Ste morda tudi vi eden tistih, ki se ne marajo potiti v telovadnici? Mogoče ne želite oziroma ne morete zapravljati denarja za plačljive vadbe? To nikakor ne pomeni, da ne morete vzdrževati aktivnega življenjskega sloga, možnosti je namreč veliko. Naši trije sogovorniki — Nina, Maja in Nejc — so vsak na svoj način aktivni in mogoče boste ob prebiranju njihovih zgodb našli vadbo, ki bi bila primerna tudi za vsa.
Nejc vsaj trikrat na teden obuje tekaške superge in preteče nekaj kilometrov, Maja se je odločila, da bo doma začela migati ob posnetkih vadb, ki jih je našla na YouTubu, Nina pa je aktivna s pomočjo steperja, v svoj vadbeni program pa vključi še vadbo z lastno težo in dvigovanje ročnih uteži. Maja še izpostavi, da za njeno kondicijo skrbi tudi njen kuža. "Verjamem, da vsak lastnik ve, da je pes odličen motivator, saj nikakor ne izpusti svojih sprehodov večkrat na dan, ne glede na vreme. S psom ali tečem, še raje pa izvajam hitro hojo," pripoveduje.
'Zakaj tečem na tekočem traku, ko pa zunaj vse prekipeva od življenja?'
Kot pojasnjuje Maja, se je za vadbo doma odločila, ker ji delovne in druge obveznosti časovno niso dopuščale, da bi se udeležila organiziranih vadb, saj živi v manjšem kraju izzven Ljubljane. Sicer dodaja, da bi lahko vadbo izbrala tudi v prestolnici, a ji daljša vožnja do doma po vadbi ni bila prijetna. Prav tako jo telovadba na napravah v fitnesu ne privlači. In tako je med brskanjem po spletu na YouTubu našla nešteto različnih vadb.
Tudi Nina pravi, da je vadba doma še najbolj priročna, a poudarja, da gre v prvi vrsti za občutek sproščenosti. "Lažje se sprostim doma kot pa v večji skupini ljudi." Ko se je odločila, da bo bolj aktivna, je začela s sprehodi. Kot pravi, so ji pomagali tudi pri tem, da je zbistrila misli in se sprostila. A ker ji jeseni in pozimi sprehodi ob dežju ali pihanju vetra niso več ustrezali, se je odločila za nakup stepperja. "S tem sem lahko vsaj delno nadomestila sprehode, ob tem pa sem doma še začela dvigovati ročne uteži."
Nejc pravi, da se je za tek odločil, ker je najbolj enostavna in dostopna vadba. "Tečeš lahko kjerkoli, kadarkoli, sam ali v družbi. Potrebuješ le športne copate in nekaj motivacije," še dodatno podkrepi svojo odločitev. Poleg tega pa ga je pritegnilo tudi to, da vadba poteka na prostem, stran od zaprtih prostorov, v katerih po njegovem mnenju prebijemo preveč časa, ponavadi v sedečem položaju.
Kot pripoveduje, je bil nekoč sam med tistimi, ki so sopihali na tekočem traku v fitnesu in dvigovali uteži. "Vsak dan sem gledal iste ljudi, ki so večinoma preobremenjeni s samovšečnostjo, le redko s kom spregovorili kakšno besedo. Vsak ljubi dan so trenerji ob vadbi vrteli eno in isto glasbo, vrstni red pesmi sem znal na pamet. Še danes ne vem, kako sem lahko to tako dolgo zdržal," se spominja. Vse do trenutka, ko se je sam pri sebi vprašal: "Zakaj tečem na tekočem traku, obkrožen z LCD-ji, na katerih se vrti brezvezen program, poslušam duhomorno in že tisočkrat preposlušano glasbo ter zrem v preznojene mišičnjake in vzvišene samovšečnice, ko pa zunaj vse prekipeva od življenja." Od takrat se ni več vrnil na fitnes, temveč je začel teči na prostem. "Sledil je klic prijatelja, če se pridružim, in kmalu se nas je nabralo kar nekaj tekaških rekreativcev, ki se spodbujamo in ob vadbi tudi izjemno zabavamo."
'Ko srce požene kri po žilah ter prebudi vsa čutila, občutim zadovoljstvo'
Nina pravi, da so bili začetki težki. "Moj partner me je moral kar malo prisiliti," prizna in doda, da je bil njena motivacija tudi on, saj je bolj športen tip. "Potem se kar malo nalezeš tega športnega duha." Zdaj pa je motivacija napredek, ki je že viden, pojasnjuje. Njen cilj je boljše počutje in ne hujšanje. "In dejansko mi gibanje pomaga, da se bolje počutim in tako mi ni več težko telovaditi."
Tudi Maja pojasnjuje, da je bil njen cilj boljše počutje in ne hujšanje, saj s težo nima težav, si je pa želela bolj utrditi mišice. "Kmalu sem se začela bolje počutiti, zdaj pa sem se že toliko navadila, da nimam težav z motivacijo," priznava.
"Ko odtečem nekaj kilometrov, ko srce požene kri po žilah ter prebudi vsa čutila in otopele možgane, občutim zadovoljstvo. Ta občutek je najboljša motivacija za vsako naslednjo vadbo. Če k temu dodaš še prebujeno spomladansko naravo in spodbudno besedo kolega tekača, se res ni težko spet odpraviti na prosto," pa na vprašanje, kaj ga motivira, odgovarja Nejc. Ob tem pa iskreno prizna, da se pozimi malce težje spravi ven. "A tudi pozimi človek potrebuje nekaj trenutkov zase, da zbistri misli in pretegne kosti. Ponavadi je že ta želja dovolj, nič pa ne škodi še rahla spodbuda s strani prijateljev."
'Najbolj zdrava motivacija je enostavna želja po sproščenem gibanju'
Vsi trije kot pomembno prednost izpostavijo tudi to, da je vadba brezplačna in da niso omejeni z urniki, temveč si lahko sami organizirajo treninge. "Da si v udobju svojega doma, kjer se najbolje počutiš," pravi Nina. Pri tem pa Maja izpostavi, da je vsaj v začetku potrebovala nekoliko več samodiscipline. "Nimaš neke prisile, da si za telovadbo plačal in hodiš tudi zato, da ne mečeš denarja stran."
Tudi Nejc pravi, da ima sicer organizirana vadba močno motivacijsko komponento, saj te ponavadi nekdo spremlja in priganja, a kot slabost spet izpostavi to, da vadbe potekajo v zaprtih prostorih in da kmalu postanejo monotone. "Mar ni tudi bolj zdrava motivacija tista, ki pride iz nas samih? Ni najbolj zdrava motivacija enostavna želja po sproščenem gibanju, želja po toplini sonca na obrazu in po svežem zraku?" Kot še dodaja, razen morda poškodb kolen in mišic ob pretiravanju in nepravilni obutvi ne pozna slabe plati teka.
Nina še izpostavi, da si za varnost vadbe odgovoren sam, torej da se moraš sam pozanimati, kako se določene vaje pravilno izvajajo. Tudi Maja pravi, da ji je pomembno, da v videoposnetkih dobro razložijo in pokažejo, kako se dela posamezna vaja. Zaveda se namreč nevarnosti, če jo ne izvaja pravilno. "Če se mi zdi, da mi nikakor ne gre, poiščem drugo. Izbiram med posnetki, ki zajemajo vaje za celo telo, včasih pa le za določen del telesa."
Nina je prepričana, da se v dobi interneta ni težko pozanimati, kako pravilno izvajati vaje, kljub temu pa se ji zdi celo bolje, če prosiš nekoga, ki se spozna na zadeve, da ti jih najprej pokaže. "Ker izredno pomembno je, da vaje pravilno izvajaš, da se ne poškoduješ," poudarja.
'Idealna vadba za nekoga, ki mu je v fitnesih neprijetno ali pa so mu treningi predragi'
Maja pripoveduje, da si prilagodi dolžino vaj, tako denimo v ponedeljek naredi 40-minutno intenzivno vadbo, nato pa v torek le 20-minutno. "Načeloma poslušam telo in ne pretiravam."
Nina pa pojasnjuje, da se je morala disciplinirati pri utežeh, s katerimi je najprej telovadila le občasno, to pa je lahko pomenilo le enkrat na mesec. A postopoma se je izboljšala in zdaj z utežmi in lastno težo telovadi vsaj trikrat na teden. Poudari še, da so to vaje, ki jih lahko dela večina ljudi, če le nima zdravstvenih težav. "Za nekoga, ki bi se rad začel gibati, pa mu je v fitnesih neprijetno, ali pa so mu predragi, je to idealna opcija."
Nejc pravi, da se drži osnovnega načela, in to je biti svoboden. Ne postavlja si nekih določenih ciljev glede dolžine tekaške trase ali časa, v katerem želi razdaljo preteči. "Ponavadi sproti, po kilometru ali dveh ocenim svojo psihično in fizično pripravljenost ter temu prilagodim traso in tempo teka. Tečem, kakor mi pač v danem trenutku paše. Mislim, da tako naredim največ in najbolje zase." Prepričan je, da je tek primeren za vsakogar, ki nima zdravstvenih težav. Vsem bi ga pa priporočil predvsem zato, ker ga lahko vsak zlahka umesti v natrpan vsakdanjik. "Tek je najbolj naravno gibanje za človeka in ne terja posebnih znanj in sredstev."
Vsako gibanje je dobrodošlo
Tek, steper, vadba s pomočjo posnetkov – to je le nekaj od možnosti, ki so nam na voljo, če želimo biti aktivni. Kot tudi poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje, je kakršno koli gibanje boljše kot če se sploh ne gibate. V primeru, da dolgo niste bili telesno aktivni, začnite počasi in postopno napredujte. Tudi oni imajo nekaj predlogov – vrtnarite, operite avto, peljite psa na sprehod, uporabite stopnice namesto dvigala, pojdite na sprehod, kolesarite, uživajte v plesu ali igri z žogo.
In ne pozabite – zase lahko nekaj naredite tudi na delovnem mestu, in sicer tako, da vključite aktivni odmor v svoj delovni dan. Na delo ali po opravkih se lahko odpravite peš, s kolesom, izstopite iz avtobusa kakšno postajo pred ciljem ter del poti prepešačite, še dodajajo.
Možnosti, da gibanje vključite v svoj vsakdan, je torej več kot dovolj. Le vsak mora najti tisto vadbo, ki mu najbolj ustreza.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.