Ne bomo vam kradli dragocenega časa s pojasnjevanjem, kako visoko na lestvico prioritet bi moral vsak od nas umestiti redno telesno aktivnost. A to, da dnevna vadba postane in tudi ostane ena od naših dnevnih prioritet, je velik izziv za vsakogar. Še posebno težko čas za tovrstne aktivnosti najdemo tisti, ki imamo otroke.
"Saj bi, a nekdo mora poskrbeti zanje," je pogosto opravičilo. Seveda drži in prav je tako, da so otroci naša prioriteta, in nikakor ne gre ugovarjati besedam staršev, da so izčrpani od presežne energije njihovi malčkov. A stroka vse glasneje poudarja, da bi morali načrtovane urice za zdravo telesno aktivnost vpisati v svoj koledar z enako debelimi črkami kot ure, ki jih namenimo za otrokove plesne nastope, nogometne tekme, lutkovne predstave in ostale dogodke. Kako torej ob pomembni starševski vlogi najti čas za vadbo?
Morate se zavedati, da ne le, da telesna aktivnost koristi vam, pač pa v več pogledih tudi vašim otrokom. Starši smo jim vzor. Če vas otroci nikdar ne bodo videli pri rekreaciji, ali če bodo morda iz vaših ust slišali celo pritoževanje in slabe besede o njej, si bodo tudi sami ustvarili negativno podobo. Dajte jim vedeti, zakaj se rekreirate, povejte jim, da ste aktivni, ker želite ostati zdravi in močni ter tudi zato, da bi imeli dovolj energije za igro z njimi. Pri tem pa jih nikar ne postavite na stranski tir. Raje spremenite vaše dojemanje telesnih aktivnosti.
"Rekreacija ne pomeni nujno nabiranje tekaških kilometrov in dvigovanja uteži, kar vam odžira dragocen čas. Vadba naj postane del življenjskega stila, v katerega so vključeni tudi otroci," pravi Stephen Virgilio, profesor ameriške Univerze Adelphi.
Mi smo o teh stvareh podrobneje govorili s Samotom Belavičem Pučnikom z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, trenerjem odbojke, inštruktorjem nordijske hoje, možem in očetom dveh otrok. Na inštitutu si že dalj časa prizadevajo, da bi bila tudi telesna dejavnost del družinskega življenja Slovencev. Gre namreč za izjemno pomembno komponento zdravja, ne glede na starost, spol in telesno težo posameznika. "S telesno dejavnostjo v krogu družine pridobijo vsi," pravi naš sogovornik.
Zakaj je torej tako pomembno, da v družinah spodbujamo aktivnost?
Kot pravi, so minili časi, ko so družine preživljale prosti čas predvsem na prostem, danes celotno družino na enem mestu vidimo večinoma le v njihovih domovih. “Osrednja elementa, okoli katerega je družina zbrana, sta najbolj pogosto televizija in računalnik,” pravi in dodaja, da smo dandanes priča zanimivemu paradoksu. “Vse nas priganja k hitremu tempu življenja. Živimo torej hitro, hkrati pa smo premalo telesno dejavni,” pravi in dodaja, da je komponenta zdravja velikokrat v samem vrhu vrednot, ki jih ljudje izpostavljajo, a za to v resnici prepogosto storijo premalo. Dejstvo je, da si ob vseh bolj ali manj pomembnih dnevnih aktivnostih večina ne vzame dovolj časa, da bi poskrbeli za svoje zdravje v obliki različnih telesnih dejavnosti. “Ti vzorci pa se navadno zrcalijo na celotno družino. Ravno zato bomo naredili veliko dobrega, če se kot družina odločimo za aktivno preživljanje prostega časa. Ne samo, da bomo veliko naredili za naše boljše počutje in zdravje, povezali in zbližali se bomo tudi kot družina, ki zaradi sodobnih načinov komuniciranja in preživljanja prostega časa, izgublja svojo osnovno vlogo in pomen,” pravi.
Kako torej postati aktivna družina?
Belavič Pučnik, ki je z ženo Matejo, 7-letno hčerko Brino in 9-letnim sinom Jakom tipičen primer tako imenovane aktivne družine, pravi, da ni tako težko postati aktivna družina, le odločiti se moramo. Izjave, da z otroci ne moremo biti aktivni, so le slabi izgovori, pravi. Predvsem gre pri tem procesu za spremembo življenjskih navad. “Saj veste, stara navada, železna srajca. Morda ste se v svoji mladosti ukvarjali s kakšnim športom pa ste ga opustili. Morda vas bo ta zopet zamikal, morda najdete motivacijo v iskanju česa novega,” svetuje.
Osnovna vodila pri izbiri dejavnosti, v kateri bo vsak član našel nekaj zase, naj bodo, da se pri tem skupaj zabavamo, da so sprejemljive za naš žep in raznolike, pravi. Točno izdelan urnik lahko postane ovira, zato je bolje, da mu ne namenjamo preveč pozornosti, svetuje. “Glavno vodilo pri izbiri aktivnosti naj bo, da v teh aktivnostih uživamo, najbolje, če vsa družina. Pa včasih niti ni potrebno, da je ta skupna vsem, združiti se da tudi različne aktivnosti, le podpirati je treba eden drugega. Socialna podpora v krogu družine se je pokazala kot zelo pozitiven dejavnik, ki je pripomogel k povečanju telesne dejavnosti. Zato lahko trdimo, da je podpora družine zelo močen dejavnik pri spodbujanju telesne dejavnosti,” pojasnjuje.
Nekaterim družinam so lahko tako v užitek že skupni sprehodi, morda kakšne lažje gorske poti, nekaterim tek, nordijska hoja, plavanje, kolesarjenje. Vse to so dejavnosti, ki so nam na voljo skoraj čez celo leto in ne predstavljajo velikega finančnega bremena. Te nam lahko predstavljajo tudi najboljšo osnovo za začetek, lahko pa jih tudi nadgradimo in popestrimo. “Dobrodošli so skupni družinski sprehodi, zunanje nekontaktne igre z žogo in podobno,” pravi.
Kot pravi, je vodilo njihove družine, da se poskušajo čim več gibati v naravi. Otroka spodbujata, da se preizkusita v čim več različnih aktivnostih, a le če si tega želita. Nekaj zanimanja se rodi tudi z zgledom. Ker je sam igral odbojko, zdaj pa je v trenerskih vodah, je odbojka hitro začela zanimati tudi sina. “Jaka zdaj igra tudi nogomet, mlajša hči pa je trenutno aktivna v gimnastiki in plesu,” nam je zaupal. Skupaj kolesarijo, plavajo, smučajo, drsajo, se sankajo, tečejo na smučeh, poleti pa pride v poštev tudi vožnja s kajakom. Doma imajo pravo zakladnico žog, skupaj igrajo badminton, si podajajo frizbi, igrajo tenis, namizni tenis in podobne igre.
Se sliši bolje, kot ležanje na kavču pred televizijo? "Pa saj je povsem enostavno. Če pomislite pri sebi, kdo od nas pa ne mara biti v naravi, na soncu, v dobri družbi, se zabavati in biti zdrav ter dobre volje? No, je kdo?" zaključuje naš sogovornik.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.