Slovenija

FOTO: Enej in Anže bi rada shodila, zato potrebujeta vašo pomoč

Ljubljana, 22. 12. 2013 13.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.Š.K./24UR/STA
Komentarji
80

Naredi korak za Anžeta in Eneja se imenuje dobrodelna akcija, na kateri so zbirali sredstva za štiriletna dvojčka s cerebralno paralizo. Dogodka sta se udeležila tudi varuhinja Nussdorferjeva ter župan Janković, do prvih samostojnih korakov pa lahko z donacijo dvojčkoma pomagate tudi vi.

V prostorih Zavoda za usposabljanje Janeza Levca je danes potekal dobrodelni dogodek, ki je bil namenjen dvema prav posebnima fantkoma - Anžetu in Eneju, ki imata celebralno paralizo. Z dogodkom Naredi korak za Anžeta in Eneja so zbirali sredstva za štiriletna dvojčka, ki zaradi svoje bolezni potrebujeta nenehno fizioterapevtsko obravnavo, ki pa je zdravstvena zavarovalnica ne krije.

Mama Darja s svojima borcema, v ozadju zagrebška nevrologinja, ki je novo upanje za Anžeta in Eneja.
Mama Darja s svojima borcema, v ozadju zagrebška nevrologinja, ki je novo upanje za Anžeta in Eneja. FOTO: Miro Majcen

Naši pesimistični, v Zagrebu obljubili, da bosta shodila

Starša dvojčkov se ne vdata in iščeta vedno nove načine, kako pomagati fantoma, da bosta naredila svoje prve samostojne korake. Zdaj sta našla rešitev pri nevrologinju v Zagrebu, a za plačevanje vseh fizioterapij in pripomočkov potrebujejo denarno pomoč.

Anžetu in Eneju lahko pomagamo vsi. Vsak, tudi najmanjši prispevek, bo družini prišel še kako prav pri plačilu stroškov rehabilitacije.
Anžetu in Eneju lahko pomagamo vsi. Vsak, tudi najmanjši prispevek, bo družini prišel še kako prav pri plačilu stroškov rehabilitacije. FOTO: Miro Majcen

Starša opozarjata, da dvojčkoma v Sloveniji pripada fizioterapija le enkrat tedensko, kar je aboslutno premalo. Zato so se pred dvema mesecema in pol začasno preselili v Zagreb, kjer dvojčka obiskujeta integralno nevrorehabilitacijo. En del rehabilitacije je gibalna terapija, drugi del pa stimulacija možganov. Vidni so že prvi rezultati, pravi mama Darja Strazberger in opozarja, da so terapije zelo drage, saj dnevno za vsakega od dvojčkov plačujeta 100 evrov. To jima omogočajo donacije, ki jih zbirajo s pomočjo dobrih ljudi in Rdečega križa Slovenije. V Zagrebu nameravajo ostati tri leta, v tem času, pa naj bi dvojčka shodila. Ocena, koliko naj bi do takrat zdravljenje stalo, pa se giblje okoli 120.000 evrov.

Predčasni porod in številni poporodni zapleti

Dvojčka sta se rodila predčasno, in sicer v 28. tednu nosečnosti. Anže se je rodil klinično mrtev, a so ga na srečo rešili. Po petih dneh v inkubatorju pa sta dvojčka dobila možganske krvavitve in posledica tega je cerebralna paraliza. Zaradi krvavitev se je pri Eneju pojavila tudi vodenoglavost, zato ima še danes pod kožo speljano drenažo oziroma cevko iz glave do trebuha. Zaradi njunega stanja vse od rojstva dvojčka potrebujeta 24-urno pomoč.

Dvojčka je prišel pozdravit tudi župan Janković in seveda Pika Nogavička.
Dvojčka je prišel pozdravit tudi župan Janković in seveda Pika Nogavička. FOTO: Miro Majcen
"Potrebujeta ogromno fizioterapije, telovadbe," pravi njuna mama Darja. Tudi ponoči se delo ne konča, treba ju je popravljati, da ne spita na trebuščku, da sta čim več na boku, nadaljuje.

Skupen cilj: dvojčka bosta shodila

Pomagate lahko tudi prek SMS-donacij. Pošljete SMS z besedo ANZE na 1919 in s tem donirate en evro ali ENEJ5 na 1919 in s tem donirate pet evrov.

Družina Strazberger si je zadala cilj: dvojčka bosta shodila, pa četudi šele čez leto ali dve. In če bi radi tudi sami prispevali k njuni rehabilitaciji ter za Anžeta in Eneja naredili korak, lahko sredstva nakažete prek poštne nakaznice na naslov: Anže in Enej Strazberger, Peričeva ulica 35, 1000 Ljubljana, na humanitarni račun Rdeči križ Slovenije – Območno združenje Ljubljana, Tržaška cesta 132, SI-1000 Ljubljana, Delavska hranilnica d.d., IBAN: SI56 61000 1122334482, SWIFT ali BIC: HDELSI22 ter namen: humanitarna pomoč in sklic ali referenca: SI00 / 20102012.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10