FIT 24UR

Veste, kako teči v poletnih dneh? Pomembna so oblačila, voda in zaščita

Ljubljana, 07. 06. 2018 12.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
4

Tek je pri Slovencih izjemno priljubljen, a poletje je tu, z njim pa tudi visoke temperature in vlaga, zaradi česar so aktivnosti na prostem precej otežene. Ne samo, da nam gre takrat "težje od nog", vročina lahko privede do dehidracije, vročinskih krčev ali celo kapi.

Za vse, ki kljub nevarnostim tudi v vročih poletnih dneh ne želite izpustiti te aktivnosti, smo zbrali nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali lažje premagovati kilometre.

Poleti poskušajte teči zgodaj zjutraj ali zvečer, ko je ozračje prijetno hladno.
Poleti poskušajte teči zgodaj zjutraj ali zvečer, ko je ozračje prijetno hladno. FOTO: iStock

1. Tecite zjutraj ali proti večeru
Ena najboljših rešitev je, da se za tek odločite v zgodnjih jutranjih ali večernih urah, ko je še/že prijetno hladno. Če boste tekli v temi, ne pozabite poskrbeti za to, da boste vidni voznikom in drugim udeležencem na cesti.

2. Postopoma se prilagodite na vročino
Če se boste iz prijetno ohlajenega prostora odpravili na vročino in takoj začeli teči, ne da bi svojemu telesu dali možnost, da se aklimatizira, ga boste šokirali. Telo v povprečju potrebuje med 10 in 14 dni, da se prilagodi na višjo "delovno" temperaturo. V tem času sta opazni spremembi v izločenem potu z višjo količino natrija in višji frekvenci srčnega utripa. Zato s tekom začnite počasi in tudi intenzivnost stopnjujte počasneje kot sicer.

3. Poskrbite za hidracijo
Skrb za hidracijo je pomembna vsak dan in ne samo pri teku. Saj ste že slišali tisto o najmanj dveh litrih vode na dan. Še posebej pomembna pa je, ko smo izpostavljeni vročini, saj se takrat bolj potimo in tako hitreje izgubljamo tekočino. Koliko tekočine potrebujete, je odvisno od intenzivnosti treninga in tega, koliko se potite. Dobro pa je, da med treningom naredite nekaj požirkov tekočine vsakih 20 minut. Nalivanje z vodo tik pred tekom ni priporočljivo, zato jo v zmernih količinah pijte pred, med in po teku. S seboj jo lahko vzamete v steklenički, ki jo pripnete na pas. Če se odpravljate na daljši tek, strokovnjaki svetujejo, da vodo nadomestite z napitki, ki vsebujejo elektrolite in ogljikove hidrate, kar bo dvignilo ravni energije.

3. Oblecite se primerno
Ni hujšega za tekača, kot da na žgočem soncu nosi oblačila, ki so predebela in ne dihajo. Tekaška oprema je izjemno pomembna – izberite lahke materiale iz bombaža, ki dihajo in s telesa vpijajo pot. Še posebej pomembno je, da je iz takšnega materiala sloj oblačila, ki se dotika kože. Čeprav se ohlapna oblačila morda zdijo primerna, pa se to v praksi izkaže za slabo. Ko se takšna oblačila, na primer spodnjice in majice, pomešajo s potom, se namreč poveča verjetnost za trenje in drgnenje s kožo, kar je lahko precej boleče. Bodite pozorni tudi na barve – svetlejše ne privlačijo toliko svetlobe kot temne, v katerih vam bo tudi bolj vroče.

Poskrbite za regeneracijo in počitek.
Poskrbite za regeneracijo in počitek. FOTO: iStock

4. Zaščitite se pred soncem
Poskusite čim več teči po senci, na primer v gozdu, kjer se hkrati lahko nadihate svežega zraka in se umaknete hrupu avtomobilov. Sončni žarki vas lahko ulovijo kjerkoli in povzročijo neprijetne opekline, zato si na dele kože, ki je izpostavljena soncu, nanesite kremo z visokim zaščitnim faktorjem. S sončnimi očali zaščitite tudi oči, premočna svetloba namreč lahko poškoduje lečo v očesu, pa še mrščiti se vam ne bo treba. Če se le da, se soncu izogibajte med 10. in 16. uro, ko je najmočnejše.

5. Ne precenjujte svojih sposobnosti
Poletje ni primeren čas za postavljanje novih osebnih rekordov, sploh ne s tekom na vročini. Če ste se prej ob rednem teku zadihali pri petem kilometru, se boste zdaj morda že pri tretjem, a naj vas to ne spravi v slabo voljo. Zagotovo boste tekli počasneje in bolj se boste potili, a vaše zdravje je pomembnejše od tisih nekaj minut, kolikor boste zaostali za svojimi siceršnjimi rezultati, opozarjajo strokovnjaki. Ne ženite sebe in svojega telesa, saj se vam bo tek na ta način le zameril, tega pa si zagotovo ne želite.

6. Počivajte in poskrbite za regeneracijo
Vedno po teku svojemu telesu zagotovite potreben počitek, da se lahko regenerira. Poskrbite za dovolj vode in primerne obroke po treningu. Magnezij bo pomagal pri bolečini in krčih, cink pa bo poskrbel za regeneracijo mišic in povrnitev moči. Magnezij lahko najdete v avokadu, oreščkih in lososu, cink pa v različnih semenih, na primer bučnih in sezamu, pa tudi v česnu in čičeriki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KavčStrokovnjak
07. 06. 2018 17.25
+1
Zanemarite vse zgoraj napisano in se raje naučite PRAVILNO tečt. Tehnika in ne potrošne dobrine!
dzonimakaroni
07. 06. 2018 16.37
+1
Uf, s tole s slike bi tekel in tekel in tekel...
HOOONDAAA
07. 06. 2018 15.29
+1
Tečeš 3 - 5 km odvisno od počutja in z malo večjim tempom pa ti nima kaj bit.
tata_mata
07. 06. 2018 15.08
+4
"...nanesite kremo z visokim zaščitnim faktorjem." Morda bi novinarka kdaj probala, to kar prepisuje v članek in bi drugič spustila kakšno neumnost. Pojdite na vroč dan tečt namazani s katerokoli kremo...