"Dirka okoli Slovenije predstavlja prostor, na katerem se ljudje družijo, povezujejo, izmenjujejo vesele in žalostne trenutke. Emocije in ljubezen do športa nas povezujejo v obliki nesebičnih kolektivnih dejanj s katerimi v ospredje postavljamo delovanje celotne ekipe in ne zgolj posameznika. Le združeni lahko pridemo dlje," pravi direktor Dirke okoli Slovenije Dejan Gorenc.
Kje poteka trasa?
Dirka se začne v Postojni in kolesarje najprej vodi skozi pivško kotlino, potem pa čez Brkine na obalo. Trasa nato zavije čez Kras, ko se kolesarji približajo prvem resnejšem klancu na Predmejo. Kmalu za tem vstopijo v gorat in vremensko nestanoviten alpski svet, kjer jih čaka sloviti vzpon na prelaz Vršič (1.611 m).
Po napornem premagovanju vršiške strmine se kolesarji odpeljejo še na drugi konec Slovenije, ko čez prelaz Črnivec (902 m) vstopijo na Koroško in nadaljujejo proti pretežno ravninskemu Prekmurju. Z resnejšimi klanci je konec, toda krajše in resnejše strmine pustijo globok pečat na utrujenost tekmovalcev. Od tu dalje kolesarji zaokrožijo več kot 1.200 kilometrski krog čez Dolenjsko ter se čez Kočevje vračajo proti Postojni.
Organizirana pod okriljem vodilne mednarodne zveze, posvečene ultra kolesarjenju, UMCA, se Dirka okoli Slovenije običajno odvija v začetku maja in privabi nekatere od najboljših ultra kolesarjev. Ker se odvija relativno zgodaj v sezoni, predstavlja s preko 1.200 kilometri in okoli 13.500 višinskimi metri edinstven preskus vzdržljivosti in pokazatelj pripravljenosti za še zahtevnejše dirke, kot je Dirka preko Amerike, na spletni strani pojasnjujejo organizatorji.
30 kilometrov in šest ur dobrodelnosti
Pričetek dobrodelnega kolesarjenja, ki bo organiziran v okviru fundacije Jureta Robiča, bo v nedeljo ob 10.30. Trasa bo dolga 30 kilometrov in bo premagala 480 višinskh metrov. S startom in ciljem v centru Postojne na Titovem trgu bo sklenjena v krog.
Kolesarji bodo startnino poravnali v obliki donacije v višini 10 evrov na startu, kjer bo njihovo ime vpisano v tabelo. Ob vsakem prevoženem krogu si bodo lahko sami vpisovali število prevoženih krogov. Glede na svoje zmožnosti se bo vsak kolesar odločil, koliko krogov bo odpeljal v časovni omejitvi šestih ur. Organizatorji bodo najboljše nagradili s praktičnimi nagradami pokroviteljev.
Otrokom, ki si tega ne morejo privoščiti, bodo omogočili počitnice
Zbrana sredstva bodo namenili organizaciji kolesarskih počitnic za otroke, ki si jih ne morejo privoščiti. "Na kolesarske počitnice bomo odpeljali toliko otrok, kolikor sredstev bomo zbrali," napovedujejo. "Kriteriji pri izbiri otrok so enostavni. Izbiramo otroke, ki so pridni v šoli, so resnično iz socialno šibkih družin in izkazujejo interes za športno udejstvovanje. Pri izbiri nam pomagajo društva prijateljev mladine in delavci na šolah, ki poznajo socialne razmere v katerih živijo njihovi učenci. Praviloma izbiramo otroke iz četrtega ali petega razreda osnovnih šol. Razlog je predvsem v tem, da so ti otroci že dovolj veliki za standardno gorsko kolo," so še zapisali.
Kaj vse bodo otroci počeli?
Petdnevne počitnice med 23. in 27. julijem so namenjene otrokom iz celotne Slovenije, starim od devet do dvanajst let, in bodo organizirane v Postojni. Strošek 240 evrov vključuje prevoz, spanje, prehrano, animacijo, strokovno vodene kolesarske vsebine (le ta se lahko nekoliko spreminja glede na cenovno politiko ponudnikov, ki opravljajo storitve).
Starši bodo otroke pripeljali v Postojno in jih nastanili v mladinskem hotelu Proteus. V sproščenem vzdušju jih bodo sprejeli animatorji in seznanili s atraktivnim tedenskim programom ter poskusili pričarati nepozabno izkušnjo vsakemu otroku posebej. Skozi tedenski program bodo spoznali vzpodbudno postojnsko okolje, ki je v zadnjih 11 letih močno naklonjeno kolesarjem. V letošnjem letu je bilo v občini Postojna namreč zgrajenih pet novih kolesarskih "tlačilnih" poligonov, torej skupno šest poligonov v občini, kar je unikum v Evropi in v svetu. "Skupaj bomo spoznali vse omenjene poligone in se ob pomoči izkušenih slovenskih kolesarskih inštruktorjev in vaditeljev skupine Pumptrack Slovenija naučili pravilne vožnje po njih," napovedujejo organizatorji. Večeri bodo potekali v prijetni in sproščeni družbi, z zanimivimi vsebinami in igrami. Otroke bodo obiskali nekateri slovenski profesionalni kolesarji in jim zaupali svoje izkušnje ter prehojeno pot do uspeha.
V petih dneh bivanja bodo otroci:
- okrepili sposobnosti s področja koordinacije, agilnosti in ravnotežja na kolesu
- postali bolj samozavestni v vožnji s kolesom
- prepoznali svoje skrite potenciale
- spoznali pomen povezovanja in sodelovanja za skupni uspeh
- preživeli najlepši teden
"To je bil najlepši teden v mojem življenju," je povedal Jaka, ko so poleti leta 2016 za en teden v center mesta pripeljali montažni kolesarski poligon. Ta je bil od jutra do večera poln otrok in mladine, kar je organizatorjem dalo dodaten zagon in željo, da osrečijo še več slovenskih otrok.
'Nič ni nemogoče'
Jure Robič, leta 1969 rojeni najuspešnejši slovenski ekstremni kolesar, se je že v otroštvu zaljubil v kolo. Na Jesenicah rojeni ultramaratonec, nekdaj poklicni vojak zaposlen v športni četi Slovenske vojske, je svojo kolesarsko kariero začel v klubu Lip Bled, jo nadaljeval v novomeški Krki in kranjski Savi ter bil med letoma 1988 in 1994 član državne reprezentance. Nato se je posvetil ultramaratonskemu kolesarstvu. V športni karieri je dosegel več kot sto zmag in več kot 150-krat stal na zmagovalnih stopničkah. Njegove najpogostejše besede so bile: "Nič ni nemogoče."
V letu 2010 je vojska z njim prekinila pogodbo, kar je pomenilo, da je moral poiskati nove sponzorje, s pomočjo katerih se je Jure lahko ponovno udeležil svoje zadnje dirke RAAM, ene najbolj spoštovanih in najdaljših vzdržljivostnih športnih dogodkov, ki ima legendarni status po celem svetu. Dolžina dirke je več kot 4800 kilometrov, dirka prečka 14 zveznih držav. Tekmovalci premagajo več kot 35.000 metrov višinske razlike. Solo kolesarji pridejo navadno v cilj v 9 do 12 dneh, v povprečju pa na dan prekolesarijo med 400 in 550 kilometrov.
Jure Robič je RAAM 2010 prekolesaril v zmagovalnih devetih dneh, eni uri in eni minuti. S tem je postal edini človek na svetu, ki je RAAM zmagal kar petkrat. Do danes še nikomur ni uspelo premagati našega šampiona.
Umrl je v prometni nesreči 24. septembra 2010 v bližini svojega rojstnega kraja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.