FIT 24UR

Svetovna prvakinja v footbagu: Ne maram stresa. Edini stres, ki ga prenašam, je na igrišču

Kranj, 04. 09. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
21

Ste že slišali za footbag? Ne? Zagotovo pa poznate žogico, imenovano 'hacky sack', iz katere izhaja? Lena Mlakar Jereb je žogico, napolnjeno z rižem, začela brcati v srednji šoli. Kar tako, za zabavo. Da jo bo ta mala zadevica nekega dne pripeljala do naziva svetovne prvakinje, si ni mislila. A njene sanje se tu še ne končajo.

32-letna Lena Mlakar Jereb je simpatična, komunikativna in nasmejana Kranjčanka, od začetka avgusta pa tudi svetovna prvakinja v footbagu. Nič hudega, če vam ta šport ni poznan, Lena je že navajena, da ljudem pojasnjuje, za kaj gre. "Ko jim rečem footbag, me ponavadi čudno gledajo, ko pa jih vprašam, ali poznajo žogico hacky sack, takoj vedo, za kaj gre. Footbag namreč izvira od tam."

Gre za igro z usnjeno žogico, ki je razdeljena na dve glavni disciplini – freestyle, pri katerem igralec ob glasbeni spremljavi občinstvo zabava z izvajanjem trikov (t. i. rutina), in igro na mrežo, ki na badminton igrišču deluje po principu odbojke – servis, sprejem, podaja, zabijanje, blokada. Poanta je v tem, da igralci ne smejo uporabljati rok, pač pa samo noge, od podplatov do kolen, žogica pa v nobenem primeru ne sme pasti na tla. Igra se v enicah, kjer ima igralec na voljo dva dotika z žogico, ali dvojicah, kjer so dotiki lahko trije, a morajo biti izmenični. Igra se na 11 ali 15 točk (odvisno, ali gre za enice ali dvojice), na dva dobljena niza od treh, kar pomeni, da povprečna igra običajno traja do pol ure. Obstajata ženska in moška disciplina ter mešane dvojice.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

'Če ne bi mogla več igrati, bi se mi sesul svet'

Na začetku so obstajale štiri velike skupine footbagerjev – Ljubljančani, ki so prvi ustanovili klub, ekipa iz Brezovice, ekipa freestylerjev iz Laškega in Kranjčani. "Takrat je bil to velik bum, vsi so brcali žogico, veliko so delali na promociji. Potem pa so se s tem postopoma nehali ukvarjati, saj so si večinoma ustvarili družine in nimajo več časa," pojasnjuje Lena, ki je danes ena od le še petih Kranjčanov, ki so še vedno aktivni v footbagu.

Vodilna sila v ekipi od samega začetka, pravi Lena, je bil Aleš Pelko. "On je ta šport pripeljal v Kranj, se trudil, da smo se obdržali vsa ta leta kot ekipa, ter prevzel vlogo trenerja, čeprav se je tudi on sam učil veščine tega športa." Kranjčani namreč nimajo svojega kluba ali zveze in ne prirejajo turnirjev. Vse, kar delajo, delajo na lastno pobudo in z lastnim denarjem. Svojih dosežkov, ki jih ni malo, ne izpostavljajo nikjer, zato so doma dokaj neprepoznavni. Na treningih se dobivajo le enkrat tedensko in Lena se boji, da bo – če svojega znanja ne bodo podajali naslednjim generacijam –, vse skupaj počasi zamrlo. "S tem športom sem se začela ukvarjati v srednji šoli, ko kot najstnik prestajaš marsikaj, ob njem sem zrasla, si izoblikovala osebnost, postala sem samozavestnejša. Ta šport je del mene, če ga ne bi mogla več igrati, bi se mi sesul svet."

Srčno si želi, da bi lahko pripomogla k temu, da bi bil footbag v Sloveniji bolj prepoznan in da bi zanj navdušila mlade. Želi si tudi boljšega sodelovanja s Freestylerji v Sloveniji. "Žal mi je, da v Kranju nimamo nobenega freestylerja, ki bi otrokom kazal svoje trike in bi ga želeli posnemati. Ker vidim, da jih zanima. Ko nas opazujejo, kaj delamo z žogico, pridejo zraven in si želijo poskusiti … " Še večja težava je v tem, da v tem športu ni trenerjev, zato se mora posameznik učiti povsem sam – z vajo in lastno iniciativo. "Težko je dobiti nove igralce, ker nimamo posebej najetih terminov za treninge novih igralcev, niti izdelanega sistema treningov. Igralcu lahko le pokažemo, kako se igra, potem pa mora sam razvijati svoj stil. Dejstvo pa je, da mora imeti veliko predznanja, preden lahko igra na mreži."

Poanta footbaga na mreži je v tem, da igralci ne smejo uporabljati rok, pač pa samo noge, od podplatov do kolen, žogica pa v nobenem primeru ne sme pasti na tla.
Poanta footbaga na mreži je v tem, da igralci ne smejo uporabljati rok, pač pa samo noge, od podplatov do kolen, žogica pa v nobenem primeru ne sme pasti na tla. FOTO: Ken Shultz

Šport, ki je praktično zastonj in ne pozna rivalstva

Poškodbe pri footbagu žal niso redke, še posebej trpijo kolena. "Dejstvo je, da ima ta šport precej nenaravne gibe – trpijo kolki, gležnji, kolena, veliko je skokov in pristankov ... To ni karate, ko veš, kdaj boš skočil in udaril, svojih reakcij ne moreš predvideti, so dokaj nekontrolirane," pojasnjuje Lena.

Tudi sama si je leta 2014 na svetovnem prvenstvu v Parizu že prvi dan poškodovala koleno, a je kljub temu vztrajala in na koncu pristala na uspešnem četrtem mestu. V letih, ki so sledila, si je strgala še meniskus in nato lani septembra vendarle prestala operacijo. V manj kot letu dni si je brez fizioterapije, samo z vajami, ki jih je izvajala sama doma, popolnoma opomogla. "Poškodba me ni ustavila, še dodatno me je motivirala," pravi.

Lena, ki se s športom ukvarja že celo življenje, pravi, da jo je vedno omejeval denar, footbag pa je praktično zastonj. "Ne potrebuješ drugega kot žogico, ki jo lahko celo sam narediš, in superge, greš na cesto in treniraš. Ko enkrat prideš do igre na mreži, pa potrebuješ samo še mrežo." Dobrega igralca footbaga po njenih besedah odlikujejo predvsem izkušnje iz tekmovanj in ne sam trening. "Nihče te ne uči, kaj je prav in kaj ne, lahko sicer sprejemaš nasvete drugih, vendar pa se večinoma naučiš iz situacij, ki jih sam predvidiš in se nanje ustrezno odzoveš. 80 odstotkov igre je mentalne in ne fizične."

Poleg tega se pri večini športov soočaš z nevoščljivostjo, rivalstvom in tekmovalnostjo, pravi Lena in doda: v footbagu pa tega ni. Odprti in prijazni ljudje so pravzaprav glavni razlog, da počne, kar počne. "Nekoč nas je nek slovenski olimpijski športnik vprašal, kaj se gremo, češ da to sploh ni šport, ker ni na olimpijskih igrah. Take besede ti zagotovo izbijejo moralo. Tega pri nas ni. Ker nas je tako malo, se močno trudimo, da ta šport ohranimo. Smo kot ena velika družina, ki drug drugega spodbuja in si privošči zmago."

Freestylerji svoje trike pogosto posnamejo in jih objavijo na YouTubeu, kjer jih drugi lahko posnemajo.
Freestylerji svoje trike pogosto posnamejo in jih objavijo na YouTubeu, kjer jih drugi lahko posnemajo. FOTO: footbag Kranj

Uspeh, ki ga ni pričakovala

Kakšen je občutek, ko vsi navijajo za enega, je Lena na lastni koži občutila v začetku avgusta, ko je sama in na lastne stroške odpotovala na svetovno prvenstvo v zibelko footbaga – Portland. Tja nisem odšla po zmago, pravi, pač pa zato, ker sem si želela spoznati ljudi, ki so začeli s tem športom.

Ker ni imela partnerja za žensko in mešano disciplino, ju je morala poiskati kar na licu mesta, med približno 100 tekmovalci. Žensko soigralko je našla v Nemki Kerstin Anhuth, s katero sta se poznali že od prej, moškega pa v Poljaku Wiktorju Debskiju, s katerim ni še nikoli igrala. "Kljub temu, da nikoli prej nisva odigrala nobene igre, niti za trening, je bila to zame ena najboljših iger v življenju," pravi.

Lena je namreč domov prišla kot velika zmagovalka – s seboj je prinesla dve zlati medalji (v enicah in mešani disciplini), in eno srebrno (v ženskih dvojicah). "Največ, kar lahko dosežeš v svetovnemu merilu, je triple crown (trojno zlato), ki mi je za las ušlo," skromno pripoveduje in doda, da ni preveč razočarana, saj je "treba kaj pustiti še za prihodnjič".

Za osvojitev laskavega naslova je dobila zgolj simbolično denarno nagrado, ki pa ni pokrila niti stroškov njenega potovanja. A skromno dekle pravi, da je največja nagrada njeno osebno zadovoljstvo. "In zavedanje, da imam majhno družino doma, hkrati pa brate, družino s celega sveta. Triple crown je res težko doseči in občutek, ko so vsi navijali zame, je bil neverjeten," pripoveduje.

Lena je s svetovnega prvenstva v Portlandu prinesla dve zlati in eno srebrno medaljo.
Lena je s svetovnega prvenstva v Portlandu prinesla dve zlati in eno srebrno medaljo. FOTO: Brent Welch

Sanje še niso končane

Lena zasluge za svoj uspeh pripisuje tudi svojemu partnerju. "Brez njega, ki mi nesebično omogoča, da uresničujem cilje v tem športu, mi zagotovo ne bi uspelo," pravi in hiti pripovedovati, da se njene sanje tu še ne končajo.

Močno si namreč želi, da bi Slovenija organizirala naslednje evropsko prvenstvo v footbagu. "Vsi nas sprašujejo, kdaj bomo mi gostili prvenstvo. Imamo podporo evropske zveze, tako da s samo organizacijo ne bi bilo nobenih težav, zdaj samo iščemo možnosti za najem prostorov." Zato prav zdaj pišejo pismo kranjskemu županu, če bo morda imel posluh zanje.

Osvojene medalje članov ekipe footbag Kranj
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

StarWars
14. 09. 2017 08.24
+1
A zadnjih par člankov kaj menjate v 1 mesecu, ali jih kar pustite? Sej je google, če je šla prevajalka na dopust.
martinov
13. 09. 2017 10.02
+1
Že dober teden nič novega. Ali je tudi to OGLAS ?!
SEJBOBOL
06. 09. 2017 17.42
+2
Lahk bi začel sam z zobmi udarjat , al pa ušesi ..... no ja vse je bolje k nič ....
TheTruth4u
05. 09. 2017 17.56
-5
Čestitke za... nič?
Maxx365
06. 09. 2017 19.13
+0
AxisDeus
05. 09. 2017 17.36
+7
Okej, šport kot tak se mi zdi nesmiseln in neperspektiven, ampak če punca uživa v njem in sama skrbi za svoje finance, ji želim še veliko uspeha!
DeBill
05. 09. 2017 14.30
+9
lohk bi se poskusla še v starem črnogorskem: bacanje kamena sa ramena
mastaflash
05. 09. 2017 13.04
-7
pa kva je to za en sport..bedno da se sploh spravis tole trenirat
gunja
05. 09. 2017 15.19
+3
mastaflash
11. 09. 2017 22.36
gunja, a ti tu zogcobrcas? najd si sport ne pa tole prckanje
Libero29
05. 09. 2017 11.48
+17
Pa kaj je z vami folk? Kaj je s "kvaedej"?? A piše, da je vse izvedla na lastne stroške?? Mislim, pri teh res neumnih komentarjih se normalnemu človeku res obrne! Mislim, res bolni ljudje! A če ni vse po črki standarda, ki velja samo v Sloveniji, je pa kar neki al kaj?? Mislim, res, lokalpatrioti!
Praškovarit
05. 09. 2017 10.38
+7
kdaj bodo to uvrstili na olimpijske igre
TheTruth4u
05. 09. 2017 09.28
-2
odkimasin
05. 09. 2017 09.03
-15
Folk ma preveč cajta pol se pa spomni razne neumnosti, da od nas poštenih delovnih državljanov denar cuzajo!
ata_jez
08. 09. 2017 16.12
+9
Malo se mi dozdeva, da nisi niti pošten, niti deloven.
WyattEarp
05. 09. 2017 08.53
+14
kaj vse se ne spomnejo da je športna disciplina...
KofiAnnan
05. 09. 2017 08.46
+49
No ja , za vsake stopničke se je treba pomatrat , ne glede na vrsto športa.
zsa.zsa
05. 09. 2017 08.40
+43
Bravo Lena, cestitke!!! Iskreno ti privoscim sreco!
bebo3
05. 09. 2017 08.29
-5
halo, to je pa res kr neki
Maxx365
05. 09. 2017 08.55
+29
vrtnar01
05. 09. 2017 14.38
-3