Potem ko je sinoči vodil svojo prvo polnočnico, je papež Frančišek danes prav tako prvič z osrednjega balkona bazilike sv. Petra prebral božično poslanico in podaril tradicionalni blagoslov mestu in svetu (urbi et orbi). Papež je pozval k miru za otroke in starejše ljudi, za mladostnike in družine, za revne in tiste na robu.
Pozval je tudi k dialogu in solidarnosti med ljudmi ter se zavzel za končanje nasilja v Srednjeafriški republiki, Južnem Sudanu in Siriji. "Konflikt v Siriji je s podžiganjem sovraštva in maščevanja v zadnjem času uničil preveč življenj," je dejal papež in pozval k humanitarni pomoči Sircem.
Frančišek se je prav tako spomnil otrok vojakov, ki so jih "oropali otroštva", obsodil pa je tudi trgovino z ljudmi in izkoriščanje našega planeta iz pohlepa.
Tokrat je poslanica minila brez voščila v različnih jezikih, kar je bilo značilno za Benedikta XVI. in Janeza Pavla II. Frančišek je vernikom po vsem svetu ob božiču voščil samo v italijanščini.
Skromni papež sam nesel kip Jezusa do oltarja
Papež je sinoči vernike navdušil že s tem, ko je med polnočnico kip Jezusa kot novorojenčka sam nesel do oltarja, čeprav je v navadi, da to namesto papeža naredi pomočnik. Nato je poljubil koleno kipa. "Si ogromen in si se naredil majhnega. Si bogat in si se naredil revnega. Si vsemogočen in si se naredil ranljivega," je papež Frančišek dejal o Jezusu. Med pridigo je poudaril, da so bili prvi, ki so dobili novico o Jezusovem rojstvu, pastirji, na katere je družba takrat gledala kot na izobčence. Za papeža Frančiška je značilno, da med pridigami opozarja na najbolj ranljive člane družbe, saj se večinoma posveča opozarjanju na težave revnih.
Jezusa je papež označil za luč, ki osvetljuje temo. Dejal je, da tako v svetovni zgodovini kot v zgodovini vsakega posameznika vladajo svetli in temni trenutki, luč in senca. Opozoril je, da zaprto srce vodi v to, da nas prevzame tema. Vernikom pa je sporočil, naj se ne bojijo, saj je "Oče potrpežljiv in nas ima rad".
Verniki so z besedami in dejanju papeža Frančiška zadovoljni. "Prinesel je novo dobo za Cerkev in Cerkev se zdaj bolj posveča revnim," je povedala Dolores Di Benedetto iz Argentine, ki je ravno zaradi papeža prišla v Vatikan. Italijan Giacchino Sabello pa je dejal, da še nikoli prej ni bil na polnočnici v baziliki sv. Petra, tokrat pa je prišel ravno zaradi novega papeža. "Želel sem od blizu slišati papeževe besede in tudi videti, kakšen vpliv ima na ljudi," je povedal.
V Betlehemu poziv k miru
Latinski patriarh Fuad Tval, najvišji predstavnik Vatikana v Sveti deželi, je v Betlehemu v pridigi pri polnočnici pozval k pravični in nepristranski rešitvi izraelsko-palestinskega spora, palestinski enotnosti in miru v Palestini ter k spravi na Bližnjem vzhodu.
V navzočnosti palestinskega predsednika Mahmuda Abasa in drugih visokih gostov, tudi visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton, ki je na zasebnem obisku v regiji, je spomnil tudi na vse drame človeštva na petih celinah – na državljanske vojne v Afriki, smrtonosen tajfun na Filipinih, težke razmere v Egiptu in Iraku ter sirsko tragedijo.
Na tradicionalnih božičnih slovesnostih v Betlehemu, kjer naj bi se po Svetem pismu rodil Jezus, se je v torek zbralo na desettisoče kristjanov z vsega sveta. V Betlehemu med božičnimi prazniki po navedbah izraelske vojske pričakujejo okoli 300.000 obiskovalcev.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.