Pokojnega venezuelskega predsednika Huga Chaveza so v petek z vojaške akademije prepeljali v vojašnico v Caracasu, ki so jo preuredili v muzej. Pred vojaško akademijo se je od vodilnega latinskoameriškega revolucionarja 21. stoletja poslovilo na tisoče ljudi.
Na čelu sprevoda z El Comandantejevimi posmrtnimi ostanki je bil začasni predsednik Nicolas Maduro, družbo pa mu je delal bolivijski predsednik Evo Morales.
Posmrtni ostanki bodo v vojašnici, dokler ne bo sprejeta odločitev o tem, ali bo Chavezovo zadnje počivališče v narodnem panteonu poleg heroja Simona Bolivarja. Parlament bi moral za uresničitev te ideje spremeniti ustavo. Njen 187. člen namreč določa, da je mogoče ljudi v narodnem panteonu pokopati komaj 25 let po njihovi smrti.
Chavez, ki je Venezuelo vodil zadnjih 14 let, je 5. marca umrl zaradi raka.
Chaveza ne bodo balzamirali
Sprva so načrtovali, da bodo njegovo truplo balzamirali. A to se ne bo zgodilo. Za takšno potezo so se po navedbah ministra za komunikacije Ernesta Villegasa odločili po prejetju poročila ruske medicinske komisije.
Razlog za odločitev je navedba komisije, da bi morali Chavezovo truplo, če bi ga želeli balzamirati, poslati v Rusijo za najmanj sedem mesecev. Villegas je novico sporočil prek spletnega družbenega omrežja Twitter.
Chavezova smrt je v Venezueli povzročila pravi šok in odpira obdobje negotovosti v državi, ki je razdeljena med privržence in nasprotnike voditelja bolivarske revolucije. Ta je dominiral v političnem življenju vse od svojega prihoda na oblast leta 1999. Predčasne predsedniške volitve bodo 14. aprila.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.