FIT 24UR

V ospredju rožnatega oktobra letos skrb za zdravje

Ljubljana, 02. 10. 2019 15.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
U.Z./ STA
Komentarji
0

V združenju Europa Donna Slovenija so začetek rožnatega oktobra obeležili z dogodkom v parku Zvezda, kjer so mimoidoče osveščali o pomenu zdravega življenjskega sloga. Prekomerni telesni teži in pomanjkanju telesne aktivnosti namreč pripisujejo od 25 do 33 odstotkov vseh primerov raka dojk.

"Letos smo v ospredje rožnatega oktobra postavili skrb za svoje zdravje. Z zdravim življenjskim slogom danes prispevamo k svojemu zdravju v prihodnosti," je povedala predsednica združenja Europa Donna Slovenija Tanja Španić. Prek preprostih šestih nalog o pomenu ohranjanja primerne telesne mase, telesne dejavnosti in zdrave prehrane, samopregledovanja in odzivanja na program Dora ter informiranja o hormonskem vplivu na nastanek bolezni v združenju po besedah Španićeve želijo ljudi spodbuditi, da tudi sami sprejmejo zdrav življenjski slog.

V parku so poleg informativnega gradiva na stojnicah pripravili tudi praktični prikaz, koliko žensk v enem mesecu zboli in pod akcijo Dajmo raka dojk na čevelj barvajo čevlje. "Z roza barvo bomo pobarvali 108 parov ženskih in en par moških čevljev, kar predstavlja število novih bolnikov v oktobru," je še dodala.

Z rakom dojk se vsak dan soočijo vsaj tri Slovenke.
Z rakom dojk se vsak dan soočijo vsaj tri Slovenke. FOTO: Aljoša Kravanja

Z rakom dojk se vsak dan soočijo vsaj tri Slovenke

Prostovoljka Tatjana Kozomernik je lani zbolela za rakom dojk, prestala operacijo, kemoterapijo, obsevanje, zdaj je na hormonski terapiji. "Rak dojk prizadene tako bolnice kot ostale, družino, prijatelje, sorodnike, v bistvu ti se popolnoma spremeni življenje. Postavi se ti vse na glavo, kar naenkrat si v nekem kaosu, ne veš, kako bi se lotil stvari, a druge izbire pač nimaš," je opisala svoje stanje.

Navkljub vsemu pa se, kot pravi, moraš boriti, sebe postaviti na prvo mesto in delati na tem, da preživiš. Kot zelo pomembno je izpostavila zdravo prehrano, gibanje, pozitivno razmišljanje. "Vse je v naših glavah, moraš se sprostiti, spremeniti svoje misli, se boriti vsak dan posebej in nikoli obupati ne glede na vse," je še povedala Kozomernikova.

Da številne raziskave kažejo povezavo med zdravim načinom življenja in manjšim tveganjem za razvoj raka dojk je pritrdil tudi zdravnik Vedran Hadžić z ljubljanske fakultete za šport. Prekomerni telesni teži in pomanjkanju telesne aktivnosti se namreč pripisuje od 25 do 33 odstotkov vseh primerov raka dojk.

"Tu smo z namenom, da osvetlimo komponento življenjskega sloga, ki se nanaša na telesno dejavnost. Z aparati ocenjujemo telesno sestavo, ki je zelo pomembna, kajti odstotek mišične mase zelo pomembno vpliva na zdravje, pa tudi na obolevnost posameznika," je pojasnil.

Prav tako tistim, ki želijo, testirajo gibalno sposobnost, mišično vzdržljivost in mišično moč. Vse to z namenom, da ljudem povedo, da samo aerobna vaja, hoja, tek, plavanje niso zadosti, ampak da je tudi moč zelo pomembna komponenta telesne pripravljenosti, ki pomembno vpliva na zdravje.

Fakulteta za šport z združenjem Europa Donna sodeluje že pet let. Na fakulteti po njegovih besedah izvajajo brezplačne programe vadbe pod strokovnim nadzorom za bolnice z rakom dojke. "Letos program poteka že šestič. Odziv je zelo dober. Tudi po postavitvi diagnoze je koristno, da ostanejo telesno dejavne, ker to vpliva oz. zmanjšuje možnost ponovitve bolezni, predvsem pa vpliva na dobro počutje posameznic, kar je zelo pomembno," je še poudaril Hadžić.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.