FIT 24UR

Sporočilo delodajalcem, ki jim še ni jasno: naložba v zdravje zaposlenih je poslovna naložba

Ljubljana, 20. 04. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Blaž Garbajs
Komentarji
36

V Sloveniji se približno tretjina delodajalcev zaveda, kako je za dobrobit podjetja pomembna skrb za zdravje svojih zaposlenih. Situacija je najslabša pri samozaposlenih in mikro podjetjih, kjer je vidik zdravja na delovnem mestu najbolj zanemarjen. Kako torej zagotoviti bolj zdravo fizično in psihosocialno delovno okolje?

O zagotavljanju zdravih delovnih mest je bilo govora na 4. mednarodnem simpoziju o zdravem življenjskem slogu.
O zagotavljanju zdravih delovnih mest je bilo govora na 4. mednarodnem simpoziju o zdravem življenjskem slogu. FOTO: Thinkstock

Nezadostna telesna aktivnost se je povzpela že na četrto mesto lestvice dejavnikov, ki povečujejo umrljivost. Zakaj se premalo gibljemo? Dejstvo je, da večino časa sedimo. Uporabljamo tako imenovani pasivni transport, vedno manj je fizičnega dela, vsi pa dobro vemo tudi, da se je težko ločiti od naprav informacijske tehnologije. Glede na to, da v povprečju vsaj osem ur dnevno preživimo na delovnem mestu, so napori pristojnih, da bi delodajalci delavcem zagotavljali zdravju čim manj škodljiva delovna mesta, vsekakor upravičeni. Prav o zagotavljanju zdravih delovnih mest je bilo govora na 4. mednarodnem simpoziju o zdravem življenjskem slogu.

Mojca Gobec, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na ministrstvu
Mojca Gobec, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na ministrstvu FOTO: Blaž Garbajs

"Delovno mesto je vsekakor primerno za promocijo zdravja," je prepričana Mojca Gobec, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na ministrstvu. S skrbjo za varna in zdravju prijazna delovna mesta prispevamu k temu, da se bodo zaposleni še dolgo dobro počutili, da bodo tudi v starejših letih visoko delovno storilni in da bodo ostali zdravi.

Zdravi ljudje v zdravih podjetjih

Po podatkih inšpektorata v Sloveniji nekaj več kot 30 odstotkov podjetij sodeluje pri promociji zdravja. Tisti, ki jo izvajajo, so spremenili fizično in socialno okolje. Povečanje zadovoljstva, izboljšanje osebnostnega razvoja, spodbujanje telesne dejavnosti in ostalo jih vodi v skupni uspeh, pravi Gobčeva. Naložba v zdravje je tako udi poslovna naložba. Zdravi in zadovoljni delavci so produktivnejši in ustvarjalnejši, redkeje zbolijo oziroma redkeje odhajajo v bolniški staž, organizaciji ostajajo zvesti. Delodajalec, ki nudi dobro in stimulativno delovno okolje, lažje zaposli kvalitetnejši kader, hkrati pa pridobi na ugledu.

Delavec
Delavec FOTO: Thinkstock
Najslabše razmere pri samozaposlenih in mikro podjetjih

Pri samozaposlenih in mikro podjetjih je po besedah Gobčeve vidik zdravja na delovnem mestu največkrat zanemarjen. Omenila je zaznavanje prezentizma, kar pomeni, da posameznik sicer prihaja na delo, a da tam ni zbran in učinkovit bodisi zaradi bolezni, neozdravljene poškodbe, hudih družinskih ali drugih življenjskih pritiskov in drugih stresnih situacij. "Potem imamo tu tudi prekomerno delo, ki načenja zdravje," pravi Gobčeva. Teh delavcev pri spodbujanju in promociji zdravja nikakor ne gre zanemariti.

Kateri ukrepi učinkujejo?

Dobre izkušnje in prakse morajo postati dober zgled in inspiracija ostalim, pravijo pristojni. Med ukrepi za izboljšanje delovnega okolja, ki jih veliko odgovornih podjetij že izvaja, je na primer zagotavljanje skupnih družabnih prostorov. Dobrodošle so vsakršne izboljšave delovnega okolja, kot je denimo izgradnja kuhinjskega kotička, namestitev fontan s pitno vodo in podobno. Dobro je, če imajo uslužbenci prostor za občasno razgibavanje in varovan prostor, kjer lahko pustijo svoja kolesa. Izpostavlja se tudi dostopnost do zdrave hrane v menzah in na avtomatih s prehrano.

Odličen primer podjetja, ki sledi smernicam, je na primer podjetje Atotech:

Kaj pa izboljšanje psihosocialnega delovnega okolja?

Za promocijo zdravja na delovnem mestu obstajajo številni dobri razlogi, še posebej v luči staranja in podaljševanja delovne dobe.
Za izboljšanje psihosocialnega delovnega okolja je na primer dobro omogočanje gibljivega delovnega časa in prilagodljivih delovnih mest. Ob tem je govora predvsem o delu na daljavo oziroma omogočanju dela od doma. Priljubljen ukrep je vsekakor spodbujanje delavcev, da tudi ti sodelujejo pri izboljšavah organizcije dela. Izjemnega pomena je tudi priložnost za vseživljenjsko učenje, izmenjavanje delavcev pri podobnih delih in širitev profila delovnih mest.

Takšni ukrepi veliko doprinesejo k boljšemu zdravju in počutju zaposlenih ter posledično k boljšim rezultatom.

Pred pristojnimi več izzivov

Na ministrstvu pravijo, da si vsekakor ne želijo, da so vse smernice in ukrepi zgolj črke na papirju. Zadovoljni so, da je bilo na podlagi razpisa ZZZS za sofinanciranje programov in projektov za promocijo zdravja na delovnem mestu uspešno izvedenih skupno 48 projektov, za katere je bilo v dveh letih namenjenih dva milijona evrov.

Z aktivnostmi bodo nadaljevali tudi v prihodnje, in sicer imajo pred seboj več izzivov. Predvsem bi radi promovirali nova orodja, aplikacije in tako imenovane e-rešitve, kot je denimo 24alife, ki jo razvijajo v Razvojnem centru IKTS Žalec.

Delovno okolje
Delovno okolje FOTO: Thinkstock

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti napoveduje tudi izvajanje evropske kampanje "Zdravo delovno okolje 2016-2017: Zdrava delovna mesta za vse generacije", ki poteka pod okriljem Evropske agencije za varnost in zdravje na delovnem mestu (EU-OSHA). Njen namen je spodbuditi prizadevanja za vzdržno delovno življenje in zdravo staranje tekom celotne poklicne kariere.

Načrt pristojnih pa predvideva tudi vpeljevanje davčnih olajšav za izvajanje aktivnosti, ki bi pripomogle k izboljšanju zdravja na delovnem mestu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

srecnii
20. 04. 2016 12.58
+5
Raje vlečem socialno podporo + sem zavarovan + obdelam še teden na črno pa lepše živim kot nekdo, ki hodi v trgovino, proizvodnjo delat 20-25 dni/mesec za 500-600 neto. Ko bo redna plača 900 evrov neto za delavca, prekinem socialno, delo na črno in se preko pogodbe zaposlim.
srecnii
20. 04. 2016 13.00
-3
Zdej me pa spljuvajte, ampak ne boste pljuval v mojo skledo, temveč v vašo skledo !!!!
Sputnik
20. 04. 2016 10.23
+0
aja zdaj so že delodajalci sami krivi da je po zakonu delavec vreden manj od vreče smeti??? kako pa kaj pol deluje to ko si prisiljen v s.p. in imaš 4-5€ na uro??? nobena firma se ne bo ukvarjala z bolnimi zaposlenimi. je na zavodu dovolj zdravih. pa še v s.p jih lahko prisiliš.
tali?ni tom
20. 04. 2016 10.21
+16
realnost delavca pri slovenskem delodajalcu ,pri večini,da ne žalim koga,verjetno je pa mogoče pri kakem drugače je taka da delaš,delaš,delaš ko zboliš delaš,delaš ,si bolan,poškodovan delaš,pod stresom delaš in nazadnje umreš ,kriv je pa po slovensko ali nezdravo prehranjevanje,alkohol,cigareti nikol nič drugega! če pa slučajno rečeš delodajalcu da maš težave enostavno reče da lahko greš! a so razen pri azbestozi še pri kakem delodajalcu iskali vzrok bolezni ki doleti delavce,od duševnih do fizičnih? niso! kako je lahko ženska ,slučajno je bila pri zdravniku kot jaz pri 38 letih iztrošena? šivilja ,ne more prstov premikat,bolniške ni,norma in kako bo zdržala do penzije? se vprašajo snovalci kvazi "bele knjige" kakšna zdravstvena in psihična klima vlada v slovenskih podjetjih? verjetno ne zato nonstop ko usta odprejo govorijo norosti! slovenska delodajalska srenja ustvarja invalide v svojih firmah,to je dejstvo! in zakaj? ker resnično ni učinka ne od zakonodaje,inšpektorjev,zdravnikov! zato potem zdravstvena zavarovalnica jamra!
Skunk Works
20. 04. 2016 10.26
+12
Slovenski delodajalci in delavci (realni sektor) so dvakrat udarjeni, prvič s globalno svetovno konkurenco, tako kot vsi, in drugič s predrago državo in visokimi davki, ki financirajo 50% prevelik JS (sicer prepotrebno volilno bazo levice), kjer jih na tisoče resno ne dela niti 2 uri na dan (pa uporabljajo lepe velike pisarne, opremo , programe, ogrevanje, klime itd.........Ne vem kaj pričakujete od slovenskih delodajalcev, ki se morajo nekako držati nad vodo....čarobno palčko?
caspera
20. 04. 2016 15.33
+2
roseann +++++ seveda za tiste primere, ko je delodajalec fer in pošten in tudi sam gara skupaj s svojimi zaposlenimi.
hrvat_Ante
20. 04. 2016 10.13
+6
A ni tako, da poptv vecinoma zaposluje preko avtorskih, se pravi, si morajo sami placevat prispevke, poptv pa jih odpika kadarkoli zeli? Vsak malo hvata krivine kjerkoli lahko, samo da ceneje skozi pride, ane
Rolesx
20. 04. 2016 09.59
+3
24 k.u.r. zopet fita.očitno nič drugega več ne delajo.vsak dan članki o fitanju resne zadeve pa pometejo pod preprogo. To je 24 .k.u.r.
DeželaKranjska
20. 04. 2016 09.54
+1
Delavec v Sloveniji je suženj. To vse posledica minulh SFRJ časov. Če si podpiral oblast ni ničesar manjkalo, danes precej podobno. Proletariat plačuje največjo ceno komunizma, kar so zafurali, vse to mi danes plačujemo.
jesenvoyo
20. 04. 2016 10.24
+10
To ni posledica minulih časov SFRJ, kjer so imeli delavci ne samo pravice, ampak tudi primerno plačilo za delo. Mali ljudje danes plačujemo uspešno osamosvojitev v kateri so posamezniki uspešno poskrbeli za svoj žep in pokradli kar se je dalo (prej se pa ni).
tali?ni tom
20. 04. 2016 10.27
+7
poglej,v SFRJ sem jaz že bil na šihtu in ko me je šef maltretiral sem ga prjavu direktorju pa jih je ker me je neopravičeno maltretiral šlišal od direktorja vpričo vseh zaposlenih! in kazensko je mel 3 mesece manjšo plačo! probaj to danes! ne bluzi o nekih stvareh o katerih nimaš popolnoma nobenega pojma! kar se je pa zafuralo se je tisti dan ko "smo" se šli tržni kapitalizem po slovensko na princip iz leta 1700 do 1900! če ne še starejši! ne moreš pa rečt da se je v komunizmu čeprav smo imeli socializem pa se to vztrajno pozablja vse zafural če se še kljub vztrajnemu plenjenju še danes prodaja sadove negdanje države inm zaposlenih! pa ne zagovarjam v poden d juge,me pa izredno moti da smo bili kot volivci ogoljufani boljšega življenja,tako kot ti in da samo še padamo! povzročitelji pa vzroke za to iščejo po jamah,breznih,megli skratka povsod samo pri sebi ne!
mrhovinar
20. 04. 2016 09.52
+1
Sporočilo delodajalcem, KATERIM še ni jasno... joj kakšna slovenščina...
Jimi1
20. 04. 2016 09.41
+34
Pišem o svoji najslabši izkušnji izpred let.... Delal sem v "zlati gazeli" v Žužemberku, kakšno leto po razglasitvi je bilo... Javna resnica je bila, da smo v sinternih pečeh pri 1360 C proizvajali stranski produkt FOSGEN ! Vsako leto je približno 1 oseba iz oddelka pečarjev ( od cca 4 oseb) čudežno pristala na "onkologiji". Predzadnji primer je bila takrat mati 2 malih otrok, zadnji pa mlad študent strojništva pred mojim odhodom. No pred tema dvema primeroma sem "najmanengerju Z.Ž." podal dopis iz del mesta "samostojnega konstrukterja" z predlogom , da za omenjeni prostor predlagam zaščito teh delavcev najbolj na " udaru", zaščito z "varnimi mesti" oz deli prostorov pod nadtlakom zraka od zunaj... Omenjeni novinarski (genij, najmanenger,človekoljub,človek z vizijo....) mi je takrat razdražen odgovoril-ustno, da kaj to mene briga, da njega ne absolutno nič, saj novega delavce zlahka dobi zunaj na "trgu dela" in ga zamenjava bolnika ne "košta nič"... Zanj življenja ljudi niso bila vredna niti 6000 do 8000 EUR, kolikor sem stroškov za omenjeno rešitev življenj planiral... Takšna je suženjska realnost Slovenije. Še sužnjem se je boljše godilo, ker jih je moral gospodar kupiti na suženjski tržnici... Da psihičnih pritiskov v temu podjetju ne bi posebej izpostavljal....
Našvasan_zob
20. 04. 2016 09.32
+11
Visoki davki so pa naložba v javni sektor.. Investiramo k norci....
ZeroQL
20. 04. 2016 09.32
+14
mislim, da vecina delodajalcev vsaj tle na dolenskem sploh ne zanima zascita delavcev pri delu, ker je to za njih spet dodaten strosek. Recimo podjetje sorex( tiskarna). V zimskem casu nobenga ogrevanja, nobene zascitne opreme, non stop mobing, place se kr brez razlogov manjsajo, orodje, ki ga uporabljas staro vec kot 15 let ali pa ga sploh ni. Delat moras tudi stvari, za katere ljudje sploh niso usposobljeni recim razkladanje z vilicarjem. Nobene klime, ki v tiskarnah kjer se mesajo barve pride se kako prav. Podobno je tudi drugje za minimalca ali se manj naj bi delal za 3 ljudi brez nekega varstva pri delu. Inspekcija je pa itak samo za okras ne nardijo nic, ce pa ze se pa najaviji en mesec prej, da delodajalci zacano skrijejo vse napake potem pa spet vse isto
Jimi1
20. 04. 2016 09.47
+9
Po mojih izkušnjah je Dolenjska najslabša kloaka v Sloveniji, kar se varstva zaposlenih zadeva.... Delovne in varnostne inšpektorje pa zanima zgolj še prisotnost alkota na del. mestu, kjer lahko delavca dokončno potolčejo... V Kovinarju mi je npr. sedanji brkati prokurist, takrat direktor ukazal, da morajo delavci 760kg težke palete variti od spodaj pod vilicami viličarja..... Ko sem od njega zahteval pisni ukaz, ga seveda nisem dobil, varili pa tudi niso v teh pogojih, dokler sem bil jaz tehnolog in zamenjava vodje delavnice.... No po poteku pogodbe čez dober teden sem dobil odpoved delovnega razmerja brez pojasnila....
Skunk Works
20. 04. 2016 09.31
+4
Cel svet, razen lenuhov (ki lepijo minuse tukaj), dela in želi delati v kapitalizmu...... in tam, v najbolj razvitih kapitalističnih državah, so delavci tudi najbolj zadovoljni.....(pustimo sedaj tretji svet, ki ga duši predvsem ogromna nataliteta, ogromno preveč ljudi, zato je cena posameznika nizka, tistih razmer ne reši noben sistem).......
jesenvoyo
20. 04. 2016 10.37
+4
V glavnem so lenuhi tisti, ki vidijo, da brez dela lahko s samo malo manj denarja živijo enako, kot tisti bedaki, ki za minimalno plačo delajo in garajo vsak dan. Tisti moment, ko bo človek z pošteno plačo lahko primerno živel, si tudi kaj privoščil, se bo veliko lenuhov odločilo za delo, prej ne. Razlika med podporo in plačo je zanemarljiva, posebej če odšteješ še stroške, ki jih ima delavec da lahko dela (prevoz, hrana, obleka, itd.)
joze drugi
20. 04. 2016 09.31
+6
Brez veze. Potem bomo dlje živeli in bodo spet podaljšali delovno dobo za v penzijo. :)
Demo X
20. 04. 2016 09.21
+5
Dejstvo je da podjetja, ki usposabljajo zaposlene, jim nudijo zdravniške preglede, OVO in imajo sprejete interne akte (mobbing, alkohol, OVO in promocija zdravja) so statistično uspešna podjetja. Zavedajo se, da je zdrav in zadovoljen delavec bistveno bolj produktiven in s tem povečajo učinkovitost in nepotrebne stroške. Ker pa so zaposleni v večih primerih mnenja, da imajo le dolžnosti do delodajalca in ne poznajo svojih pravic pa pride do raznih psihičnih problemov. Problem pri tem je strah pred izgubo službe v primeru nasprotovanju delodajalca pri izvedbi nalog, ki niso v skladu z dogovorom v pogodbi oz. sistemaciji njegovega delovnega mesta.
I G N O R A N T
20. 04. 2016 09.23
+9
Hm pristanejo na terapiji zaradi tistih kateri bi morali biti na terapiji?
Demo X
20. 04. 2016 09.40
+6
Jp Če ima človek za preživet družino je pripravljen marsikaj požret, da ne izgubi službe in tko pride s časom do težav v psihi. To se pol hitro zna prinest domov (v obliki nasilja, alkohola..) Če pa nisi pridna ovčka pa lahko slišiš na cesti od kakšnega šefa "sm mu dau knjizco k je biu preveč problematičn"
Trollka
20. 04. 2016 09.19
+11
Pa niti ne naložba v zdravje, bolj so pomembni dobri odnosi v podjetju in to, da se delavec med delom počuti dobro in zadovoljno. Že na tak način lahko preprečimo številne simptome slabega počutja, kot je utrujenost, zaspanost, glavobol, živčna napetost, sekiranje zaradi službe in iz tega potem se naprej razvijajo bolezni. V tujini vodstva podjetij ogromno vlagajo v odnose in zadovoljstvo delavcev, ker so tudi sami ta podjetja ustvarili iz nič in so morali tudi sami nekaj vložit, da so rasli in uspeli. Pri nas pa so kravatarji preko političnih vez prišli do državnih podjetij, niso rabili vložit niti kančka truda, da bi podjetja ustanovili in skupaj z njimi rasli, ampak so že prevzeli obstoječe podjetje. Zato, ker jim jese k riti prenešeno, nimajo občutka za empatijo in grajenje odnosov, posledično pa si vlečejo v svoje žepe, samo zato, ker so direktorji, delavci pa so suženjski material za 600 neto.
kmg
20. 04. 2016 09.06
+29
v tej državi je na prvem mestu samo to kako bi kdo koga izkoristil, izmozel, ter pokradel...za ostalo je škoda izgubljat besed..vi se kar pejte telovadbo slovenci bukovi, ter garajte po 16 ur na dan minimalno! saj vam lahko kake tapete nalimajo, boste mislili, da ste v naravi...:)
LuckyBastardo
20. 04. 2016 08.56
+31
Je pa res da država požre polovico delodajalčevih zaslužkov
jesenvoyo
20. 04. 2016 10.41
+2
Pa še od regresa ,božičnice delavcev, ki že tako na minimalcu težko živijo.
LuckyBastardo
20. 04. 2016 08.54
+15
to so pravljice, pri nas je tako da nas skoraj pretepajo. Ne dobimo zaščitne opreme, oz nam pripada ena delovna obleka na leto. 4 pari rokavic. En par delovnih čevljov.
zombie 1
20. 04. 2016 08.44
+28
1.pošteno plačilo 2.brez mobinga 3.ustvarjanje pozitivne klime med sodelavci 4.ulaganje v stroje in ostale zadeve (pišem za gospodarstvo).pri nas je direktor (LITOSTROJ POWER) poslal dopis,da v naslednjem tednu noben ne sme na dopust,da o mobingu,pritiskih in ostalih zadevah sploh ne pišem!!!
Vse strokovnjak
20. 04. 2016 08.43
+19
Ne glede na krizo pri službah tudi nečloveški delodajalci pridejo na slab glas. Tisti ki ima ves čas objavljene oglase za zaposlitev, tam sigurno nekaj ne špila. Iskalci zaposlitve, sploh tisti sposobni delavci se takemu ognejo v širokem krogu in to je povod za propad podjetja.
jesenvoyo
20. 04. 2016 10.43
+3
Zavodi, ki prav tako poznajo te delodajalce, pa jim pošiljajo tja nezaposlene, ki tja morajo iti delat.
I G N O R A N T
20. 04. 2016 08.38
+15
Predvsem bi moral biti pudarek na dusevnem zdravju ,