Na današnjem posvetu v Mariboru v okviru kampanje za ohranjanje in krepitev zdravja zaposlenih na delovnem mestu so predstavili primer družbe Swatycomet, kjer so s preventivnimi aktivnostmi uspeli med drugim zmanjšati število bolniških staležev in nezgod pri delu.
Vseslovensko kampanjo za ohranjanje in krepitev zdravja zaposlenih na delovnem mestu izvaja Združenje delodajalcev Slovenije skupaj s šestimi regionalnimi zbornicami in Sindikatom novinarjev Slovenije. Na današnjem regijskem posvetu v prostorih Štajerske gospodarske zbornice (ŠGZ) v Mariboru so se posvetili predvsem odnosu med zdravimi zaposleni in uspešno organizacijo.
Podjetja po besedah direktorice ŠGZ Aleksandre Podgornik še vedno posvečajo premalo pozornosti skrbi za zdravje zaposlenih, čeprav jih tudi zakonodaja sili v to. "Kljub temu je v regiji kar nekaj primerov dobrih praks, predvsem v večjih podjetjih, želimo pa si, da bi k temu sistematično pristopila tudi manjša podjetja," je povedala. "Aktivnosti za promocijo zdravja nenazadnje prispevajo k poslovni uspešnosti podjetja," je dodala.
ŠGZ v sklopu omenjene kampanje aktivno sodeluje pri informiranju in promociji zdravja na delovnem mestu preko svojih komunikacijskih kanalov ter promovira natečaj za delodajalce za izbor najboljših in najučinkovitejših ukrepov na tem področju.
Direktor Izobraževalno raziskovalnega inštituta Ljubljana Igor Hrast je poudaril, da kljub dokazanim številnim koristim zelo majhno število mikro, malih in srednjih slovenskih organizacij promocijo zdravja na delovnem mestu dejansko načrtuje, izvaja in vrednoti. Glavni razlogi za to so predvsem pomanjkanje praktičnih znanj, konkretnih pripomočkov in podpore. Po njegovem mnenju pa mora promocija zdravja na delovnem mestu postati trajen element poslovnega modela vsake organizacije.
Primer dobre prakse: uvedli teden zdravja, družinski dan na Rogli, celo športna srečanja zaposlenih
Kot primer dobre prakse je bila med drugim predstavljena družba Swatycometu, kjer so pred tremi leti začeli izvajati projekt Smer zdravje. Kot je povedala direktorica kadrovsko-pravne službe v tem podjetju Marjeta Hedl Škrinjar, zdravje zaposlenih obravnavajo celostno, s preventivnimi ukrepi, preprečevanjem nezgod in poklicnih bolezni, programi dobrega počutja ter programi, kot so vsakoletni teden zdravja, družinski dan na Rogli ter športne aktivnosti na srečanjih zaposlenih in v sklopu športno-rekreativnega društva. "Rezultati so med drugim vidni tako pri zmanjšanju bolniških staležev in nezgod pri delu kot pri večjem zadovoljstvu zaposlenih," je povedala.
Roman Lubec z Inšpektorata RS za delo je predstavil najpogostejše napake delodajalcev pri promociji zdravja na delovnem mestu. Kot je dejal, so podjetja zakonsko obvezana k izvedbi promocije zdravja na delovnem mestu, drugače jim grozi kazen od 2000 do 40.000 evrov oziroma od 500 do 4000 evrov za odgovorno osebo. Doslej so se inšpektorji sicer zaradi pozno izdanih smernic pristojnega ministrstva posluževali le opozoril in nasvetov, glob pa še niso predpisovali.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.