Kljub začetnim težavam v hitrosti gradnje potrebne infrastrukture se ruski Soči vse bolj spreminja v olimpijsko središče.
Mesto s 350.000 prebivalci, znano po toplih poletjih in milih zimah, bo že čez nekaj mesecev, v začetku prihodnjega leta, gostilo zimske olimpijske igre.
Ko bo olimpijski ogenj tam ugasnil, bodo mestu ostali številni novi športni objekti, boljši javni prevoz, modernizirane telekomunikacije in boljša oskrba z elektriko. Rusi pri investicijah trenutno ne varčuje, Soči pa je tako na dobri poti, da tamkajšnje olimpijske igre postanejo najdražje v zgodovini.
Cena nove infrastrukture je zdaj ocenjena na 50 milijard dolarjev, ko je Soči leta 2007 zmagal na izbornem postopku za prireditelja leta 2014, pa so v prijavi zapisali, da bodo v igre investirali 12 milijard dolarjev.
Ker se opeka in beton vmes nista tako drastično podražila, analitiki večino podražitve pripisujejo korupciji. Med tistimi, ki opozarjajo na nepravilnosti, je tudi nekdanji podpredsednik vlade Boris Nemcov. Ta je dejal, da pripravo olimpijskih iger vodi "tatinska tolpa, tesno povezana s Putinovo vlado".
Economist je sicer pred časom razkril, da je šlo največ olimpijskega denarja, kar devet milijard dolarjev, ruskim železnicam za izgradnjo železniškega sistema.
Olimpijske igre v Sočiju bodo sicer prve olimpijske igre na ruskem ozemlju po letu 1980, ko je Moskva gostila poletne olimpijske igre, takrat še kot del Sovjetske zveze.
Vprašanje pa je, kaj se bo z novimi objekti zgodilo, ko bodo ugasnile luči olimpijade. Po izkušnjah iz prejšnjih prizorišč se namreč takrat začne pot propada. Kako propadajo dvorane, v katerih so padali olimpijski rekordi, uspehi in porazi, si lahko ogledate TUKAJ.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.