Ljubljančane je danes razveselilo odprtje Centra ponovne uporabe Ljubljana, v katerem je mogoče za simbolično ceno kupiti uporabne stare predmete, ki so se jih nekdanji lastniki naveličali in odvrgli. V času, ko si marsikdo ne more privoščiti nakupovanja novih stvari, je tovrstna prodaja nadvse dobrodošla, na svoj račun pa lahko pridejo tudi zbiratelji starin in tisti, ki pri opremljanju stanovanja prisegajo na retro slog.
Ko smo danes tudi sami obiskali omenjeni center na Povšetovi ulici v Ljubljani, smo bili nad videnim izjemno pozitivno presenečeni. Obisk centra je v resnici bolj kot nekakšen sprehod po lepo opremljenem staromeščanskem stanovanju, na prav vsakem predmetu pa je zapisana tudi simbolična cena. Na voljo so le skrbno izbrani, lepo ohranjeni in še zelo uporabni predmeti. Velik fotelj, ki je videti kot nov, je na primer nosil ceno pičlih 20 evrov, na policah so bile zložene starejše in novejše knjige, ki jih je mogoče kupiti po en evro, v otroškem kotičku pa smo našli simpatičnega plišastega medvedka, ki ga je bilo mogoče kupiti za pol evra. Obiskovalcem so na voljo tudi ohranjena oblačila in tekstilni izdelki, porcelan, kuhinjska posoda, sodobna športna in otroška oprema, gospodinjski aparati, računalniška oprema in zabavna elektronika, pohištvo in še mnogo drugih stvari.
Kot je pojasnila Marinka Vovk, nosilka ideje Center ponovne uporabe v Sloveniji, gre za enega od osmih tovrstnih centrov v Sloveniji, vsak od njih pa deluje kot socialno podjetje v sklopu mreže centrov in omogoča zaposlovanje predvsem najbolj ranljivih skupin. Vsak center je namreč opremljen z delavnico, kjer se odvržene predmete pred prodajo popravi in očisti, poleg tega pa je tam zaposleno tudi osebje, ki obiskovalcem svetuje pri iskanju in nakupovanju. "V teh centrih izdelke pregledamo, očistimo in obnovimo, nato pa jih damo naprodaj po simboličnih cenah," pravijo pristojni. Po njihovih besedah ta dejavnost prispeva tudi k okoljski ozaveščenosti, zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov, varčevanju z naravnimi viri in predvsem zmanjševanju socialnih razlik. "Z izvajanjem inovativne obnove izdelkov odpiramo nova, zelena delovna mesta," še pravijo.
Kako oddati opremo in izdelke, ki jih ne potrebujete več?
Vaše stare ali nove izdelke, ki jih ne potrebujete več, lahko odložite v zbirnem centru na Povšetovi ulici in na Barju, kjer je Snaga pripravila posebne kotičke za oddajo še uporabnih predmetov. "Če ne veste kam in kako, lahko za pomoč zaprosite tudi prijazno osebje zbirnega centra," pravijo na Snagi.
Kot pravi Vovkova, Center ponovne uporabe ni namenjen le socialno šibkim, pač pa tudi poznavalcem mode, ljubiteljem stare tehnike in okoljsko osveščenim ljudem. "Obiščite nas in se prepričajte sami – zagotovo boste našli nekaj, kar vam ustreza, pa naj bo to predmet, ki vas spominja na pretekle čase ali le kakšen sestavni del, ki ga že predolgo iščete za svoj projekt," pravi in dodaja, da boste morda tudi sami navdušeni nad dejstvom, da so določeni predmeti zelo dobro ohranjeni ter da boste zanje odšteli manj kot za jutranjo kavo.
"Vabim vse prebivalce Ljubljane, da pridejo sem in odložijo vse tisto, česar ne rabijo, in vzamejo tisto, kar potrebujejo," je še dodal Janko Kramžar, direktor Snage. Center ponovne uporabe v Ljubljani je sicer odprt od torka do sobote med 11. in 18. uro.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.