Prehranjevanje študentov
Prehranjevanje študentov FOTO: Thinkstock

V avtomatih na fakultetah so opazne izboljšave

Študeni si v avtomatih želimo več zdravih prigrizkov v majhnih porcijah, več zdravih sendvičev, manj sladkih pijač in več sadja in zelenjave po dostopnih cenah. Urška Erklavec, MZBIS

V okviru projekta Študent, veš, kaj ješ so že leta 2016 popisali ponudbo v vseh avtomatih na slovenskih fakultetah. Takrat so ponudnike in fakultete pozvali k izboljšanju ponudbe. Z nadaljevanjem projekta so ponovili popis na izbranih fakultetah (36 avtomatov na 23 fakultetah). "Opažamo napredek v ponudbi v avtomatih predvsem pri enem ponudniku, več je negaziranih brezalkoholnih pijač z manj ali brez sladkorja, nekoliko se je znižal delež plastenk s sladkimi pijačami v 0,5 literski plastenki (30 odstotkov sladkih pijač je v 330 ali 240 mili literskih plastenkah), med mlečnimi izdelki je več takšnih brez dodanega sladkorja, več je v ponudbi oreščkov in suhega sadja ..." je povzela rezultate Zupanova in dodala: "Še vedno je v ponudbi preveč sladkih pijač in prigrizkov v embalaži, ki je prevelika za malico. Večina sendvičev je še vedno iz bele moke, polnjeni pa so z različnimi salamami in obarjenimi klobasami."

Projekt finančno podpira tudi Ministrstvo za zdravje. Prizadevajo si za stalno izboljševanje študentske prehrane, kamor sodi tudi ponudba prodajnih avtomatov. "Študente želimo spodbuditi tudi k rednemu zajtrkovanju, bolj zdravi izbiri in pripravi enostavnih in zdravih obrokov," je poudarila Katja Povhe Jemec z Ministrstva za zdravje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MajstaAles
23. 03. 2018 12.06
+1
Prav je tako. Bravo Slovenija. Vsaj enkrat nekaj dobrega s strani države.
nezhy123
23. 03. 2018 10.26
+2
Iz otrok zrastejo ti študenti - torej je družina tista prva; sicer pa ne mi rečt, da so tako zasedeni, da si ne morejo zdravega doma narejenega sendviča in kosa sadja nest na faks popoldne pa si nekaj skuhat - ceneje je; dajte no, tudi sama sem hodila na faks pa smo jaz in moji sovrstniki zdravi, verjetno bolj kot te današnji
BŠK
23. 03. 2018 09.03
-4
Kaj spet sanjarite? Danes so vsakdan na sporedu joint, pivo mešano z viskijev in ostali ceneni odpad Da o tem kako jim v ozadju nabijata Rihanna in Kardashiani ne izgubljamo besed Popolnoma zgrešena generacija Mi smo se še pred 15leti družili na veliko in kuhali, družbo pa nam je delal RŠ!
BobbyP
22. 03. 2018 19.36
+2
Med mojim študijem je bila zdrava prehrana joint pred obrokom. Drugi časi. (^_-)
Heretik1
22. 03. 2018 18.52
+0
Zajtrk je popolnoma brezpotreben. Zjutraj paše kava in štamprle šnopca!
ni_mi_vse_eno
22. 03. 2018 18.29
+9
Po celonočnem popivanju ne paše zajtrk, ampak bruhanje. Včasih paše kakšno pivo, saj klin se s klinom zbija. ☺
Uporabnik1386533
22. 03. 2018 18.19
+12
Študentsko hrano uravnavajo neki kvazi-nutriconisti, ki delajo po 5 ur na dan, vmes grejo pa na eno uro kosila. Če hodiš na faks, imaš 15 minut pavze, ješ pa naj zdravo hrano. Kje? Jesti moraš zajtrk, čeprav greš ob 6ih od doma? Nimamo vsi solatnega bara, ko pridemo na šiht. Plus tega ste se spomnili en kup totalno smešnih pravil. Glede na to, da mora vsak študentski meni vsebovat solato in sadje, se veliko lokalov odloči, da študentskih bonov pač ne bodo imeli. So pa seveda najde restavracije, ki lepo zaslužijo s študenti. Prodajajo sendviče, z bonom in doplačilom 2€ (z vrednostjo bona je to 4.63€), zato da dobiš 1 bogi sendvič, jabolko pa špricano solato z enim umetnim prelivom, in to naj bi bilo zdravo? Medtem dobiš za isto doplačilo v McDonaldsu meni s solato in sladico, tako da se vsaj normalno naješ, in vi se čudite, od kje hitra hrana? Mi mogoče kakšen genij razloži, kako se njim splača za isto ceno prodat en meni, kot restavraciji zraven faksa en sendvič s solato?
glava2
22. 03. 2018 18.31
-1
ker mogoče, je tisti sendvič domač, v mc donaltsu pa ješ plastiko nabito z aditivi in aromami, verjetno pa še kaj drugega...
Morana7
22. 03. 2018 19.03
+2
Turbokneld za pravilno prehrano se je treba zorganizirat, mene je na na to spomnil nekdo, ki mi je skušal prodat praške za zajtrk (???!!!). Sedaj pojem kako banano ali en toast z nečim, še pred tem pa spijem kozarec vode. To lahko rešiš pri takem urniku ostalo se pa strinjam 15 ni dovolj za zdravo prehrano tudi 30 zna bit premalo.
2realforu
22. 03. 2018 18.11
+3
Na gostincih je krivda? Sam se odločiš kam boš šel in kaj boš jedel, krivi so sami, sploh pa je prehranjevanje stvar vsakega posameznika v katero se družba preprosto nima kaj vtikat.
SinusKosinus
22. 03. 2018 17.55
+0
Boljse nezdravo kakor pa nic.. vcasih smo skromno in zdravo jedli, ni bilo razkosja in genet.spremenjene hrane..Mogoce je pa na koncu boljse sploh tnejesti kakor nezdravo jesti..
Bassettt
22. 03. 2018 17.17
+3
Kaksne klobase! Naj raje DRUZINE jedo zdravo, potem bodo tej otroci nekoc jedli zdravo kot studentje. V tujini imajo zelo zdrave obroke in celo zelo zdravo hitro prehrano, ampak ne vem,ce lahko delam reklamo. To pomeni, da tudi ni taka «revscina» med narodom, ker drugace bi tudi nasi vedeli, s cim zamenjati bel kruh, suho salamo itd. En projekt za studente je kratkorocen efekt!