V vode okoli spornih otokov v Vzhodnokitajskem morju, ki si jih lastijo Kitajska, Japonska in Tajvan, je danes priplula skupina tajvanskih ladij. Ladje so pri tem proti ladjam japonske obalne straže uporabile vodne topove, na kar so japonske ladje odgovorile na enak način.
S Tajvana je v ponedeljek proti otokom, ki jih Kitajci imenujejo Diaoju, Japonci pa Senkaku, odplulo 58 ribiških ladij in 12 ladij obalne straže. Tako so Tajvanci želeli podkrepitvi svojo pravico do ribolova okoli otokov.
Ladje so se otokom približale na tri navtične milje oziroma so vstopile v območje, ki ga ima Japonska za svoje teritorialne vode. Zaradi slabega vremena pa nobena od tajvanskih ladij na otokih ni pristala, da bi tam dvignili zastavo, kakor so nameravali.
Po poročanju tajvanskih medijev se ladje, na katerih je kakih 300 ribičev in okoli 80 novinarjev, zdaj že vračajo proti Tajvanu. V bližino otokov so v ponedeljek priplule tudi kitajske ladje.
Kitajska ne bo tolerirala kršitev suverenosti
Japonska je nedavno sklenila, da bo od zasebnega lastnika kupila otoke, kar je sprožilo ostre proteste predvsem na Kitajskem, odnosi med državama pa so se močno poslabšali. Otoki so strateško pomembni, poleg tega pa naj bi bili bogati s surovinami.
Kitajski namestnik zunanjega ministra Žang Židžuin pa je danes japonskemu kolegu Čikau Kavaiju dejal, da njegova država ne bo dovolila nobenih kršitev njene suverenosti. "Kitajska ne bo nikoli tolerirala kakršnih koli japonskih enostranskih akcij, ki bi lahko ogrozile Kitajske ozemeljske suverenosti," je v Pekingu dejal japonskemu kolegu.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je vse strani pozvala k mirni rešitvi spora. Poudarila je, da "EU z zaskrbljenostjo spremlja razvoj na morskih območjih vzhodne Azije".
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.