FIT 24UR

Zmaga slovenskih strokovnjakov – dosegli so omejitev transmaščobnih kislin v živilih

Ljubljana, 23. 03. 2018 16.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenski strokovnjaki z več področij so skupaj dosegli pravo zmago na področju preventive in srčno-žilnih bolezni. Uspelo jim je doseči, da bo najvišja dovoljena vsebnost transmaščobnih kislin v živilih v Sloveniji zakonsko omejena. S tem so naredili pomemben korak k zaščiti zdravja, zlasti nosečnic, doječih mam, dojenčkov in otrok. Pravilnik začne veljati aprila 2019.

Našim strokovnjakom je uspelo, da bomo po zakonu manj izpostavljeni transmaščobam.
Našim strokovnjakom je uspelo, da bomo po zakonu manj izpostavljeni transmaščobam. FOTO: Thinkstock

Strokovnjaki Pediatrične klinike, natančneje KO za gastroenterologijo, hepatologijo in nutricionistiko, zlasti doktorica Nataša Fidler Mis in doktor Evgen Benedik, so skupaj z nevladno organizacijo, Inštitutom za nutricionistiko in njeno raziskovalno skupino za prehrano in javno zdravje dosegli pomembno zmago na področju preventive in srčno-žilnih bolezni, so sporočili z UKC Ljubljana.

Zakonska omejitev vsebnosti transmaščob v živilih bo veljala za živila in za obroke v gostilnah in obratih javne prehrane v Sloveniji

"Gre za pomemben korak k zaščiti zdravja, zlasti nosečnic, doječih mam, dojenčkov, otrok ter vseh skupin prebivalstva. Veseli smo, da nam je na tem področju uspelo priti ob bok Danski, Švici in Avstriji ter prehiteti zakonodajo EU. Zakonska omejitev najvišje dovoljene vsebnosti transmaščobnih kislin (TMK) v živilih bo veljala za vsa slovenska in uvožena živila ter za obroke v gostilnah in obratih javne prehrane v Sloveniji," je poudarila ena izmed glavnih pobudnic Nataša Fidler Mis. "Na izredno neugoden vpliv transmaščob na zdravje nismo opozarjali le nutricionisti in dietetiki, pač pa tudi zdravniki kardiologi in druge internistične stroke iz UKC Ljubljana na različnih strokovnih srečanjih," je dodala.

Ocvrte jedi vsebujejo nezdrave transmaščobe.
Ocvrte jedi vsebujejo nezdrave transmaščobe. FOTO: Thinkstock
TMK so vrsta nenasičenih maščobnih kislin. Poznamo tri vire: industrijsko proizvedene TMK, ki nastajajo pri delni hidrogenaciji nenasičenih olj in maščob, TMK nastale pri toplotni obdelavi živil (cvrtje, praženje na olju ali masti) in naravno nastale TMK v vampu prežvekovalcev, ki jih najdemo v mlečnih in mesnih izdelkih – v maslu, loju in govejem, ovčjem ter kozjem mesu.

Da TMK neugodno vpliva na zdravje je leta 1975 dokazal že znanstvenik Thomas, ko je ugotovil, da je stopnja umrljivosti žensk v Veliki Britaniji povezana z zaužito količino TMK, ne glede na geografske in socialne razlike. Leta 1994 sta ameriška znanstvenika Willett in Ascherio potrdila, da so TMK dejavnik tveganja za bolezni srca in ožilja. Izračunala sta, da v ZDA na leto umre več 30.000 oseb zaradi uživanja delno hidrogeniranih maščob. Ostali neugodni učinki TMK so: povečanje koncentracije trigliceridov in Lpa v plazmi, povečano vnetje notranje površine arterijske stene in večje tveganje za aritmijo, so povzeli z UKC Ljubljana.

Ponekod v Evropi TMK omejili že pred desetletjem

TMK so še posebej škodljive v obdobju nosečnosti in dojenja ter v prvem letu življenja otroka. Škodljivo vplivajo na maščobno-kislinsko sestavo možganov, ovirajo tvorbo esencialnih maščobnih kislin in nevrološki razvoj. V Evropi so jih v živilih zakonsko omejili pred desetimi leti in sicer na Danskem, nato v Avstriji, Švici, na Madžarskem, Islandiji in na Norveškem. V ZDA so se za prepoved dodajanja delno hidrogeniranih maščob v živila odločili leta 2005, do podobnih ukrepov pa v Evropi doslej še ni prišlo. V Sloveniji so strokovnjaki vrsto let opozarjali na neugodne učinke TMK, vendar so pomanjkljivi podatki o prisotnosti trans maščob v živilih omejevali utemeljeno in z dokazi podkrepljeno podporo sprejemu strožjih ukrepov, kot veljajo na ravni Evropske komisije, so povedali z UKC Ljubljana.

Transmaščobe povečujejo srčno-žilne bolezni.
Transmaščobe povečujejo srčno-žilne bolezni. FOTO: Thinkstock

Znanje o transmaščobah se povečuje

V Sloveniji smo leta 2016 začeli izvajati nacionalni raziskovalni projekt Transmaščobe v živilih, v katerem so analizirali številne vzorce živil. Rezultati so potrdili pogosto uporabo teh škodljivih maščob in pokazali, da bi bilo potrebno to področje urediti s predpisi. Izkazalo se je namreč, da je v Sloveniji prisotnost industrijskih transmaščob v živilih bolj razširjena kot je predvideno. Zato so se naši strokovnjaki zavzeli, da bi sprejeli ustrezne nacionalne predpise, ki bodo v največji možni meri omejili uporabo industrijskih transmaščob v živilih. Hkrati so podprli vlogo Slovenije pri reševanju tega vprašanja na ravni celotne Evropske komisije, pri čemer je cilj popolna prepoved uporabe delno hidrogeniranih maščob v prehrani, so sporočili z ljubljanskega UKC.

Izogibajte se živilom, ki vsebujejo delno hidrogenirane maščobe

Kljub sprejetju pravilnika o največji dovoljeni vsebnosti TMK v živilih, ki bo sicer sprejet aprila 2019, pa z UKC Ljubljana svetujejo potrošnikom, še posebej pa nosečim in doječim materam, dojenčkom, otrokom, mladostnikom, bolnikom z rakom ter bolnikom z boleznimi srca in ožilja, da se pri izboru predpakiranih živil povsem izogibajo tistih, ki imajo na seznamu sestavin navedene delno hidrogenirane maščobe. Čim manj naj pojedo tudo ocvrtih jedi. Kot dodatni preventivni ukrep še priporočajo, da omejijo uživanje predpripravljenih živil, še posebej takšnih, za katere ne morejo izključiti prisotnosti delno hidrogenirane rastlinske maščobe, ki se najpogosteje uporablja pri pripravi piškotov, vafljev, izdelkov iz testa in sladic.

Tudi v gostilnah potrošniki lahko povprašate, ali pri pripravi živil uporabljajo delno hidrogenirane rastlinske maščobe in jih na ta način morda spodbudite, da jih bodo prenehali uporabljati.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (57)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

spaceair
24. 03. 2018 16.39
+1
MC še se ni pritožil????
spaceair
24. 03. 2018 16.36
+3
kakšne neumnosti.Namesto da bi slabo hrano podražili zdravo pocenili pa bi bilo.
ZyzzMirin
24. 03. 2018 19.00
+1
Kaj kmetje pa naj stradajo :D? Kako bojo pocenili hrano ki jo je dražje pridelati? Malo pomisli no
Novorazodetje
09. 04. 2018 17.21
+1
Kmetje so bolje zaščiteni kot delavci. Samo poglej koliko traktorjev imajo.... prejemajo razne subvencije, bolj malo pa prodajo na trgu...saj vemo, da je SLO odvisna od uvoza zelenjave, sadja,....
Mars1212
24. 03. 2018 11.04
+2
Dobro. Zdaj se lotite pa še sladkih pijač.
Sputnik8
27. 03. 2019 19.06
marker1
24. 03. 2018 09.57
-2
Včasih so ljudje jedli samo doma pridelano hrano, pa so doživeli največ 60-70 let, danes pa jedo industrijsko pridelano hrano z različnimi kemičnimi dodatki in živijo najmanj 70-90 let.
Mars1212
24. 03. 2018 11.07
+4
A si mogoče primerjal medicino včasih in zdaj? Način življenja, zdravila, diagnoze, prognoze, tehnologija, prehranska dopolnila....
Quatflow
24. 03. 2018 11.15
+10
Bolj pomembno je kako kvalitetno lahko živiš. Če si v bolečinah teh 10 zadnjih let svojega življenja tudi ni fletno. Lahko te vsi ti novodobni preparati umetno držijo pri življenju..ampak kako kvalitetno in brez bolečin lahko živiš je pa druga zgodba.
resnicaosvobaja
24. 03. 2018 14.40
+14
>>Do danes je medicina tako napredovala, da ni niče več zdrav <<
spaceair
24. 03. 2018 16.38
+3
Tako je .uživaj čimveč dodatkov ,živi v onesnaženem okolju.Hrana se naj prideluje tako da škropiva kar polivajo in zastrupljajo vse okoli z podtalnico vred saj bayer nima kam z strupi.
Ata_Smrk
24. 03. 2018 08.49
-4
kot je kajenje zdravo, tudi tg maščobe: zdrave. čimveč jih v vrtce in šole.
Jak Tobim
24. 03. 2018 08.19
+5
saj res, maslo in živalska maščoba imajo, od nenasičenih, nekje 5°% trans maščobnih kislin. Zakaj že smo se usedli na rožice, ko pa jih meso vsebuje primerljivo več?
Antropozofija
24. 03. 2018 07.48
+10
Pričakujem pritožbo urada za varno hrano in pritožno ZPS-sa. Kajti ti dve ustanovi do sedaj v zvezi z transmaščobami nista naredili popolnoma nič. Zaradi tega sklepam, da sta proti...
Ata_Smrk
24. 03. 2018 08.48
+7
nekoč želim prijaviti hude primesi v rižu s kitajske, kutinovi, na ZPS. moraš plačati: da ne naredijo nič! zakaj jih pol sploh imamo!?!?! Gabijo še mi tako inštituti!
ho?emVšolo
24. 03. 2018 07.18
+5
kar želodec se človeku obrne ob pogledu na zgornjo fotografijo
rožarica
23. 03. 2018 22.07
+7
...za zdravega je vse zdravo....zmernost pa je najboljše zdravilo
HorstWiesel
23. 03. 2018 21.23
-3
Najbolj škodujejo živila z visokim glikemičnim indeksom.
Jak Tobim
24. 03. 2018 08.24
+4
seveda ne drži - živila z visokim glikemičnim indeksom so lahko noro, noro zdrava (recimo krompir - eno najbolj zdravih živil na planetu). drži, da jih jemo v majhnih porcijah večkrat na dan (ali v kombinaciji z živili, ki jim glikemični indeks nižajo). in, glikemični indeks je vsaj že 10 let mrtvo truplo - nobeden iz stroke, kaj šele znanost, ga že davno ne uporablja več. je merilo, ki se ga ne da izmeriti. meni lahko ima določeno živilo glikemični indeks 90, tebi pa samo 35 (tako huda je razlika med posamezniki pri prebavi določenih živil). nekaj se poskuša z glikemično obremenitvijo (dosti boljše, govori o tem koliko in ne samo kako hitro prebavljivo), pa tudi tukaj ni vse črno, belo. Nezadostno, pristransko in religiozno. stavim, da malikuješ maščobe - se motim?
Uporabnik113189
23. 03. 2018 21.19
+9
Naše sosede v EU so to omejile že davno nazaj, kot je omenjeno zgoraj že pred desetletjem. Pri nas so politiki pokleknili pred monopolisti, predvsem trgovci, le kdo je že kupil našega največjega trgovca? Pa še koga v navezi? Potem pa k nam vozijo njihove odpadke, ljudje pa nismo o obveščeni, niti to niso zmogli doseči, da bi bili artikli ustrezno označeni. Seveda na volitvah "težave" nihče ne bo omenjal.
Podkrinko
23. 03. 2018 20.33
+6
Folk ki uziva trans mascobe se mora sam veliko gibat nic novega
slovenc79
23. 03. 2018 20.31
+6
zakaj pa tukaj ne velja logika "naj vsak dela kar mu paše", kot pri pobudah za legalizacijo trave?
JohnsonJohnson
23. 03. 2018 20.25
+6
mhm, 15 let za Ameriko
srecnii
23. 03. 2018 20.05
+11
ServerAUTOMATIC
23. 03. 2018 19.56
-6
Jejte hitro hrano, zgledujte se po Ameriki. Dokaz, da je zdrava. Vi pa jeste zelo nezdravo.
Heretik1
23. 03. 2018 19.54
+3
Če bi moral upoštevati vse te kvazistrokovnjake, bi od lakote umrl.
reaf
23. 03. 2018 19.40
+21
Polovico piškotov, napolitank in podobnih izdelkov lahko mirne duše takoj vržejo iz trgovskih polic!!! Najslabši, najbolj škodljivi, z največ transmaščobami so izdelki, ki prihajajo iz bivše juge ... npr. napolitanke Frondi, jaffna piškoti, domačica ... Za slo kupca so (bili) očitno ti izdelki TOP izdelki... poceni pa fajn ... ja itak ;)
vladaricaumov
23. 03. 2018 19.30
+10
Zakva se men to zdi bedarija. Sej si dost star, da veš, kaj je zdravo in kaj ne. Predelana, umetna, hitr vtgojena hrana, zih ni. Domače, domače.
nikhrast
23. 03. 2018 19.54
-4
Malo pretiravaš, misliš da je domača svinjska mast zdrava?
Brtoljo
23. 03. 2018 20.06
+12
Jak Tobim
24. 03. 2018 08.30
-2
seva ni - zdrava je v zelo majhnih količinah in v primeru, da je tvoje prase zunaj na varni, njemu primerni hrani (želod, repa, pesa, krompir..). drugače pa katastrofa - znano iz zgodovinskih zapisov kraljevine velike britanije (super dokumentirano, od stuartov, tudorjev do viktorijancev in povojnega obdobja), danska ima noro dobro dokumentirano prehrano v povezavi z zdravjem, nemci so do hitlerja to dorekli v nulo (omejili svinjsko mast in poskusili v šole vnesti čim več kaš, kruha, kosmičev, zelenjave, sadja in, ne sodi zraven, gibanja), pri nas je bilo prekmurje že pred drugo vojno polno dementnih starcev pri 60-ih letih, ki so kar naenkrat pričeli vsak dan jesti svinjsko mast... vernike pač ostanejo verniki.
rekapaka
23. 03. 2018 19.24
+11
V glavnem sladkarije, ki prihajajo iz juga ( razni piškoti, napolitanke...) vsebujejo ogromno trans maščob (seveda zaradi cene). Meni nekoč najljubši vafli na mojem jedilniku nimajo več prostora odkar sem pred leti prebral dansko študijo prav o teh vaflih. Sreča, da raznih čipsov, palčk... nisem nikoli užival. Bil pa je že skrajni čas, da so omejili količino trans maščob v hrani!