FIT 24UR

Prekomerno pitje kave med nosečnostjo vpliva na rast in težo otroka

Oslo, 24. 04. 2018 09.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nosečnice se pogosto izogibajo določeni hrani in pijači, kot sta alkohol in surovo meso. Nova raziskava pa je pokazala, da bi večina žensk med nosečnostjo morala omejiti tudi vnos kofeinskih napitkov, saj naj bi vplivali na težo, prekomerno rast in zdravje otroka.

Študija, ki so jo naredili na Norveškem je namreč pokazala, da je prekomerno uživanje kofeina med nosečnostjo povezano s prekomerno rastjo v prvem letu otrokovega življenja. S tem se poveča tveganje za prekomerno težo nekaj let kasneje, kar pa lahko povzroči doživljenjske probleme z debelostjo, je prepričana Eleni Papadopoulou, norveška raziskovalka z Inštituta za varovanje zdravja in vodilna avtorica te raziskave, poroča CNN

''Prepričani smo, da je zelo pomembno preučevanje učinka kofeina na rast dojenčka. Prehitra rast lahko povzroči tudi debelost v otroštvu in celo kasneje, v odraslem obdobju,'' je povedala. 

''Otroci in odrasli, ki so kot novorojenčki hitro rasli, imajo večje težave s težo, kot njihovi vrstniki, ki so se razvijali nekoliko počasneje,'' je še dodala norveška raziskovalka. 

Študija je zajela več kot 50.000 Norvežank med leti 1999 in 2008. Vzorce med kofeinom in hitro rastjo so začeli povezovati v 22 tednu nosečnosti, novorojene otroke pa so spremljali vse do osmega, oziroma celo devetega leta starosti. 

Nosečnice naj omejijo vnos kofeinskih napitkov, ugotavlja najnovejša študija.
Nosečnice naj omejijo vnos kofeinskih napitkov, ugotavlja najnovejša študija. FOTO: Thinkstock

Manj kot 200 miligramov kofeina med nosečnostjo na dan

Potencialni viri kofeina so vključevali kavo, črni čaj, energetske napitke, čokolado, čokoladno mleko in še nekatere sladkarije. 

Kot nizek vnos kofeina se po raziskavi šteje odmerek od 0-49 miligramov na dan, kot povprečen od 50-199 miligramov, visok od 200-299 miligramov in kot zelo visok od 300 ali več miligramov na dan. 

Običajna skodelica kave običajno zadrži od 100 in 150 miligramov kofeina, skodelica črnega čaja ali kozarec Coca-Cole pa med 25 in 50 miligramov kofeina, so svoje rezultate sporočili iz klinike Mayo.  

''Pomembno je, da se nosečnice zavedajo, da se kofein ne nahaja samo v kavi, temveč tudi v drugih pijačah in tudi hrani. Naše priporočilo nosečnicam je, da dnevno spijejo manj kot 200 miligramov kofeina. Kljub omejitvi bi tako lahko še vedno spile dve do tri skodelice kave dnevno. To priporočilo temelji na vseh znanstvenih dokazih o škodljivih učinkih kofeina, ki lahko povzroči tudi spontani splav in prekomerno rast otroka,'' je povedala Papadopoulouva. 

Znanstveni in raziskovalci so ugotovili, da so nosečnice, ki so dnevno zaužile več kot 200 miligramov kofeina, rodile močne in velike otroke, ki pa so se kasneje spopadali s prekomerno težo. Kar 66 odstotkov otrok, katerih mame so med nosečnostjo uživale kavo in kofeinske napitke, je imelo namreč težave z debelostjo, še piše CNN.
 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.