Zagotovo poznate zapestnico, uro ali telefonsko aplikacijo, ki vas motivira, da dnevno naredite 10.000 korakov? Zakaj je dobro narediti toliko korakov? In od kje se je vzela ta "magična" številka?
Verjeli ali ne, gre za skoraj 60 let staro japonsko marketinško kampanjo. Po poletnih olimpijskih igrah v Tokiu leta 1964 je neko podjetje razvilo prvi pedometer, da bi z njim ljudi spodbujalo h gibanju. Poimenovali so ga Manpo Kei. V japonščini "man" pomeni 10.000, "po" pomeni korak, "kei" pa pomeni meter.
Napravo je zasnoval Yoshiro Hatano, mladi akademik na univerzi za blaginjo in zdravje Kjušu, ki je bil zaskrbljen, da Japonci vse bolj prevzemajo slabe življenjske navade Američanov, zato jih je hotel spraviti h gibanju. Če jih pripravi k temu, da število dnevnih korakov povečajo za od 4.000 do 10.000, bodo s tem pokurili približno 500 dodatnih kilokalorij, je izračunal.
Raziskava pokazala: hitra hoja je bolj učinkovita
BBC-jev novinar in televizijski producent Michael Mosley se je med snemanjem dokumentarca Resnica o hujšanju odpravil v Sheffield in skupaj s profesorjem Robom Copelandom z univerze Sheffield Hallam izvedel eksperiment, s katerim sta preverila, kako zadeva dejansko deluje. "Najin cilj je bil primerjati pozitivne učinke 10.000 korakov na dan in programa ACTIVE 10, pri katerem štetje korakov ni potrebno, moraš pa trikrat na dan po deset minut izvajati hitro hojo," je pojasnil.
Njuni prostovoljci so imeli različne razloge za hujšanje. Dave je povedal: "Zavedam se, da nisem tako fit, kot sem bil včasih, in da sem se močno zredil." Judy je priznala: "Moja edina aktivnost trenutno je pletenje." Nathan, ki ima šestletno hčerko, pa je povedal: "Tako hitro teče, jaz pa sem tako počasen, da je ne morem ujeti!"
Mosley in Copeland sta vse prostovoljce opremila s pametnimi urami za spremljanje aktivnosti. Najprej sta izmerila njihovo dnevno aktivnost, nato pa sta jih razdelila v dve skupini – ena je izvajala 10.000 korakov na dan, druga pa program ACTIVE 10, ki nanese približno 2,4 kilometra oz. 3.000 korakov. Slednji skupini sta naročila, naj hodi tako hitro, da dvignejo srčni utrip, kar je dobro za srce in pljuča. "Hoditi moraš tako hitro, da lahko govoriš, ne pa tudi poješ."
Ko sta primerjala rezultate obeh skupin, sta ugotovila, da so tisti, ki so delali 10.000 korakov na dan, svoj cilj izpolnili, a le stežka. Druga skupina je povedala, da sploh ni bilo težko. Dogovorili so se, da se bodo dobili med službenim časom in hodili skupaj.
Ko je Copeland analiziral še rezultate z njihovih pametnih ur, je ugotovil, da je razlika očitna. "Kljub temu, da se je gibala manj, je skupina ACTIVE 10 naredila kar 30 odstotkov več zmerne do visoke intenzivnosti kot druga skupina, dlje časa so lovili sapo in dlje časa so zviševali srčni utrip. Želeli smo doseči, da njihovo srce bije hitreje. Veliko raziskav potrjuje, da se na tak način zmanjšuje tveganje za diabetes, srčno-žilne bolezni in nekatere vrste raka," je še dodal.
Hitro hojo je bilo sodelujočim torej lažje izvesti kot 10.000 korakov na dan, pa še boljša je bila za zdravje. "To se mi je zdelo zelo zanimivo, ker res ne maram delati 10.000 korakov na dan. Dejstvo, da lahko dobiš podobne, če ne celo boljše rezultate s hitro hojo, je zelo opogumljajoče," pa je ob tem povedal Mosely.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.